Mitä tänään on päälläsi?

Aloittaja Ville, 18.03.09 - klo:19:24

« edellinen - seuraava »

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: J. Toivanen - 16.02.13 - klo:13:14
Pari kuvaa huonossa valaistuksessa ystävänpäivän asusteista. Nämä eivät liene edes blogikelpoisia, mutta onpahan jotain.


 

Tässä ei oikein mikään toimi yhteen.  Keskenään sotivista erityisesti taistelupari hattu vs. mies on aika paha, mutta myös kovasti puvuntakilta vaikuttava "pikkutakki" ja farkut on ihan eri maailmoista.  Solmio on valitettava ja olisi sitä kaikissa yhteyksissä.  Mies näyttää kasvoiltaan hoikalta mutta vaatteiden myötä tanakalta, sekään ei liene oikein toivottavaa.

elmo

Kisälli
Viestit: 24
Kirjattu
#13636
J.Toivaselta blogimatskua

paskan setin puolustelu sillä, että on muitakin huonompia  +1

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
Jumalauta.

Lopettakaa se hattujen kanssa pelleily.

Paitsi jos olette Laurel Aitken

get your kicks on route six six six

puu

*****
Legenda
Viestit: 1152
Kirjattu
Minä lopetin hatun kanssa pelleilyn kun hävitin flädärini.

Jos se olisi tallessa saisitte kuvia joissa kaikkissa olisi hattu,
sama hattu.

Onneksi tuosta tapahtumasta on melkein kolmekymmentä vuotta.

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Kaikilta alle 40 v jätkiltä nämä fedorat ja muut lierihatut helvettiin. Ei vaan toimi isin hattu pojan päällä -lookki. Laittakaa Cousteau päähän niin ette näytä hölmöltä. Ainut poikkeus on Sproily, koska se on foorumilla ainut, joka osaa pukeutua hatun mukaisella tavalla.

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
No nyt kirjoitat Konda asiaa. 120%
get your kicks on route six six six

danius

*****
Legenda
Viestit: 2256
Kirjattu
Ei juhlapuketumiseen tumman pitkän päällystakki kanssa sovi cousteau-pipo. Avopäinkään ei talvella viitsi olla. Sanokaapa joku hyvä vaihtoehto?
I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.

elmo

Kisälli
Viestit: 24
Kirjattu
Ainut poikkeus hattujen kanssa on tietysti flatcap.

[spoiler][/spoiler]

Venemies

**
Flanööri
Viestit: 208
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: konda - 16.02.13 - klo:22:49
Kaikilta alle 40 v jätkiltä nämä fedorat ja muut lierihatut helvettiin. Ei vaan toimi isin hattu pojan päällä -lookki. Laittakaa Cousteau päähän niin ette näytä hölmöltä.
Tästä olen samaa mieltä. Näyttää seksuaalirikolliselta.

AT

*
Edistynyt
Viestit: 104
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: konda - 16.02.13 - klo:22:49
Kaikilta alle 40 v jätkiltä nämä fedorat ja muut lierihatut helvettiin.

Tulen pitämään kiinni oikeudestani käyttää lierillistä hattua niin kauan kuin fyysiseen olemukseeni sisältyy pää.
Anteeksi, voitteko kertoa mistä pääsee vuoteen 1936?

mbch

****
Auktoriteetti
Viestit: 884
Kirjattu
#13645
Monet setit on kieltämättä hyviä kunnes näkee sen hatun.. oli se flätkäppi tai fedora, ihan sama. Sen hatun kans pitää olla aivan armottoman kova karisma että se toimii.

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
#13646
Flatcap hyvällä leikkauksella (=ei mitään tollaista Juban linkkaamaa todella pelleä pannukakkua) menee sille 30-40 v jätkälle sitten ihan hyvin. Mutta vain kun se flatcap on leikkaukseltaan toimiva. Jussi toimittaa tässä erinomaisesti. Hänestä esimerkkiä. Se alle 30 v sitten vaan navy kustoo päähän ja se toimii aivan hyvin sen pitkän takin kanssa talvella.

Tämä pukeutuminen ei kuitenkaan ole aina talvella siitä täydellisestä ulkonäöstä vaan myös käytännöllisyydestä. Jos se kustoo näyttää jonkun mielestä pelleltä pitkän takin kanssa niin sitten saa palella pää paljaana ja pitää jääräpäisesti mielipiteensä. Mä ainakin laitan mielummin pipon päähän ja pysyn lämpimänä, kun vedän jonkun pannukakun päähän vain jotta olisin vit... cool. Tämä koko fedorahomma on vähän tälläistä teinihöntyilyä tällä foorumilla.

Suavo

****
Auktoriteetti
Viestit: 701
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: danius - 16.02.13 - klo:23:01
Ei juhlapuketumiseen tumman pitkän päällystakki kanssa sovi cousteau-pipo. Avopäinkään ei talvella viitsi olla. Sanokaapa joku hyvä vaihtoehto?

Jos niin kylmä on että se hattu oikeasti pitää korville kiskoa, niin suoraan sitten vaikka ushanka jos kriteerit ovat mainitunlaiset. Dork-o-metre näyttää tosin se päässä melkolailla samaa kuin muillakin larppaushatuilla.
Larppaus sallittu

danius

*****
Legenda
Viestit: 2256
Kirjattu
En hae cooliutta hatulla. Lierihattua käytän harvoin, yleensä juhlavaatteiden kanssa kylmällä säällä. Tilaisuutena vaikka hautajaiset tai kuten eiliset tanssiaiset. Settiin ei omalla kohdalla pipo käy, flat cap ehkä juuri voisi mennä. Yleensä päässäni on cousteau tai flat cap, mutta yleensä päälläni ei ole juhlavaatteet. Eli tilanteen mukaan, ei hattukaan ole pois suljettu.
I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Pitäkää hattunne, ei ole kukaan kieltämässä. Huutonauru kertoo kyllä sitten onnistumisesta.