Jami

Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 3433
  1. jamisstudio@hotmail.com
Sijainti: Tampere
Kirjattu
Itsellä sama ongelma että likaantuu kalvosimet ja kaulukset nopeasti. Sappisaippuaa olen levitellyt ongelma kohtiin ennen pesuun tunkemista. Tosin nyt taas on saippua kateissa.
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

Jute

**
Flanööri
Viestit: 174
Kirjattu
Tahrat lähtevät, kun liottaa vaatteita muutaman päivän Bio Luvil-vedessä ja sitten pesee.

Timati

Vieras
Kirjattu

Markiisi

*
Edistynyt
Viestit: 98
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Tauno - 24.12.11 - klo:13:38
Sappisaippuaa kehiin. Nuff said.

Tämän voin vahvistaa. Monta kertaa pelastanut päivän.

jartsa84

*
Edistynyt
Viestit: 115
Kirjattu
Stockalla oli alennuksessa Bossin tummansiniset suorat housut (villaa, malli Shark1, vaikka en tätä mallia kyllä Bossin sivuilta sinisenä löytänyt). Kokeilin päällä ja näytti hyvältä. Sitten iski kuitenkin epävarmuus, että mitä niiden kanssa voi käyttää yläosana. Jäivät kauppaan. Katselin Styleforumilta vinkkejä, mutta eipä osunut silmään, ja mielipiteistä päätellen tummansiniset "dress pantsit" eivät oikein olleet suosiossa. Mitä mieltä täällä ollaan tummansinisistä suorista housuista ja saako niistä toimivia yhdistelmiä?

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Riippuu kyllä täysin miten villaisat ja viralliset ovat. Kyllä niistä jotain saisi aikaan.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Eikös tummansinisen pariksi käy melkein mikä hyvänsä? Väri on mielestäni sen verran neutraali että yläosa voisi olla pikkuisen rohkeammin kuvioitu/väritetty. Jos housut eivät ole ihan ohuinta kangasta niin tweediä, kampavillaa, paksua flanellia tai jotain muuta rouheampaa kangasta. Itse pidän tummansinisten housujen kanssa useimmien joko hiekan/tummanruskeaa pow-kuvioista kashmirtakkia tai harmaa/mustaa isolla herringbone-kuviolla olevaa tweeed-takkia.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Kyllä.
En nyt kamalasti erottelisi tummansinistä muista tummista sävyistä ja vaikkapa hyvin suositusta laivastonsinisestä. Olennaisin kysymys lieneekin, että näyttävätkö housut orvoilta puvunhousuilta vai sellaisilta, että toimivat ilman puvuntakkia?

Materiaali vaikuttaa tietysti yhteensopivuuteen, mutta muuten lähes kaikki muut värit kuin musta ja sinisen tummat sävyt toimivat, jos tekstuuria ei ole niin salarymanin esittämällä tavalla yläosassa voi olla kuviota (ja enemmän väriä).
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

jartsa84

*
Edistynyt
Viestit: 115
Kirjattu
Kiitos kommenteista. Taidan käydä poistamass housut jos vielä löytyy. Eilen oli yksi orpo pari jäljellä.

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Osta housut, postaa MTOP ja palauta jos tulee paljon paskaa niskaan.

kapten GT

*****
Legenda
Viestit: 2908
Stiff Upper Lip
Kirjattu
Mitä sillä on väliä, mitä MTOP-raati sanoo, jos housut miellyttävät omaa silmääsi?
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
No sehän tässä juuri oli hakusessa, kun herra ei ollut varma sopivatko housut vai ei. Sitä vartenhan se MTOP on, että sieltä voi hakea mielipiteitä jos itse ei ole jostain varma.

PleaseDeleteMe

*****
Legenda
Viestit: 2726
Delete me please
Kirjattu
Happiness can exist only in acceptance. -George Orwell

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
^well put. Alemmuudentunnon A ja O? :)

Numa

Kisälli
Viestit: 34
Sijainti: Lappeenranta
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Hypno - 21.12.11 - klo:12:08
Numa: Lähetäpä kuva foorumille miltä takki näyttää päälläsi nyt, niin katsotaan millaiset mittasuhteet napitusten ym. kanssa on!

Sen lisäksi, että takki oli aavistuksen pitkä, niin napitus jäi myös turhan alas. Onneksi takki sopi lähes täydellisesti isälle. Kierros paikallisissa vaateliikkeissä (Halonen, Kekäle, Sokos) tuotti vesiperän. Tummansinistä klubi-/irtotakkia ei löytynyt, mutta mustaa muovia olisi tarjolla räkkikaupalla.