• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Satunnaisia kysymyksiä

Aloittaja Ville, 04.08.10 - klo:21:08

« edellinen - seuraava »

Smedlin Tsoni

Hautajaisiin osallistuminen olisi edessä arviolta 2-3 viikon kuluttua ja en omista tällä hetkellä minkäänlaista tummaa pukua. Lähtökohtani on se, että mustaa en haluaisi hankkia, koska se jäisi hautajaisia lukuun ottamatta olemattomalle käytölle, eikä musta puku ole ymmärtääkseni kuitenkaan aivan pakollinen hautajaisissakaan. Tähtäimessä olisi siis sellainen tummansininen puku, jolla olisi mahdollista osallistua hautajaisiin asiallisesti, epäkohteliaaksi moukaksi leimautumatta, mutta joka palvelisi erinomaisesti myös käytännössä kaikenlaisissa tummaa pukua edellyttävissä (kuin myös tarvittaeesa aavistuksen rennommissakin) tilaisuuksissa. Eli siis mahdollisimman monikäyttöinen puku, jolloin voisi todella todeta saavansa rahoilleen vastinetta. Kysymys kuuluukin: onko esim. paljon kehutun Suitsupplyn valikoimissa sellaisia tummansinisiä (="riittävän" tummansinisiä) pukuja, jotka olisivat minulle mahdollisia myös tuo hautajaisnäkökulma huomioon otettuna? Hintaluokka saisi olla 300-400 euroa.

fibich

Ainakin tummansininen York on hyvin tumma ja konservatiivinen. Parit hautajaiset on vedetty sellaisella.
Kuivakka, englantilaistyyppinen huumori ei nyt auta.

Kolibri

Uskaltaako muuten (Bexleyn) laatulepolestejä laittaa samaan jalkineeseen tukipohjallisten kanssa?
Itsellä on siis jaloissa lättäjalka voimakkaalla hyperpronaatiolla(jalka joustaa liikaa sisäänpäin, kivulias hoitamattomana). Alkuperäinen pohjallinen on poistettu ko. jalkineesta aikoja sitten, mutta huoleni on, että pohjallisen muoto voisi kärsiä, jolloin pitäisin lepolestit jalkineparissa ilman pohjallisia, mutta tällöin jalkineen saama lepotuki ei ole täysin optimaalista. Ajatuksia, kokemuksia?
(This section has abandoned itself)

Arska

Voihan sinne lestin alle laittaa vaikka jonkin pahvinpalan täytteeksi, jos ei kenkä muuten täyty.
Suositellaan täysraittiutta.

Mp



Tällaisia saa melko edullisesti ja tuo jättää pohjallisen vähemmälle rasitukselle.

Arska

Mutta tuo ei pitemmän päälle tee hyvää kengän kantaosalle.
Suositellaan täysraittiutta.

-Mars-

Perjantaiksi valkoinen paita tumman puvun alle, tuplamanseteilla, aikuisten kokoa (hartiat ja punaviinikumpu), aikataulun vuoksi lähinnä Hki kantakaupunki. Mikä ja mistä?
--
-Mars-

Laurentius

^ Ratkaisin pari vuotta sitten tismalleen saman ongelman menemällä Stockmannin miesten osastolle, ja esittämällä tuon kysymyksen myyjälle. Stockalla luulisi olevan vieläkin laajin paitavalikoima ja useita eri merkkejä ja malleja. Eli jos äkkiä pitää saada niin sinne.

-Mars-

--
-Mars-

Mp



Onko kellään tullut vastaan samalla rakenteella toteutettuja sandaaleja, mutta kokonaan mustasta nahasta valmistettuina? Myös pohja saisi olla nahkaa.

Arska

Mihin tarvitset moisia?
Suositellaan täysraittiutta.

Ville Rantanen

Lainaus käyttäjältä: Mp - 25.05.16 - klo:09:52
Onko kellään tullut vastaan samalla rakenteella toteutettuja sandaaleja, mutta kokonaan mustasta nahasta valmistettuina? Myös pohja saisi olla nahkaa.
Etsystä joskus meinasin tilata tuollaiset. Sieltä löytyi ainakin silloin pari vuotta sitten useampi myyjä. Sitten meinasin tehdä itse ja lopulta en ole tehnyt kumpaakaan.

Mp


Jussi

Kaikki villa tottelee rautaa.

Jarmo

Kesäksi pitäisi saada pellavaa. Suitsupplylta on jo kaikki koot menneet, joten nyt kaivattaisiin vinkkejä. Hakusessa siis pellava (-sekoite) housuja ja pellavapaitoja. Housut saisivat olla tyyliltään siistejä chinoja, ei mitään kuminauha-/nauhakiristysvyötäröisiä rytkyjä. Hintaluokaltaan SS:n tasoisia.

Paitoja näyttäisi olevan Uniqlolla. Onko näistä Uniqlon pellavapaidoista ihmisillä kokemusta? Ostamisen arvioisia? Muita paikkoja mistä ostaa?