Satunnaisia kysymyksiä

Aloittaja Ville, 04.08.10 - klo:21:08

« edellinen - seuraava »

kapten GT

*****
Legenda
Viestit: 2908
Stiff Upper Lip
Kirjattu
Ja sitä puista peruslestiä voi hioa ja vuolla tarpeen mukaan.
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

Christian

Kisälli
Viestit: 15
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: kapten GT - 24.08.13 - klo:05:05
^^ Nyt en varmasti muista, mutta eivätkös C&J:n lepolestit ole lakatut, eli se lepolesti ei voi imeä kengästä kosteutta (sikäli kun sitä suuremmin edes tapahtuu) ja lakkakerros eristää puun öljyjen hien hajua poistavan vaikutuksen. Ns. showroom-lestit.

Asiakaspalvelija sanoi viestissään seuraavasti:

"I recommend to use our shoe trees for our shoes. Because they fit to our shoes and we use Lime tree and natural bees wax which will take moisture out from your shoes then shoes will last longer. It is £60 for a pair."

Eli ilmeisesti on lakattu, mutta sen ei pitäisi heikentää kosteutta imevää vaikutusta.

kapten GT

*****
Legenda
Viestit: 2908
Stiff Upper Lip
Kirjattu
^ Vahattu ne sitten ilmeisesti on. Mulla on C&J:n kengissä Feren lestit, enkä ole huomannut ongelmia tai syytä maksaa tuota summaa mistään puunkappaleista.
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

mikmu

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 383
Sijainti: Lontoo
Kirjattu
�,,ijät pohtii taas niin perusteellisen tärkeitä asioita, että piti oikeen kaivaa kaapista omat C & J lepolestit ja tsekata minkälaiset ne oikeastaan ovat. Näkyy olevan ohuesti vahattu millälie, jostain kohdin vaha on kulunut jo pois ja raaka puuaines on näkyvillä. Pohjassa suurehko koverrus missä ei ilmeisesti ole ollut vahaa alkuunkaan. Olisiko jopa ihan tarjoituksella jätetty vahaamatta jotta tuo pahanhajuinen kosteus tosissaan imeytyisi puuhun. Sellainen pieni huomautus, että mulla on vaan noita basic lehmuksesta tehtyjä lestejä. Vaahterasta veistetyt luxury lestit ovat tietysti sitten aivan toinen juttu...

kapten GT

*****
Legenda
Viestit: 2908
Stiff Upper Lip
Kirjattu
Minua ei juuri kiinnosta, mistä nuo kestit on tehty. Olkoon vaikka täysikuun aikaan kaadetusta ebenholtzista. Hinta on silti posketon.
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Christian - 24.08.13 - klo:12:27
...we use Lime tree and natural bees wax which...

Tuossahan se on kai sanottu: Ne on vahattu mehiläisvahalla.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Christian - 23.08.13 - klo:22:48
Olen tilaamassa kenkiä Crockett & Jonesilta. Kun kysyin asiakaspalvelusta, kuuluvatko lepolestit hintaan, hän ilmoitti niiden maksavan erikseen 60 puntaa parilta. Hinta tuntui suolaiselta Herrainpukimon hintatasoon (25 e/pari) verrattuna. Myyjä kuitenkin jatkoi C&J:n lepolestien tyrkyttämistä �" hänen mukaansa heidän omat kenkäpuunsa sopivat paremmin heiltä ostettuihin kenkiin. Kyseessä ei kuitenkaan ole lestin muotoon rakennetut lepolestit, eli sinänsä kyse on samasta tuotteesta kuin Herrainpukimolla, puu vain on lime eikä seetri.

Onko kenelläkään kokemuksia C&J:n lepolesteistä verrattuna Herrainpukimon vastaaviin? Onko yli kaksinkertaisen hinnan pulittaminen kauaskaintoinen panostus laatuun vai silkkaa hämäystä?

Jos jalkineiden valmistuksessa on käytetty hyvin vahvasti muotoiltua lestiä (esim. G&G ja Vassin parit), niiden muoto säilyy vain varta vasten luoduilla lepolesteillä. Useamman C&J-parin omistajana voin kehua tehtaan popoja muodokkaiksi, mutta en 60£ lepolestien arvoisiksi. Tärkeintä on pitää inha hienhaju poissa ja päällisnahka venytyksessä, kun pari ei ole jalassa. Tähän tarkoitukseen riittävän hyvin muotoillut tavalliset lepolestit riittävät.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
^tämä. C&J:n lestit eivät ole niin erikoisia, että ne vaatisivat ehdottomasti lestin mukaan muotoillut lepolestit.

Christian

Kisälli
Viestit: 15
Kirjattu
^Niin arvelinkin. Kysessä olevat mallit ovat Chiltern ja Pembroke, jotka ovat molemmat maalaistyylisiä, ronskeja kenkiä. Kiitos vastauksistanne, taidan kääntyä asiassa Herrainpukimon puoleen.

Lh

Yleisvalvoja
*****
Legenda
Viestit: 2583
Kirjattu
Omat Pembroket vaikuttaa ihan tyytyväisiltä noihin tarvikelesteihin.

Jos se lesti ei turhaan venytä voimakkaasti jotain kapeaa kohtaa, niin eiköhän noihin käy lesti kuin lesti. Kuitenkin kävellessähän se muoto siitä muuttuu jos jossain. Vähemmän noita muotoonimeviä lestejä on näkynyt.

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Christian - 24.08.13 - klo:20:39
^Niin arvelinkin. Kysessä olevat mallit ovat Chiltern ja Pembroke, jotka ovat molemmat maalaistyylisiä, ronskeja kenkiä. Kiitos vastauksistanne, taidan kääntyä asiassa Herrainpukimon puoleen.

Mainiota. Uusi lasti onkin jo Suomessa ja myynnissä ensi viikolla. :)
Kaikki villa tottelee rautaa.

RexMundi

**
Flanööri
Viestit: 314
Kirjattu
^ tämäpä olikin iloinen yllätys, ja odotettu uutinen.

-Mars-

****
Auktoriteetti
Viestit: 528
Sijainti: Espoo
Kirjattu
Suositelkaas mulle pukusaappaita kaupunkikäyttöön. C&J Cottesmoreja

http://www.crockettandjones.com/Product/Cottesmore-Chestnut#.UhuKBayJ2ko

olen harkinnut, kun minulla jo samalla lestillä tehdyt munkit, mutta mistä niitä tai vastaavia saa? Entä edullisesti? Tai saappaat voisivat olla tyyliltään "italialaisemmat", vähän sirommat ja vähän enemmän "särmää", jos tästä jollekulle tulee mieleen muita malleja. Kiitokset etukäteeen.
--
-Mars-

Quijote

*****
Legenda
Viestit: 1673
Esq.
Kirjattu

Muey

**
Flanööri
Viestit: 169
Kirjattu
AE:n toe cap näyttää ainakin omaan silmään häiritsevän lyhyehköltä.