• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Turnbull&Asser ja muut laatupaidat

Aloittaja Calle, 14.10.10 - klo:21:54

« edellinen - seuraava »

Jami

Lainaus käyttäjältä: Calle - 15.10.10 - klo:22:41
Lainaus käyttäjältä: Ville - 14.10.10 - klo:22:08
Lainaus käyttäjältä: Calle - 14.10.10 - klo:21:54
Ville, olet ollut huomattavan hiljaa keväisistä T&A mittapaidoistasi. Oman kokemukseni mukaan pesevät ainakin Borellin paidat mennen tullen.
Pettymys oli suuri kaikin puolin. T&A jää kaikessa kauas Truzzille, Finamorelle, Borrellille ja vastaaville Italian herkuille. Laitoin paidat jo myyntiin tuonne laatutorille, kenties joku pitkä ja hoikka löytää itselleen mieleistä.
Minun on vaikea uskoa että mittapaidan itsuvuus on ollut huonompi kuin valmispaidan. En voi uskoa että kankaissakaan voi olla mitään vikaa. T&An popliini on uskomattoman miellyyttävää ihoa vastaan, ja tuntuma paranee vaan pesujen myötä. T&A hihan rypytetty kavennus helpottaa silitystä ja kaulukset ja kalvosimet ovat paremmat kuin esim Borellin liimakankaalla tuetut. Missä mättää?
Itsekin vaikea kuvitella tätä. Itse olen T&A:n paitoihin ollut hyvinkin tyytyväinen, en sano etteikö parempaa olisi tarjolla, mutta en missään nimessä ole niihin tyytymätön.
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

Calle

Tuossa kerrotaan miten T&A bespoke paita tehdään. Kuten tarkkavainen lukija voi huomata että käsityötä on turha odottaa. Huomionarvoista on että jokaiselle T&A bespoke paidalle tehdään oma kaavansa.
http://permanentstyle.blogspot.com/2009/12/factory-visit-turnbull-asser-shirts.html


Partasuti

Laitetaan tähän ketjuun vaikka vanha onkin ja sopisi paremmin Kauluspaidan istuvuus -säikeeseen.

Tilasin kolmannen Turnbull & Asserini ja nyt sitä on päivä päällä pidetty. Lieviä muutoksia on tehty joka kerta. Tässä viimeisimmässä kalvosimet muutin tynnyrimuotoon, kun ajattelin tätä enemmän vapaa-ajan rientoihin. Kaula-aukkoa on hieman suurennettu ja kaulusmalli vaihdettu isommaksi. Alaselästä otettu vekeillä kummaltakin puolelta sisään. Myös hartioita on hieman käännetty eteenpäin.

Alla kuvat sekä katu-uskottavasti helma ulkona että takakireästi se housuissa.



Kokonaisuuten alkaa olla jo aika hyvin istuva. Seuraavaa paitaa silmällä pitäen voisi ehkä aavistuksen ottaa vielä vyötäisiltä pois, mutta tässä täytyy olla varovainen ettei käy niin, että paita on liian pieni istuessa. Tästäkin on kokemusta.

Hihat ovat irtotakkikäyttöön hieman pitkät, mutta neuleen kanssa sopivammat. Mietin ennen vihreän valon näyttämistä, josko olisin niitä lyhennyttänyt mutta annoin mennä. Vapaa-aika siinsi enemmän mielessäni, ja kankaatkin ovat erilaisia. Osa rypistyy kyynärtaipeesta ja vetää hihaa automaattisesti ylöspäin, osa ei.

Ei siis ole kyse vartalonmyötäisestä mallista, mutta toisaalta tässä pystyy myös liikkumaan. Ehkä aliarvostettua tänä päivänä.

Don Pedro

Paita näyttää hyvältä.  Varsinkin helmat housujen sisällä.  Voi olla, että minä olen tipahtanut kelkasta, mutta mielestäni on kyseenalaista tuon paidan toimivuus housujen päällä.   Jotenkin kolmesta ensimmäisestä kuvasta tulee fiilis, että pukupaita, mutta jätetty housujen päälle.  Saattaa olla, että housujen päällä saisi olla aavistuksen löysempi paita.   Paita housuissa sisällä toimii hienosti.

Suavo

En ihan heti osaa kuvitella Mr. Sutia kulkemassa tuo paita housujen päällä.
Larppaus sallittu

Ville

Pikahuomiot: takaa sisäänottoja voisi jatkaa ylemmäs asti, yläosaan jää ylimääräistä kangasta nykyisellään. Toiseksi ylimmän napin voisi sijoittaa monta senttiä alemmas - näin nappilistan saa rullaamaan hienosti, kun ylin nappi on auki ja 2. ylin kiinni.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

konda

Itse työstäisin selkää mikä ei mielestäni toimi tuossa lainkaan ottaen huomioon että tuon tasoinen mittapaita. Tai vastaavasti jos tykkää viitasta niin miksi sitten tehdä mittapaitaa. Lisäksi ottaisin ehkä hieman kireämmän mansetin mutta tämä onkin sitten jo sitä henkilökohtaista preferenssiä. Muutan ei muita muutoksia pl Villen mainitsema nappi, jos on tarkoitus mennä ilman skragaa.

Calle

T&A:n paidat oikeasti tarvitsevat sen kolme pesua ennen mittojen asettumista. Ainakin omissani selvää kutistumista tapahtui alkuvaiheessa.

_ a m _

Kyllähän tuolle alaselän pussitukselle nyt jotain tarttis tehrä.

konda

Lainaus käyttäjältä: Calle - 05.11.13 - klo:15:52
T&A:n paidat oikeasti tarvitsevat sen kolme pesua ennen mittojen asettumista. Ainakin omissani selvää kutistumista tapahtui alkuvaiheessa.

En sanoisi hirveän laadukkaaksi paidaksi jos kolmessa pesussa jokaisessa kutistuu selvästi. Pieni kutistuminen joo mutta kolme pesua ja kaikissa vetää villapaidat on aika fail.

Partasuti

Tarkoitukseni ei ollut tosissani väittää, että kulkisin paita pois housuista.

Calle

Konda: T&An paita kutistuu selvästi = alussa hieman suurelta vaikuttava kaulus asettuu oikeaan mittaan, ylimääräinen väljuus esim hartioissa poistuu ( reilu cm), hihan pituus lyhenee noin 1 cm ja aluksi hieman väljältä tuntuva kalvosin tiukentuu muutamalla millillä.

Kaikki tämä ihan valmistajan ilmoituksen mukaisesti...

Paitojen laadukkuudesta: Ensimmäistäkään nappia ei ole irronnut vaikka vanhimmat paidat olleet aktiivikäytössä yli 7 vuotta. Kalvosimen reunat ja kauluksen sisäreuna suosikkipaidasta toki hieman kuluneet mutta vielä siistit. Pesukertoja takana varmaan kohta 100.
Paitoja on kaapissa sen verta monta että voin varmuudella sanoa että kyseessä ei ole tilastollinen poikkeama.