Klassinen vs. klassikko

Aloittaja tuc, 21.11.12 - klo:23:09

« edellinen - seuraava »

tuc

*****
Legenda
Viestit: 1521
Sijainti: Turku
Kirjattu
Mielestäni joissain keskusteluissa tuntuu menevän ohi se, mitä tarkoitetaan klassisella pukeutumisella ja mikä taas on klassikoihin pukeutumista.

Otan esimerkiksi musiikin.

1. Rachmaninov on klassista musiikkia.
2. Village Peoplen (edit: eikä siis YMCA:n) biisi "Macho Man" on klassikko.

Catch my drift? Se, että joku vaate on ikoni ei tee siitä klassista pukeutumista. Se tekee siitä klassikon. Useimmat ikonit ovat kyllä siistejä juttuja oikein käytettynä, joten tarkoitus ei ole väheksyä klassikoita.
http://www.herrainpukimo.fi - Herrainpukimo, turkulainen vaatekauppa kaikille Suomen herrasmiehille.

tuc

*****
Legenda
Viestit: 1521
Sijainti: Turku
Kirjattu
Klassinen mies



Klassikkomies



Okei, nyt menee jo ilkeilyn puolelle ehkä.
http://www.herrainpukimo.fi - Herrainpukimo, turkulainen vaatekauppa kaikille Suomen herrasmiehille.

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
Macho Man on Village Peoplen biisi, kuten on myös YMCA.

Joka puolestaan on nuorten miesten kristillinen yhdistys in english.

Mikä näistä sitten on klassinen ja mikä klassikko. Hmm.

get your kicks on route six six six

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
Woody Allen nyt on hiukan paska esimerkki - se kun osaa ja pukeutuu tiettyjä leffaroolejaan lukuun ottamatta klassiseen amerikkalaiseen tyyliin, like it or not.








jne

Johtuen herran aavistuksen nörtihtävästä olemuksesta taiteilija Allen ei kenties ole skarpin ivytyylin paras esimerkki / esikuva, mutta eittämättä tietää mitä tekee mitä rättien päälle pukemiseen tulee ja näyttää paremmalta kuin 90 % netissä tyylejään (tai usein niiden puutetta) esittelevistä iGenteistä.

Nää mun kaks senttii tähän.
get your kicks on route six six six

_ a m _

*****
Legenda
Viestit: 1682
Kirjattu
Klassiset kengät:



Klassikkokengät:



Klassinen voi olla myös klassikko, mutta klassikko ei aina ole klassinen.

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu
Klassista miesten pukeutumista:


tuc

*****
Legenda
Viestit: 1521
Sijainti: Turku
Kirjattu

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Klassinen:


Klassikko:
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Osman

****
Auktoriteetti
Viestit: 709
Parturiunt Montes...
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Lappi - 09.12.12 - klo:16:19
Sanalla on muuten eräissä sivistyskielissä edelleen sen alkuperäinen, hyvää tai parasta tarkoittava merkitys. Ensiluokkainen lienee lähin suomenkielinen vastine.



Classicus viittasi kai Roomassa siihen porukkaan, joka äänesti parhaassa ryhmässä kansankokouksissa. Roomalaisillahan oli omaisuuden ja luokan mukaan porrastettu äänestysjärjestelmä jossa
varakkailla oli suhteessa enemmän ääniä. Vastaavasti ylemmissä luokissa velvollisuus osallistua sotimiseen oli raskaampi.
LainaaSanotaan, että kravatin toi Länsi-Eurooppaan kroaattirykmentti, joka palveli Ludvig XIV:n joukoissa Ranskassa. Nämä Balkanin rebuusit olivat taistelleet aikaisemmin Turkin valtaa vastaan ja vapaus-tai-kuolema-hengessä he pitivät kaulassaan liinan pätkää symboloimassa hirttoköyttä.