Oma kenkäkokoelmasi

Aloittaja Henrik, 12.08.11 - klo:20:47

« edellinen - seuraava »

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ChuckBass - 03.03.12 - klo:23:50
^^Edelleen suuri yleisö odottaa sitä mtop-settiä, jossa nuo purple labelit ovat käytössä...

Eli nuo Japanilaiset Animetappajien larppilaatikot?

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9312
Kirjattu
vocatus: seersucker-housujen tai valkoisten housujen kanssa.

Chuck: aikanaan, aikanaan. En pidä paria kuin tummansinisten vakosamettihousujen kanssa, eihän niitä toimimaan muuten saisi.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Villen räkistä: Itselläni on hyvin samanlainen Sotkasta ostettuna ja tuollainen pinottavuus on kyllä suuri helpotus. Eli samanlainen kokoonpano ja tyytyväisiä ollaan.

Lh

Yleisvalvoja
*****
Legenda
Viestit: 2583
Kirjattu

Ylähylly: Tricker's, Cheaney, 2 x Ferragamo
Alahylly: Allen Edmonds, Canali
Hyllyn edessä: Allen Edmonds, Borrelli, Bespoke-pari Vietnamin matkalta, Cheaney
Edessä Tyrwhitt.

Mustat oxfordit puuttuu...

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
Neljä kuukautta sitten ei ollut vielä mitään. Nyt olen päässyt alkuun. Kuvaan en kelpuuttanut Stockmannin beatereita tai Lloydin kenkiä.

Ylärivissä kaksi paria Loake Falmouth -kenkiä, väreinä navy ja sand.
Alarivissä vasemmalta lukien Crockett & Jones Whitehall Handgrade cap-toe (Antique Tan), Loake Cannon Keikari MTO (Tan) ja Loake Savoy full brogue (Mahongy).



Mustat oxfordit ovat ostoslistalla, samoin olen katsonut Loake Loganin kaltaisia kenkiä. Syksyä ja talvea varten suunnittelen Bexleyn Enfieldejä.

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2456
Kirjattu
Minäkin kuulun siihen joukkoon joka vasta tämän foorumin myötä havahtui korjaamaan räikeän aukkoon kenkäkannassansa. Tästä kuvasta puuttuu yhdet Leftfootit jotka ovat konttorilla, sekä yhdet Cheaney Eustonit jotka ovat suutarilla kannanvaihdossa. Löysin itsestäni yllättäen pienen broguefanin, eritoten wingtipsien ja täyssiipisten, ja se näkynee myös hankinnoissa.

Yhdet Florsheim Imperial wingtipsit on vielä postissa tulossa.

Väärinkäsitysten välttämiseksi, kaikki amerikkalaista alkuperää (mm. Johnston & Murphyt) olevat kenkäni ovat siis Made in USA.

Kuvissa olevista kengistä neljät ovat käytettynä ostettuja. Hinta-laatusuhde sekä ajaton tyylimaailma niissä kovin vetoavat minuun.

Osumatarkkuus oikean koon etsimisessä on muutaman hutiostoksen myötä parantunut.









danius

*****
Legenda
Viestit: 2256
Kirjattu
Siinä on pari komeaa fullwingiä.
I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
#67
^^mikä tuo alimman kuvan vasemmanpuoleinen (rusehtava?) kenkä on? Onko se patinoitunut, vai mikä on kengän väri? Näyttää jotenkin "liukuväriseltä".

Siistejä monoja! Mitä tykkiveneitä noi on?

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2456
Kirjattu
^Kenkä on Cheaneyn Arthur III ja värinä on "burnished mahogany". Harmi että kuvassani väri näkyy aika huonosti, kärjessä on tosiaan tummempaa, valmistajan omassa kuvassa alla näkyy ehkä paremmin. Patinaa siinä ei vielä ole, sillä kengät tulivat minulle tehtaalta parisen viikkoa sitten.

Nuo fullwingsit ovat Imperial Executive (alemmassa kuvassa ylin) ja Johnston & Murphy (saman kuvan etummaisin). Ensinmainitut olivat ehkä parisen kertaa käytetyt, jälkimmäiset myytiin NOS:ina ja molemmat parit lienevät 60-70 -lukujen taitteesta ja viettäneet ilmeisesti viimeiset vuosikymmenet kaapin perällä jossain päin amerikkaa. Molemmat joivat puoli desiä nahkarasvaa saapuessaan uuteen kotiinsa ja rasvauksen sekä lukuisien vahaus+hinkkaamissessioiden jälkeen komistuneet mukavasti.


sproily

*****
Legenda
Viestit: 1944
Parantumaton retro-eksentrikko
Sijainti: Tammerfors
Kirjattu
Pahoittelut huonoista kuvista ja huonosti hoidetuista beatereista. Muutama pari on juuri nyt suutarilla ja yhdet monot puuttuu kuvasta.


Flanööri
Dress to impress yourself first. Then others, if you feel like it.

Quijote

*****
Legenda
Viestit: 1673
Esq.
Kirjattu
#70
Oma kokoelma on nyt karttunut tällaiseksi aika hyvin joka tilanteen kattavaksi.



Taaempana saappaita:

Paraboot Guitry, vähän kuin Bexley Enfieldin laadukkaampi isoveli loistavalla Ridgeway-anturalla ja norjalaisreunoksella.
Charles Tyrwhitt Lindale (Loaken Shilton paremmasta nahasta, ymmärtääkseni)
Trickers Guildford, miellyttävimmän näköiset chukkat mitä olen nähnyt.

Eturivissä:

Crockett & Jones Whitehall, juhlakenkä. Ovat hieman väljät, joten nämä saattavat ilmestyä laatutorille kun löydän korvikkeet.
Charles Tyrwhitt mustat mokkabroguet, työbeaterit.
1980-luvun Trickers Corniche -broguet, näiden ohueksi kulunut päällinen antaa kohta periksi.
Edward Green Dover - täydellinen split-toe.

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
Crockett & Jonesit ovat mahtavat, näyttää aika samalta kuin mun ruskeat. Jos koko on UK8, niin voin vaikka poistaa.

Quijote

*****
Legenda
Viestit: 1673
Esq.
Kirjattu
^8.5. Ostin kun en ollut ihan perillä omasta koostani (7.5 tai 8), pysyvät kuitenkin jalassa korkean jalkapöytäni ansiosta.

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
RakettiJonesit ovat tyköistuvat, kun Loaket ovat väljemmät. Lestistä varmasti johtuu tämä täysin.

bowtiepasta

*****
Legenda
Viestit: 2071
champion, undefeated
Kirjattu


kengät

(takarivi 1xred wings, 2xC&J, 2xAlden, 3xTricker's)

Quijotelle propsit Dovereista. Upea kenkä. Im jelly.
Suurinta kaikessa...Miehuudessa...On olla Jumalan rakastaja!