László Vass

Aloittaja Ville, 24.10.10 - klo:21:18

« edellinen - seuraava »

barcelona

Vieras
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Co-respondent - 18.11.11 - klo:11:52
Olisi hauska päästä sovittamaan jossain Vasseja. Pitäisi saada Vass Trunk Show. Olen aika skeptinen tämän laadun käsitteen kanssa ja usein jotain todella kehuttua kokeilemaan päästessäni en automaattisesti pysty tekemään eroa tavalliseen hyvään laatuun mutta mielelläni aina varmistan asian itse.

Näinhän se on. Vassia tosiaan kehuttu aika lailla ja kiinnostaisi hankkia kyseiset popot. Koitan pitää ajatukseni toistaiseksi aika neutraaleina näiden suhteen ennen kun näen ne livenä ja pääsen hypistelemään. Alkunsa tällä foorumilla tämä Vass hehkutus sai käsittääkseni Villen maininnasta että kyseessä todella hyvälaatuinen kenkä. Tähän keskusteluun on sitten osallistunut Vassin omistajia ja niitä jotka lukemansa perusteella ovat päättäneet kengän olevan super hyvä ja vuolaasti levittävät tätä ilosanomaa. Kaikki taustatieto mitä olen kyseisestä jalkineesta saanut tukee kieltämättä tätä laatukäsitettä, joten innolla odotan hetkeä kun pääsen tutustumaan kyseiseen tuotteeseen.

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
...helppoa: Vassin jalkineet ovat täysin käsintehtyjä (koneilla on hoidettu ainoastaan tuo päällisten kiinnitys.) ja materiaalit tasokkaimpia mahdollisia (Rendenbachin tammiparkitut sisäpohjat, anturat ja reunokset, vasikannahka Itävallasta, Ranskasta, Saksasta). Kun hintataso on alkaen noin 400 euroa, ei tältä planeetalta löydy parempaa hinta-laatusuhdetta. Sargentkin on koneellista työtä, vaikka yksilöllinen tilaus luonnistuu.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Kaikki vakiomallit myös käsityötä? KAIKKI?

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
konda: aivan kaikki aivan täysin käsin. Bespoke-laatua, vaikka lestit ovatkin valmiita. Niitä voi toki pienestä lisämaksusta muokata, jotta täydellinen istuvuus luonnistuu. Ymmärtääkseni hintataso on mahdollinen Unkarin halvemman työvoiman vuoksi. Jalkinemestareita pajassa on muistaakseni tusinan verran. Tällä hetkellä Unkarin forintti on muuten halvimmillaan vuosikausiin, joten matka Budapestiin ei ole huono valinta.

Tällä hetkellä yritän saada Mr Vassin haastateltua blögin puolelle, toivottavasti aikaa kysymyksille löytyy...
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Cal135

Kisälli
Viestit: 46
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: konda - 18.11.11 - klo:15:37
Kaikki vakiomallit myös käsityötä? KAIKKI?

Varastot ovat kohtuullisen pienet, joten käytännössä myös kaikki "vakiomallit" tehdään tilaustyönä (menee noin 2-3kk) asiakkaan toiveiden mukaisesti. Hintaeroa vakio- ja erikoismallien välillä ei juurikaan ole (kun puhutaan tavallisista nahoista), eli kannattaa tämäkin hyödyntää mahdollisen tilauksen yhteydessä.


konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Vass trunkki. Luuletko Ville että tulevat jos kysyt?

Cal135

Kisälli
Viestit: 46
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: konda - 18.11.11 - klo:17:58
Vass trunkki. Luuletko Ville että tulevat jos kysyt?

Ei ole Vass trunkkeja näkynyt isommissakaan kaupungeissa joten tuskin Helsinkikään on ohjelmassa. Esim. New Yorkistakaan ei löydy yhtään Vassin jälleenmyyjää (ja tuskin Lontoostakaan?). Jokunen vuosi sitten Vasseja oli tarjolla Bergdorf Goodmanilla, mutta syystä tai toisesta sekin loppui. Isetan Japanissa taitaa olla ainoa Vassin isompi edustaja maailmalla (alun alkaen F ja U-lestit sunniteltiin nimen omaan Isetanin valikoimaan).

barcelona

Vieras
Kirjattu
Vaikuttasi siltä että Vassin porukat ei halua hallitsematonta kasvua ja nyt menee kaikki popot mitä ehtivät tekemään joten eivät järjestele sen kummemin mitään markkinointitempauksia. Hyvä näin!

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
#23
Tuossa Vass porn ketjussa yhdet broket ovat kyllä todella heikkolaatuisen näköiset kun nahka kupruilee.

Varmaan ihan hyvä että Vass on nimen oman niille jotka haluavat aidosti saada hyvät monot ja ovat valmiita näkemään sen eteen vaivaa. Veikkaisin että keskiverto Vassilaisella on jonkin verran paalua.

Co-re

*****
Legenda
Viestit: 3760
Insinööri
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Paljonkohan tällaisia pikkuvalmistajia on siellä täällä, joita ei vaan ole kukaan tyylifoorumien vakiokäyttäjä löytänyt? Kaiken järjen mukaan kuulostaa epätodennäköiseltä, että Budapestissä sijaitsee harvinaislaatuinen poikkeus, joka ei halua hallitsematonta kasvua.

Barbarossa

*****
Legenda
Viestit: 2613
Beta as fuck!
Sijainti: The Kingdom of Swagsbury
Kirjattu
Vass on hyvin vakiintunut toimija.
Ovat selkeästi valinneet bisnesmallinsa.
Budasta löytyy ainakin pari muutakin vastaavan tason samaan perinteeseen nojaavaa toimijaa.
Toista en muista, ja toinen on Koronya.

Lestit ratkaisevat.



There ain't no rest for the wicked...

Barbarossa

*****
Legenda
Viestit: 2613
Beta as fuck!
Sijainti: The Kingdom of Swagsbury
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: runic - 18.11.11 - klo:21:57
Koronya taisi laittaa lestit naulaan, kun Marcel lähti jenkkeihin proffaksi.
Onko näin? Jos on niin...VOI PERSE!
There ain't no rest for the wicked...

Cal135

Kisälli
Viestit: 46
Kirjattu
Vassia ei kannata verrata perus Northaptonin tuotantoon (Church, C&J, EG jne) vaan kyllä se oikea vertailukohta löytyy Bottierin tyyppisistä MTM/MTO valmistajista. Ja hintahan on sitten ihan eri luokkaa.
http://www.dimitribottier.com/1en.aspx

ultra

**
Flanööri
Viestit: 157
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Cal135 - 18.11.11 - klo:11:30
Toki jos innostuneita tilaajia riittää, voitaisiin esim ensi vuoden alkupuolella työstää ryhmätilaus. Varmasti saisi hintoja neuvoteltua vielä paremmiksi.



Minut voi luonnollisesti laskea noin kahdella kenkäparilla mahdolliseen kimppatilaukseen mukaan mikäli hintoja saadaan näin viilattua. 
I am a Gooner.

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Joo sama 1 pari hinnan perusteella.

Sent from my HTC Desire Z. Please excuse my brevity.