• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Sisustustyylit

Aloittaja Lancester, 03.12.09 - klo:17:38

« edellinen - seuraava »

Fitzwilliam

Sproilyn kämppä näyttää kyllä hyvältä.

Ylipäätään vanhat kerrostalot korkeine ja tilavine huoneineen ja leveine ikkunalautoineen ovat tunnelmaltaan ihan eri luokkaa kuin uudet elementtitalot.

sproily

Lainaus käyttäjältä: Ukki - 15.01.14 - klo:10:03
Lainaus käyttäjältä: sproily - 14.01.14 - klo:15:30Kiitos! Jugend-tyyliä olen tässä yrittänyt toteuttaa, elementit ovat joko pohjoismaisia tai saksalaisia. Erotuksena tuo seinävaate, joka on hieman arvoitus. Lähinnä ehkä kuitenkin sitten tuota englantilaista Arts and Craftsia kaiketi vaikka siinä on hieman tuota itäisempää tyyliä, esim. unkarilaista.

Nurkkaovesta/komerosta voisi kuvitella sen palvelijan tulevan siivoamaan, laittamaan tulen takkaan ja tekemään ruokaa :) Lystikkäitä esimerkiksi Kaisaniemessä olevat asunnot joista löytyy se palvelijanhuone/asunto.

Löytyypä tästä kämpästä palvelijanhuonekin! Se on vain muutettu walk-in-wardrobe-tyyppiseksi ratkaisuksi.

Flanööri
Dress to impress yourself first. Then others, if you feel like it.

U-Haul

Eilen tuli mielenkiintoinen dokumentti, jossa näyttelijä David Suchet valotti Hercule Poirot -hahmon taustoja. Mm. tinkimättömällä ja huolellisella lavastuksella on ollut merkittävä osuus tv-sarjan suosion taustalla. Jossain ohjelman puolivälin jälkeen muistaakseni esiteltiin myös Poirot'n asuntoa ja miten hän tuli valinneeksi asuintalonsa.

http://areena.yle.fi/tv/2103742

Tuosta sproilynkin toteutuksesta huokuu juuri se samanlainen huolellisuus ja tarkkuus, joka nostaa mielestäni kokonaisuuden taiteeksi.
Keep Calm and Carry On.

chr

Hieno sisustus, lattia vaan ei oikein sovi, mutta sille ei ehkä voi mitään.

Meillä on jugend-talo, mutta sisutus ei kyllä seuraa talon ikää. Tuollaisen pikkuovet vie meillä vessoihin ja komeroihin, palveluskunnan porraskäytävä on erikseen ja sieltä on ovi, tietysti, keittiöön.

sproily

#619
Taitaa kaikissa jugend-taloissa olla samanlaisia nämä viritykset. Ja koska tämä on vuokralla oleva kimppakämppä ei ikävä kyllä voi paljon muutoksia tehdä. Haluaisin kyllä kovasti maalata seinään katon rajaan jugend-friisit... Nyt pitää vaan haaveilla.

Onneksi huonekaluilla tekee suuria muutoksia. Nämä tuolit ostin Porvoosta sadalla eurolla, niitä on yhteensä kuusi, kaksi karmillista ja neljä tavallista. Tyylillisesti ovat kuin Eliel Saarisen piirrustuspöydältä! (Ikkunan vois näköjään pestä)


Flanööri
Dress to impress yourself first. Then others, if you feel like it.

chr

Meillä on jonkinlainen kattolista, noin 10cm korkea ja sitten vanhojen valokuvien mukainen käsin maalattu boordi.

Lattia on alun perin ollut kyllä joku sellainen kuvioitu beessi linoleum (tai sen kaltainen), joka on ollut kuuminta hottia 1900-luvun alun herraskartanoissa. Sen päälle on vedetty muovimatot (ihanaa), jonka päälle taas on ladottu uusvanha lankkulattia.

Richard Mutt

Lainaus käyttäjältä: sproily - 15.01.14 - klo:15:04
Taitaa kaikissa jugend-taloissa olla samanlaisia nämä viritykset. Ja koska tämä on vuokralla oleva kimppakämppä ei ikävä kyllä voi paljon muutoksia tehdä. Haluaisin kyllä kovasti maalata seinään katon rajaan jugend-friisit... Nyt pitää vaan haaveilla.

Oletko neuvotellut asiasta vuokranantajan kanssa? Voisi kuvitella, että kun vähän esittelet nykyistä sisustusta ja kerrot mikä olet miehiäsi, voisi vuokranantaja hyvinkin hyväksyä vuokralaisen tekemät talon alkuperäiseen tyyliin sopivat muutostyöt (mikäli katsoo sellaisten nostavan kämpän arvoa jatkossa, niinkuin tässä tapauksessa kuvittelisin asian olevan).

sproily

En ole vielä uskaltautunut. Olet varmasti oikeassa, että mahdollisuus on olemassa.

Flanööri
Dress to impress yourself first. Then others, if you feel like it.

Tumppi$

#623
Katsos vaan.. Sproilylla näyttää olevan todella sielukas koti. Harvinaista nykypäivänä. Nyt pitää kyllä nostaa molemmat peukut pystyyn tuolle.

Apropoo, minkä verran neliöitä ko. asunnossa on? Makuuhuone näyttää ainakin kuvassa suorastaan ruhtinaallisen kokoiselta..
VASTATUULEEN!

Salama

Onpa mahtava huone. Sieltäkö löytyy Kukkapuron työtuolikin, tuosta naamioverkon alta?

sproily

#625
Lainaus käyttäjältä: Tumppi$ - 16.01.14 - klo:23:13
Katsos vaan.. Sproilylla näyttää olevan todella sielukas koti. Harvinaista nykypäivänä. Nyt pitää kyllä nostaa molemmat peukut pystyyn tuolle.

Apropoo, minkä verran neliöitä ko. asunnossa on? Makuuhuone näyttää ainakin kuvassa suorastaan ruhtinaallisen kokoiselta..

Kiitos! Suuri kohteliaisuus kun se tulee design-mieheltä! Neliöitä on yhteensä 137, huoneita 3 + jaettu olohuone, palvelijanhuone/vaatehuone ja keittiö. Asunnossa on yhteensä kolme asukkia.

Lainaus käyttäjältä: Salama - 16.01.14 - klo:23:44
Onpa mahtava huone. Sieltäkö löytyy Kukkapuron työtuolikin, tuosta naamioverkon alta?

Kiitos vain! Kyllä vain, sinulla on silmää. Se on bilneesin ääressä, sillä tarvitsen hyvän työtuolin istumistyöhön. Tyylillisesti sopiva tuoli olisi kiva, mutta vielä en ole sellaista löytänyt joka olisi mukava vielä parin tunnin istumisen jälkeen...

Flanööri
Dress to impress yourself first. Then others, if you feel like it.

villevh

Ei auta, toi on kyllä hieno. En yleensä pidä kovin tyylipuhtaista sisutuksista, enkä varsinkaan epookkityykeistä, mutta tuossa kyllä silmä lepää. Ja lisäksi vielä on asuttavan ja kodikkaan oloinen tila -yleensä plussaa sisutuksessa.

Laitoin taannoin kuvia asunnostamme tuonne 'toiselle puolelle', pistetäänpä tännekin pari vaihtelun vuoksi:




Wolf

Miellyttävän avaria koteja herroilla!

U-Haul

Tuo avaruus ja ilmavuus on mukavan oloista noissa loft-tyyppisissä asunnoissa. Lasten kanssa tahtoo tuntua normiasunnossa välillä kuin asuisi asuntoautossa.
Keep Calm and Carry On.

Tumppi$

#629
^^^ Asunnon pohja näyttäisi noiden parin kuvan perusteella suorastaan erinomaiselta ja ilmeisesti neliöitäkin on kohtuullisesti..? Onko peräti kyseessä ihan ihka oikea loft? Kalusteista olen kyllä henk. koht. sitä mieltä, että tuollainen pohja jos mikä suorastaan huutaa modernia ja funkkista. Vaikka eipä siinä, ihan ok kokonaisuus nytkin lukuun ottamatta noita mattoja.. Ne heittäisin kyllä... Piip. :) Ja lattiaksi esim. aitoon loft- henkeen sopiva "karu" lakattu betoni, tai jos sitä "lämpöä" ja "kodikkuutta" kaipaa enemmän, (ja mikäli ei ole mahdollisuutta lattialämmitykseen) niin sitten todella rouhean näköistä leveää rustiikkilankkua, eikä missään nimessä ensimmäistäkään maton retaletta lattialle! Korkeintaan huippulaadukas ja todella iso tyyliin 250cmX190cm häräntalja paraatipaikalle oleskelusaarekkeen/sohvaryhmän/lepotuolien eteen. ;)
VASTATUULEEN!