• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Foorumi on vihdoin päivitetty. Palautetta pyydetään mailitse: infoATkeikariPISTEcom, kiitos.

Päävalikko

Bexley

Aloittaja salaryman, 15.05.11 - klo:11:03

« edellinen - seuraava »

Richard Mutt

Mitä olen Enfieldejä jalkaani kokeillut, niin lesti oli pikemminkin pitkä, kapea ja tiukka kuin leveä (josta syystä en ole ko. kenkiä itselleni tilannut). Jos nyt siis muistini oikein minua palvelee.

U-Haul

Oikeastaan varsinaisesti leveäksi voisi mielestäni omista kengistäni sanoa vain Kent- split toen lestiä, se on selvästi muita tilavampi ja mainitaan esittelyssäkin.

Ehkä se leveyden tunne voisi tulla siitä, jos ottaa kengän oman UK-kokonsa mukaan, jolloin pituutta (ja samalla leveyttä) tulee reilummin.
Keep Calm and Carry On.

Paavo

Ei mennyt ensimmäinen kenkätilaus Bexleyltä ihan putkeen. Positiivista oli, että kokovalinta meni heti kerrasta nappiin ja istuvuuskin vaikutti hyvältä. Mutta sitten niihin negatiivisiin puoliin. Vaaleiden Bellagio Limitedien sijaan sainkin mitä ilmeisimmin huomattavasti tummemmat Gardat (näin ainakin värin ja kantapään mallin perusteella) ja mustien Flavioiden toisessa toe capissa oli n. 3 cm pituinen kohtuullisen syvä naarmu. Palautetta laitettu, katsotaan mitä vastaavat. Ainoa isompi ongelma on siinä, että nuo Flaviot tuli hankittua lauantaina olevia hautajaisia varten ja ainakin pikaisen kierroksen perusteella Turusta ei ihan helpolla mustia oxfordeja sopuhintaan löydy. Jos jollain on kuitenkin tästä vinkkiä heittää niin voi pistää vaikka yv:tä.

mairaksinen

Riippuu toki jalan koosta. Kysy Herrainpukimolta ja muista sprezzatura-alennus.

Andaa11

Löytyykö keneltäkään Berkeleyn aiempaa mallia koossa 42 ja voisi mitata siitä pohjan pituuden? Postissa tuli tänään Berkeley II ja vaikuttaa selvästi suipommalta ja pidemmältä kuin kuvissa (joissa tarkemmin katsottuna on juuri tuo vanha malli). Berkeley II ulkopohja on melko tarkalleen 31cm kantapää seinässä mitaten.

cougarhunter

Onko tietoa koska bexleyn alet käynnityvät?

Bordeaux

^Nyt näyttäisi alkaneen.

Ville

...ja Keikari-koodilla irtoaa vielä ilmainen postitus pohjoisen Suomeen.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

cougarhunter

#353
Onko william II ja flavio oxfordien välillä merkittävää eroa, harjaantumattomaan silmään melko samanhenkiset
...

mairaksinen

#354
Flavioissa on italohenkisempi kärki, eli pidempi. Sen lisäksi Flaviot ovat goodyear welt -rakenteiset, William kakkoset blake-rakenteiset. Tosin tuossa hintaluokassa ei liene mitään väliä, koska tuskinpa noita tulee recraftattua käyttöiän loppuolella, ennemminkin puolipohjattua jolloin rakenteella ei ole ns. väliä.

Mulla on Flaviot ja tässä on ehkä vähän parempi kuva niistä kuin Bexleyn nettisivuilla.


cougarhunter

Nuo williamithan saisi nyt 40 halvemmalla, viitsisikö joku ihan tylysti sanoa kummat tilaukseen lähtee, mustien oxfordien käyttö hyvin satunnaista joten voisiko ajatella että niihin kannattaisi tuon verran satsata, vaiko että bexley on "siirtymäkenkä" jonka opiskelujen jälkeen päivittäisi koreampaan. Rohkeita mielipiteitä kaivataan.

mairaksinen

#356
Jos tarve on satunnaista, niin ota noi halvemmat Bexleyt. Jos haluat satsata vähän enemmän niin osta Meerminit. Niiden muotoilukin on minusta parempi. Suomen tarjonta on about tämä:

http://tyyliniekka.fi/blogi/mustat-cap-toe-oxfordit/

Edit: sillä lisäyksellä, että Juhlagalleriasta saa myös Solovairin cap-toe oxforfeja, olikohan hintaa 179 �,�.

cougarhunter

Asia oxfordien kannalta selvä. Tarvetta olisi myös chukka/dessu saappaalle, mieluiten mokkaisena jossain ruskean sävyssä. Kumpi malleista on monikäyttöisempi ja missä värissä se tulisi hankkia?

Anteeksi tämä kädettömyyteni mutta kyseessä kenkähyllyn ensimmäiset "oikeat" yksilöt ja haluaisin olla varma tavarasta.

mairaksinen

Siis chukkat vai dessut? Ottaisin ensim chukkat, koska ne ovat ns. allrounderit. Dessut ovat enemmänkin kesäkengät ja ovat vuoraamattomia. Loake Pimlicot ovat oikein hyvät, samoin vilkuilisin Sanders Monacoita, jotkaa taitaa saada vain pintanahkaisina.

Keskiruskea tai tummanruskea mokkanahka on hyvä valinta.


cougarhunter

Chukkat siis, kenkien ero ei ollut täysin selvillä. Onko bexleyn chukista mihinkään?