Kaksirivinen neuletakki
2May 30, 2009 by Ville Raivio
Kaksirivisessä neuletakissa napit ovat melko kookkaat ja nkaulus on leveää shaalimallia. Missä yksirivinen neuletakki kantaa mielleyhtymiä soperteleviin senioreihin, kaksirivinen malli on hämmentävä. Koska se on melko harvinainen näky, neuleiden maailmassa tämä malli olisi intuitiivisesti luettavissa formaaleimmaksi vaihtoehdoksi. Tästä huolimatta neule ei näytä kovin muodolliselta. Kaksirivinen kummajainen on silti hämmentävän paikkansa ansainnut.
Pukimo Raivion valikoimaa
- Brioni, käsintehty tumma puku, koko 50- Raffaele Caruso, vaaleanruskea puuvillatakki, koko 50
- Orazio Luciano, sininen napolilainen irtotakki, koko 50
- Borrelli, harmaat käsintehdyt suorat housut, koko 35''
![]() | ![]() |
|---|---|
![]() | ![]() |
Kuten valtaosa neuleista, myös kaksirivinen neuletakki voidaan yhdistää miltei minkä tahansa housujen kanssa. Neulemallin paksuus ja kuviointi rajaa sopivat yhdistelmät.

Category Neuleet | Tags:







Päiviä, Sproily.
Mainio linkki! Mitä enemmän menneiden aikakausien tyyliin tutustun, sitä varmemmin huomaan kuinka paljon onkaan menetetty. Surullista, mutta onneksi skannaukset ja muut säilönnät ovat jäljellä.
Tuosta tulikin mieleeni Atlas-kuvastossa esiintynyt ja netistä bongaamani kaksirivinen neuleliivi. Eksentristä!
http://digi.lib.helsinki.fi/pienpainate/secure/showPage.html?action=page&type=lq&conversationId=6&id=345922&pageFrame_currPage=12