Satunnaisia kysymyksiä

Aloittaja Ville, 04.08.10 - klo:21:08

« edellinen - seuraava »

kiitaja

*
Edistynyt
Viestit: 112
Kirjattu
Tänään napsahti aamulla poikki tumman ruskeista lonkkareista, eli nuo AFPOSilta saatavat näyttää sopivilta. Toisaalta tuntuu hölmöltä tilailla kengännauhoja briteistä saakka.

Onko kukaan löytäny Helsingistä järkeviä vaihtoehtoja?

Haussa siis tällaiset/vastaavat: http://needsupply.com/mens/brands/alden/round-cordo-laces.html

uuno

**
Flanööri
Viestit: 269
Kirjattu
hei,

osaisiko kukaan sanoa, mistä löytyisi puuvillaflanelli (tms pehmeitä) kenkäpusseja (1/kenkä) kenkien säilytykseen?

(ebayn dapper chap-pussit näyttävät siltä; ovatkohan kunnollisia.  Vaikka pussi on edukas, postikuluineen tulee jo hintaa)


salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: kiitaja - 14.03.16 - klo:21:13

Onko kukaan löytäny Helsingistä järkeviä vaihtoehtoja?


Keskustan Stockmannin suutarilla on vahattuja pukukenkä-ohuita kengännauhoja ihan kelpo hintaan. Kävin tänään hakemassa kuusireikäisiin nilkkureihin 90cm nauhat hintaan 4,40. Briteistä tilattuna nipussakin nauhaparin hinta nousee viiteen-kuuteen euroon, tosin valinnanvara värien ja paksuuksien on jotain muuta kuin mihin olen Suomessa törmännyt.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Heh, kaikenlaisia vaikeuksia sitä itselleen hankkiikin: Tilasin noita hehkuttamiani vahattuja kengännauhoja ja muuten hyvä paitsi että noiden nauhojen päihin painetut metallikapselit eivät mahdu kenkieni nauhanreikien vahvistusholkkien läpi.

Mites mahtaisi onnistua noiden kapseleiden korvaaminen kutistesukalla? Tuliskos kellään mieleen muuta tapaa päättää kengännauha?
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

kiitaja

*
Edistynyt
Viestit: 112
Kirjattu
Hahah, niiden Stockan nauhojen? Enpä ole ennen kuullut tuollaisesta ongelmasta. Onneksi en ehtinyt vielä käydä itse ostoksilla.

Ekana tulisi mieleen puristaa holkit pihdeilla pienemmiksi. Toinen ja varmaan se perinteisin tapa on polttaa nauhan pää sytkärillä tai tulitikuilla ja heti liekin sytyttyä puristella pää pihdeillä sumpuksi.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Nämä on briteistä bootseihin tilattuja paksumpia vahattuja puuvillanauhoja joten sulattaminen ei onnistu. kokeilin murjoa noita pienemmiksi mutta koska näissä tuo kapseli on oikeasti kapseli eikä holkki niin pihdeillä nuo saa ainoastaan litistettyä. Täytyy huomenna käydä hakemassa kutistesukkaa ja testata.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

_N_J_P_

**
Flanööri
Viestit: 313
Kirjattu
Kun kyseessä on saappaat, niin pois vaan kokonaan. Sitten teippiä tilapäiseksi kovikkeeksi. Pujotus, teippi pois ja solmu tai kaksi.

Tämä helpottaa myös saappaiden pukemista, kun nauha ei karkaa.

Jape

**
Flanööri
Viestit: 224
Kirjattu
^Tätä solmukonstia minäkin käytän, hyviv pysyvät nauhat paikallaan.

Sähköliikkeestä saatavaa kutistesukkaa olen joskus kokeillut tee-se-itse kengännauhoihin ja se estää kyllä nauhan päätä purkautumasta, mutta sitä ei nimestään huolimatta saa yhtä kompaktiksi kuin ne useimmissa nauhoissa valmiina olevat muovipäät ovat. Metallisista en osaa sanoa, ei ole tullut sellaisia aikoihin vastaan.

paddington

****
Auktoriteetti
Viestit: 778
Kirjattu
Kokeilin joskus kutistesukkaa, mutta se ei pysynyt paikallaan. Niissäkin on varmasti eroja. Joissakin on myös liima, ja toiset kutistunevat enemmän kuin toiset.

Lh

Yleisvalvoja
*****
Legenda
Viestit: 2583
Kirjattu
(Etenkin) neulesolmioiden löysytys rikkomatta solmiota?

Moni arastelee kiristellä solmioitaan, mutta itseä pelottaa lähinnä solmun avaus. Timmin solmun avaaminen on useimmiten aikamoista repimistä ja muutaman kerran silkki on tarttunut taistellessa ikävästi kynnen törstöön.

CoccoBill

****
Auktoriteetti
Viestit: 614
Kirjattu
Saman ongelman kanssa joskus paininut, nykyään olen varovaisempi solmun kiristämisessä. Liian kireällehän se menee yleensä siinä vaiheessa, kun solmua pitää korjailla ja kiristää lisää esim. dimpleä säätäessä. Tekniikkalaji tuo on selvästi, solmun ei tarvitse olla mahdottoman kireä jos sen saa laakista kuntoon. Toisinaan onnistuu, toisinaan ei.

Palavat hihat

Kisälli
Viestit: 32
Kirjattu
Olen menossa syntymäpäiväkutsuille jossa koodina tumma puku. Pitäisikö kenkien ja vyön olla ehdottomasti mustia (tai puvun värisiä?) vai menisikö esim. ruskeat mokkachukkat ja ruskea mokkavyö?

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2464
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Palavat hihat - 01.04.16 - klo:11:30
Olen menossa syntymäpäiväkutsuille jossa koodina tumma puku. Pitäisikö kenkien ja vyön olla ehdottomasti mustia (tai puvun värisiä?)

Kyllä.

Lainaus käyttäjältä: Palavat hihat - 01.04.16 - klo:11:30
vai menisikö esim. ruskeat mokkachukkat ja ruskea mokkavyö?

Ei. Mustat oxfordit ja musta vyö on kyllä se oikea valinta.

Tumma puku voi mustan sijaan olla myös tummansininen (miel. yönsininen, joka onkin hieno väri) tai hyvin tummanharmaa. Etiketin mukaan solmio olisi helmenharmaa eikä taskuliinallakaan voi kovasti kikkailla, vaan valkoinen tv-fold.

Niissä tummapuku -tilaisuuksissa joihin olen osallistunut, n. 10% näyttäisi pääsevän tuon mallisuorituksen tasolle. Niistä 90% jotka eivät pääse, vain pieni harvalukuinen joukko on onnistunut tekemään jonkinlaisen positiivista myhäilyä aikaansaavan persoonallisen ratkaisunsa, ja ilmiselvästi hyvin tietoisena siitä mitä tekee.


Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9317
Kirjattu
ˆˆEivät mene.

Jos todella kutsussa on asukoodi mainittu ja vielä noin jäykkä, on parempi olla sooloilematta kevyillä väreillä ja pörröisillä materiaaleilla.

Vaihtoehto: soitat kutsujalle ja kysyt, miten hän määrittelee tumman puvun. Voi olla, että menee kevyempi asu myös tai sitten järjestäjän ymmärrys koodista on erilainen.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/