World Beard and Moustache Championships

0

Marraskuu 9, 2008 by Ville Raivio

Kyseinen joka toinen vuosi järjestettävä kisa kerää yhteen karva-addikteja eninnä Euroopasta. Pääkategoriat ovat viikset, puoliparrat ja kokoparrat. Nämä puolestaan jakautuvat kuudesta viiteen alakategoriaan, kuten “Garibaldi”, “Imperiaalinen” ja “Dali-tyyli”.

Pukimo Raivion valikoimaa

- Tom Ford, tummanharmaa irtotakki, koko 54
- Brioni, vahva sininen klubitakki, koko 50
- Enzo Bonafe, ruskeat solkikengät, koko 41/42
- Vaatturiliike Sauma, sininen puku, koko 48, lyhyempi

Ensimmäinen todistettavissa oleva kisa järjestettiin saksalaisessa Höfenin pikkukaupungissa vuonna 1990 Höfener-partakerhon toimesta. Tästä viisi vuotta eteenpäin järjestettiin toiset maailmanmestaruuskoitokset, ja sen jälkeen niistä on muodostunut joka toinen vuosi tapahtuva bakkanaali.

Mikäli rakkautesi kasvojen hallittuun kasvustoon on suuri, tapahtuman kotisivuihin tutustuminen on pakko – myös kuvien vuoksi. Suomen kalapuikkojen ja kolmen päivän pärinäpartojen joukossa siistit viikset tai kokoparta on upea harvinaisuus, joka suinkaan ei lankea erikoisuuden tavoittelun puolelle. Se on vain paluu miehen luontaiseen ominaisilmeeseen.

http://www.worldbeardchampionships.com/index.html


«

0 comments »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *









Pukimo Raivio.

Vain kaunis elämä on elämisen arvoinen.


"If John Bull turns around to look at you, you are not well dressed; but either too stiff, too tight, or too fashionable."
~ Beau Brummell

Aiheet

Arkisto

Translate Keikari

Pukimo Raivio.