Meermin-kengät

Aloittaja runic, 02.01.12 - klo:20:40

« edellinen - seuraava »

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
#540
Olen lukenut SF:n Meermin ketjua sivulle 282 saakka ja vaikka sielläkin on ollut joitain pettymyksiä, niin ei mielestäni kommenttien perusteella valmistajaa kannata sivuuttaa. Vaikka varmasti AS, CJ jne ovat tasavarmempia valmistajia. Onhan hintakin toisaalta varmempi. Eli jos tilaat, otat pienen riskin. Jos et halua riskiä, niin osta kunnon brittikengät.

J-ma

**
Flanööri
Viestit: 185
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Ron Burgundy - 12.03.13 - klo:07:55
Lainaus käyttäjältä: J-ma - 12.03.13 - klo:01:19
Ja tietysti tälläkin hetkellä hiot tekstiä, sitä argumentaatiota, jolle nyt antamasi näkemyksen perustat. Muuten kontribuutiosi jää vähän turhan tyhjäksi.

Käytä foorumin hakua niin pääset jo pitkälle. Tarpeen vaatiessa voit uskaltautua ulkomaisillekin areenoille.

Eli sinun kontribuutiosi jää 0-tasolle?

mbch

****
Auktoriteetti
Viestit: 884
Kirjattu
#542
Lainaus käyttäjältä: J-ma - 12.03.13 - klo:21:09
Eli sinun kontribuutiosi jää 0-tasolle?
No huhhuh

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Laitetaan tänne, eli Meerminin ja Saint Crispin'sin yhteinen Trunk Show Tukholmassa 3-4.5.2013.

Paikkana Bizapartment Gärdet. Täältä lisätiedot.

Siinäpä keikarin seuramatkalle kohde.

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Linea Maestron Janus Calf suede swatchit saapuivat - ruskean sävyt - ja kyllä on tyylikästä erilaista vaihtoehtoa. Tykästyin heti Tobacco -väriin. Ei liian tumma, ei liian vaalea, vaan juuri sopiva. Täytyy huomenna pyöritellä swatcheja toistamiseen päivänvalossa ja ottaa niistä kuvia.

haukka

****
Auktoriteetti
Viestit: 537
Kirjattu
Kuriiri toi tänään Snuff Rapello Suede, Mokka wholecutit. Hyviltä vaikuttavat.
" how`s it for stains?"

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Olet F leveyttä koska käytät capitalia ja havittelet G leveyden kenkää. Ei tule toimimaan. Jätä väliin.

Franck Gaultier

*****
Legenda
Viestit: 1072
Kirjattu
Konda on väärässä.

Rui ja Loaken F leveys vastaavat aikalailla toisiaan. Tilausta sisään vain.

Laoban

**
Flanööri
Viestit: 334
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Franck Gaultier - 06.04.13 - klo:13:03
Konda on väärässä.

Rui ja Loaken F leveys vastaavat aikalailla toisiaan. Tilausta sisään vain.

Samoilla linjoilla. Rui tuntuu samalta kun Loaken F leveys.

Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
Liityn joukon jatkoksi. Rui ei ole mikään leveä lesti, vaikka onkin Meerminin lestivalikoiman leveimmästä päästä.
Myydään valkoisia pellavaliinoja.

tigid

Kisälli
Viestit: 5
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: digit - 10.09.12 - klo:21:30
Meermin päätti sitten postittaa kengät minulle, vaikka tilaus oli ajat sitten jo peruttu ja hyvitetty.
Vähän nyt kaksijakoiset mielikuvat kengistä. Nahka on toisessa kengässä mukavan tuntuista, toisessa taas ilmestyy rumia ryppyjä heti kun nahka taittuu vähänkin. Spoilerin takana kuvat jossa koitin vähän tuoda ilmi tätä. Ei mitään mahdotonta, mutta hyvin selkeä ero kenkäparin sisällä kuitenkin.
. . .

[spoiler]
[/spoiler]

Kengissä muuten lukee Made in Spain, eli ilmeisesti jotain viimeistelyä tekevät sen verran Mallorcalla, että leiman uskaltavat kenkiin lyödä?

Näitä kenkiä käytin viime syksynä jonkun verran, ja nyt keväällä pariin otteeseen. Yhteensä varmasti alle 30 kertaa olleet jalassa. Tässä päivitetty kuva.

Kuvassa paino päkiällä, jotta nahan rypyt paljastuisivat. Toisen kengän nahka on paperinohutta ja menee suorastaan rullalle.
Vaikka maksoin alehinnan näistä meerminille, jäi paha maku. Joka kerta kun jalkaan laittaa kaihertaa tuo toisen kengän heikkolaatuisuus, joka tulee varmasti johtamaan myös hyvin lyhyeen käyttöikään kengille. Olisivat sitten samaa p*skaa edes molemmat.
Tämän lisäksi sankarit lähettivät vielä yhden kenkäpaketin joskus talvella minulle, tällä kertaa en edes katsonut mitä sisällä olisi.



_ a m _

*****
Legenda
Viestit: 1682
Kirjattu
Tällaiset tulossa kesäksi:


konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Jo pidemmän aikaa ollut vahva maku, että Meerminiltä kannattaa ostaa vain MTO kenkiä.

_ a m _

*****
Legenda
Viestit: 1682
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: konda - 06.04.13 - klo:18:02
Jo pidemmän aikaa ollut vahva maku, että Meerminiltä kannattaa ostaa vain MTO kenkiä.

Tuliko tuo siinä sadannen tilatun parin kohdalla vai aikaisemmin?

Ron Burgundy

*****
Legenda
Viestit: 1030
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: tigid - 06.04.13 - klo:14:26Tässä päivitetty kuva.

Onpa oksettavan huonon näköistä nahkaa.

Kaulahuivi on tarpeen aina kylmemmillä ilmoilla, kun kaula jää paljaaksi. -Ylellinen Elämä
Ihan nyt ystävällisesti sanon että unohda tän foorumin aivopesu ja astu pois siitä muotista mihin sut on näemmä hakattu. -konda