Sukat

Aloittaja tuomas, 04.05.10 - klo:11:40

« edellinen - seuraava »

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
#195
^ editoin tähän myöhemmin Jaajon huutonaurua.

Mutta ehdotan asiaa!

Ane

**
Flanööri
Viestit: 251
Kirjattu
Pelkäsin toista, mutta Falken 'Bristol' 100% merinovillasukat ovat toistaiseksi kestäneet jo sen 10 pesukertaa sen koommin nukkaantumatta. (30 °C villaohjelma villapesuaineella.)

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
^mulla Bristolit kestäneet hyvin. LHASAt sen sijaan nukkantuneet lähestulkoon heti.

Calle

****
Auktoriteetti
Viestit: 804
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: konda - 27.01.14 - klo:17:52
^mulla Bristolit kestäneet hyvin. LHASAt sen sijaan nukkantuneet lähestulkoon heti.
Paremmin ne Lhasat kestää kuin monet muut caschmere(sekoite)sukat. Mitä enemmän cashmereä sitä vähemmän kestävät...

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Sattuneesti hankin juuri viikko, pari sitten kokeeksi yhdet Falken Lhasat. Saman tehtaan rumasti nimetyt Teppich im schuh -sukat ovat kestäneet vuoden käyttöä yhtä hyvin kuin Pantherellat - siis loistavasti - ja ovat myös yksi lämpimimmistä kokeilemistani. Kyllä tuo froteinen sisäpuoli tekee selvän eron. Huonosti vain tarjolla noita alennettuja Falkeja verkossa.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu
^ Minulla Lhasat ovat nyppyyntyneet melko pienellä käytöllä.

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Uusin ja oudoin käänne tähän mennessä: olen ryhtynyt prässäämään villaiset sukkani. Ennen kuin syytätte keikaroinnista ja turhasta nihkeilystä, lainatkaa silmänne sanoilleni.

Hommahan lähti siitä, kun Klassikon kuvauksiin piti saada siistiä fotoa sukista ja päätin sitten silittää ne. Samassa huomasin, kuinka pesussa rypistyneet villaiset sukat näyttivät käsittelyn jälkeen kuin uusilta ja tuntuivat iholla mahtavan pehmeiltä. Prässäämällä (siis vain painamalla silitysrautaa, liikuttamatta) jälki oli vielä siistimpää. Tässä sitä nyt ollaan. En olisi nuornamiehenä uskonut, jos tulevaisuuteen olisin katsonut. Jos kokeilette, huomaatte ja tunnette kyllä eron.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

lorenzzo

Kisälli
Viestit: 10
Kirjattu

Ei siinä mitään, netistähän niitä saa. Silti ihemttelen, että Suomessa ei misään ole esillä / myytävänä kunnon settiä Falken sukkia. Siis tietenkin polvipituisia. Kun niitä on, varmuuden vuoksi vain mustaa ja ehkä tummansinistä.

Ane

**
Flanööri
Viestit: 251
Kirjattu
Halosen liikkeistä löytyy vaikka mitä väriä ja mallia. Mutta netistä halvemmalla toki.

_N_J_P_

**
Flanööri
Viestit: 313
Kirjattu
Ostin helmi/maaliskuun vaihteessa Falken shadow villasekoitesukat. Nyt jo reikää tulossa. Vähän olin pettynyt, onneksi oli tarjouksessa…

Co-re

*****
Legenda
Viestit: 3760
Insinööri
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Aika surkeita on omatkin kokemukset villaisista ja villaa sisältävistä sukista. Päivä paistaa pahasti läpi kahden talven jälkeen vaikka rotaatiossa on tusina paria ja kotona pyrkii välttämään tarpeetonta sukkasillaan liukastelua. Kantapään takaosa kuluu pahiten, hankaisiko jotenkin lyhyen kengän takareunaan?

Onneksi jalkani eivät oikeastaan hikoile ja voin käyttää puuvillaisia paksumpia sukkia ihan hyvin talvella.

Wolf

Yleisvalvoja
*****
Legenda
Viestit: 2005
Sijainti: Lohja
Kirjattu
Nudie Jeansin sukat ajossa, miellyttävän tuntuiset.


Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Hämmästelen tapaanne astua, sillä vanhimmat sukkani ovat jo 4 tai 5 vuotta vanhoja. Väri on jo haalistunut ja pientä nukkaa on pinnassa, mutta kauempaa katsottuna ajavat asiansa niin kuin ennen. Sellaiset 20% tai 30% tekokuitua parantavat kestoa kummasti.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/


Partasuti

*****
Legenda
Viestit: 1963
Kirjattu
Miten noita sukkapidikkeitä käytetään? Onko tarkoitus estää varren valahtaminen?