Satunnaisia kysymyksiä

Aloittaja Ville, 04.08.10 - klo:21:08

« edellinen - seuraava »

Pchan

*****
Legenda
Viestit: 2133
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: konda - 06.05.12 - klo:15:44
Lähtökohtaisesti Keikari Approved vaikuttaa olevan kaikkea muuta kuin jokin suuri kaupallinen merkki (Armani, HB, Canali, Pal Zileri, Versace, RL jne.).

Canali, Zileri ja Ralph Lauren ymmärtääkseni nähdään täällä ihan hyvänä kamana. Noiden merkitys daniuksen kannalta on kuitenkin marginaalinen, koska luulen ettei noita oikein saa Helsingin ulkopuolella. Tai ainakaan esim. Tampereella ei myyty noista mitään jokunen vuosi sitten.

Danius haki navya, joka on aika harvinainen väri suomessa. On aika lottoa, että navya löytyisi niin paljon, että tulisi valinnanvaikeuksia valmistajien välillä. Jos olisin ostamassa navya kotikylän kivijalasta, niin unohtaisin koko valmistajan lapun ja etsisin vain parhaan vaihtoehdon, vaikka sitten Turolta.

Suositeltavin vaihtoehto tietenkin daniukselle on:
- pistä se Bossi niskaan
- kuvat tänne mittojen kera
- sitten neuvojen perusteella tilaat 2-3 navya netistä sovitukseen
- palautat ylimääräiset
- käytät valitun vielä vaatturilla.

Hintaa tuolle operaatiolle tulee vähemmän kuin Bossille.

danius

*****
Legenda
Viestit: 2256
Kirjattu
Ok. Kiitosta. Jaa herrainpukimolta ei saa vielä pukuja? No niitä paitoja saa ainakin, ja tarkoituksena olisi sellaisia hankkia sieltä. Itselläni pukuhomma ei ole kiireellinen, ja katselen tässä laatutoria ja muita verkon syövereitä sillä silmällä. Ehkä ilmaisin ajatukseni hiukan epäselvästi kun yhdistin oman pukutarpeeni yleiseen mikä on hyvä pukumerkki- asiaan.

Navy on tosiaan vähän harvinaisempi, Ihan perus tumman sininenkin puku voisi olla hyvä. Pcahnin ehdotus bossin kuvauttamisesta ja mitoittamisesta laitetaan vakavaan harkintaan. Kyllähän tästä sinne Helsinkiinkin pääsee, 3,5 h matkaa. Jos jollain reissulla sinne tulisi lähdettyä niin suositteletteko Fereä vai mitä ostopaikaksi? Hintakin tietysti ratkaisee, jotain 500-600 voisi olla. Verkosta saa edullisemmin laadukkaampaa?
I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Pchan - 06.05.12 - klo:16:02
Canali, Zileri ja Ralph Lauren ymmärtääkseni nähdään täällä ihan hyvänä kamana.

Minulle tuo Canali on muodostunut jo alkavaksi pakkomielteeksi koska jostain evoluution käsittämättömästä oikusta johtuen k.o. valmistajan puvut istuvat minulle niin täydellisesti kuin valmispuvun voi kuvitella istuvan. Jollekin toiselle joku toinen merkki saattaa muodostua "kohtalokkaaksi". Minulla ei ole ollut puheena olevan valmistajan pukujen kanssa mitään ongelmia, erittäin hyviä toimistohaalareita kaltaiselleni pukumiehelle.

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
#2883
Lainaus käyttäjältä: danius - 06.05.12 - klo:16:12
Jaa herrainpukimolta ei saa vielä pukuja?

Räkissä on mitä on. MTM puvut ainakin 6 kk:n päässä herrojen omien sanojen mukaan. Tätä asiaa itsekin odotellessa kuin kuuta nousevaa...

^ Kommentteja ollut useampiakin, joissa kehotettu ostamaan jotain muuta, eli sijoittamaan paremmin. Kommenttien kaivaminen veisi multa päivän, mutta hyvin ovat pistäneet silmään. No mutta tällaistahan tää on. PZ ja C ovat molemmat hyviä noin pääsääntöisesti; sitä en yritä kieltää.

Freddie Freeloader

**
Flanööri
Viestit: 177
Kirjattu
#2884
-

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
YO-juhlat ovat ylioppilaalle formaali tapahtuma, muulle väelle kevyempi. Itse juhlakalun on syytä olla todella edustava - vastaavanlaisia huomion keskipisteeksi pääsemisen juhlia tulee erittäin harvoin. Lisäksi, koska vieraissa tulee olemaan vanhempia sukulaisia (joille sukulaispojan YO-juhla on melkoisen iso juttu, usko pois - isompi kuin itse ylioppilaalle), kannattaa kerrankin nappaista niin puhdasoppinen formaalin pukeutumisen setti niskaan kuin suinkin.

Usko pois - vuosien päästä olet samaa mieltä.
Kaikki villa tottelee rautaa.

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
#2886
Viime keväältä, tältä foorumilta. Ja toimiihan tuo.

[spoiler][/spoiler]

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ChuckBass - 06.05.12 - klo:19:00Viime keväältä, tältä foorumilta. Ja toimiihan tuo.

Olet kyllä oikeassa - vedän osin kommenttini siis takaisin. Ja onhan bisnespuku toki edustamiseen ihan OK, mutta jotenkin pidän enemmän överiydestä formaalin suuntaan elämän ensimmäisissä isoissa juhlissa.

Tuossa rusettisetissä valkoinen taskuliina pelastaa setin. Kuviollisen kanssa tienvarren puskat kahisisivat.
Kaikki villa tottelee rautaa.

vapa

****
Auktoriteetti
Viestit: 884
Kirjattu
Ei ne yo-juhlat usein ole yhtään sen ihmeellisemmät kuin jotkut rippijuhlatkaan.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
^Elämän taitekohtia joilla voi olla suurikin symboolinen merkitys loppuelämälle.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Co-re

*****
Legenda
Viestit: 3760
Insinööri
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
^No ei. Useimmiten pääsykokemenestyskin on siinä vaiheessa jo kiveen kirjoitettu. Yksi virstapylväs muiden joukossa ja enemmän juhlat sukulaisille kuin itse juhlakalulle.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Noilla päivillä on koenumeroita suurempi merkitys koska ne ovat nuorelle ihmiselle niitä päivämääriä jolloin siirrytään yhdestä elämänvaiheesta toiseen. Todistuksen arvosanoilla tai pääsykokeitten pistemäärillä ei ole tähän verrattuna niin hirveästi väliä.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

mikmu

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 383
Sijainti: Lontoo
Kirjattu
#2892
Lainaus käyttäjältä: salaryman - 06.05.12 - klo:20:00
Noilla päivillä on koenumeroita suurempi merkitys koska ne ovat nuorelle ihmiselle niitä päivämääriä jolloin siirrytään yhdestä elämänvaiheesta toiseen. Todistuksen arvosanoilla tai pääsykokeitten pistemäärillä ei ole tähän verrattuna niin hirveästi väliä.

Voi se näinkin olla. Meikä ajattelee kyllä täysin päinvastaisesti. En käynyt edes lakkia pokkaamassa koululla ja hain todistuksen kansliasta joskus kesällä kun olin lomilla intistä. Niin eikä ollut mitään juhlia.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Jokainen taaplaa tyylillään. Mitäs sitä turhaan haaskaamaan kallista aikaansa esimerkiksi lastensa synttäreihin tai vanhempiensa hautajaisiin. Nehän on vaan päiviä muitten joukossa.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Plainwhitetee

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 369
Kirjattu
Mistä halvalla rentoharteinen, ei-pappamainen tweed-takki ulkokäyttöön tällaisiksi keväiksi, jotka eivät oikeasti alakaan?

ebaysta löytyy satoja hakusanalla "tweed jacket [koko]". Suosittelisitteko vaikka joitain valmistajia? Casualia haetaan.
- Voi voi. Tämä kaikki on niin ohimenevää. (Paddington)