Modern Tailor

Aloittaja Jussi, 11.03.10 - klo:00:39

« edellinen - seuraava »

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Käytän omissa paidoissani medium-kauluskovuutta & irroitettavia kaulusluita sekä soft-kaulusta nappikaulusmalleissa. Kovan kauluksen paitoja on yksi, mutta se on mielestäni jo liiankin kova.
Kaikki villa tottelee rautaa.

premier

****
Auktoriteetti
Viestit: 519
Kirjattu
Tänään tuli ensimmäinen testipaita postissa. Hieman turhan lyhyet hihat kyllä otin ja kyynärvarresta on melko nafti. Täytyy kotiin päästyäni vielä tarkistaa, että on varmasti mittojen mukaan. Ikävästi myös pistää silmään tosi rumasti kalvosimeen laskostettu hihan kangas. Vielä sopivasti tuossa peukalon puolella hihaa.

Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
Onko kenelläkään kokemusta Modern Tailorin kankaasta nro g80, Blue Gingham? Olisin kiinnostunut kuulemaan kommentteja kankaan laadusta.
Kyseessä on ilmeisesti singly-ply-kangas, mikä ei sinänsä houkuta, mutta sininen gingham-ruutu kyllä kiinnostaisi.


Myydään valkoisia pellavaliinoja.

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Tommi - 08.04.11 - klo:01:15Kyseessä on ilmeisesti singly-ply-kangas

Tämä ei muuten ole yhtään minkäänlainen laatu- tai laaduttomuuspiirre. OK, jos halutaan tehdä todella ohut kangas, two-ply (tai 4-ply) on ihan nasta juttu. Silti, alkuperäiset oxford-kankaat ja moni muukin kangas ovat single-ply -kankaita.

Kaapissani on MT:ltä sekä singleä että 2-ply -kankaita. Lisänä pari Alumon överikangasta. Kaikki ajavat asiansa ja ovat parempia kuin mitä saat kävelemällä kotimaiseen kauppaan ja laittamalla saman rahamäärän paitaa. Istuvuudesta puhumattakaan.

Tuo gingham on nätti. Sangen rouhea- ja väljäkudoksinen (kuvasta päätellen), eli on aika nasta ja hengittävä. Kesällä ainakin paikallaan, talvella neuleen alla kiva kaveri. Keltaisen skragan ja sinisen takin kanssa vapaa-ajan loistoratkaisu.

Osta pois. Ei se kallis ole. Ja paita taatusti näkee käyttöä.
Kaikki villa tottelee rautaa.

Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
Jussi, sinä incubus! Sait minut vieteltyä jälleen yhteen hankintaa.
Noh, ei ehkä ihan niinkään. Nyt oli hyvä aika käyttää kaikki MT:n sähläyksistä saamani kompensaatiokrediitit ja muut alennuskupongit, kun tarjolla oli noin hyvän näköinen kangas. Katsotaan sitten, että minkä laatuista tuo kangas lopulta on. Toisaalta olisi tehnyt mieli tilata jonkin muun värinen kuin sininen paita, sillä niitä alkaa olemaan jo aika paljon. Toisaalta, sininen on aika safe bet, eikä MT:llä ole kovinkaan usein alennuksessa esim. miellyttäviä punasävyisiä kankaita.
Myydään valkoisia pellavaliinoja.

Jum-Jum

Vieras
Kirjattu
#200
Viimeisin tilaukseni tuli kotiovelle 8:ssa päivässä. Kyllä on nopeaa, ja kommunismi ei muka ole tehokasta... Alviakaan ei kummastakaan tilauksesta tarvinnut vaivautua maksamaan, vaikka tilausten euromääräiset arvot näin antoivat odottaa.

Tällä kertaa paita (kangas White Cavalry, g87) ei jättänyt toivomisen varaa ja kyynärpäämitatkin tulivat lopultakin oikein. Ainoastaan mukana tullut solmio (kuvassa oikealla) oli pettymys, sillä se on näin hoikalle miehelle aivan liian kapea, n. 7 cm. Ehkäpä täytyy tilailla sitten CT:ltä tai käydä katsastamassa Dressmannin valikoimat...


andu

Kisälli
Viestit: 19
Kirjattu
^Omaan ehkä hieman nuorekkaan maun mukaan kapea skraga nimeomaan sopii kapeavartaloiselle.

Olen juuri laittamassa ensimmäistä tilausta sisään modernille räätälille. Mittoja syöttäessä sivu herjaa vyötärön, lantion rinnanympäryksen ja hihojen kohdalla seuraavaa:  ”This measurement exceeds 12% of the standard sizing, and the standard sizing is calculated from statistics…” Onko muilla tullut vastaan samanlaista viestiä vai olenko todennäköisesti ymmärtänyt Jussin ohjeet mittauksen suhteen väärin

Oma kroppa on siis varsin hoikka 185/72, mutta kuitenkin aika urheilullisesti muotoutunut.

premier

****
Auktoriteetti
Viestit: 519
Kirjattu
Olikos niin, että pilkun sijaan piti käyttää pistettä tms.

Jami

Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 3433
  1. jamisstudio@hotmail.com
Sijainti: Tampere
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: premier - 13.04.11 - klo:18:57
Olikos niin, että pilkun sijaan piti käyttää pistettä tms.
Hyvin todennäköistä että piste on desimaali erotin ja pilkku tuhat erotin. En nyt muista ulkoa mikä oli tilanne Kiinassa mutta pelaavat varmaan UK/US standardein joten silloin se olisi noinpäin.
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: premier - 13.04.11 - klo:18:57
Olikos niin, että pilkun sijaan piti käyttää pistettä tms.

Kyllä.
Kaikki villa tottelee rautaa.

andu

Kisälli
Viestit: 19
Kirjattu
Noniin, ensimmäinen kokeilupaita saapui (19.90$ sininen oxford) ja olen kyllä positiivisesti yllättynyt hintaan nähden tuotteen laadusta ja toimituksesta (8 arkipäivää).  Lisäksi mitat menivät kutakuinkin kohdalleen heti ensi yrittämällä, vaikka pientä viilausta pitääkin ensi tilaukseen tehdä. Oikeastaan ainoa oikesti  häiritsevä asia ovat karvan verran lyhyeksi jääneet hihat.

Tuumailin tässä, että pitääkö Modern Räätäli erikseen jotain isompia kesäaleja tai vastaavia vai onko ainoa alennusmyynti tuo viikoittain vaihtuva alekokoelma?

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: andu - 04.05.11 - klo:00:30Tuumailin tässä, että pitääkö Modern Räätäli erikseen jotain isompia kesäaleja tai vastaavia vai onko ainoa alennusmyynti tuo viikoittain vaihtuva alekokoelma?

Silloin tällöin tulee jonkinasteinen season sale. Toisaalta, hintataso ei muutenkaan aivan järjettömän häijy ole, etenkään jahka on saanut alepaidoilla mitoituksensa viritettyä kohdalleen.
Kaikki villa tottelee rautaa.

andu

Kisälli
Viestit: 19
Kirjattu
Okei, kiitoksia tiedosta! Tuota hintatasoa voi tosiaan kutsua jopa hyvin edulliseksi, etenkin kun huomioidaan dollarin heikko arvostus suhteessa euroon. Lähinnä
mietin, että tuleeko alennusmyyntiin ikinä noita hintavampia non-iron kankaita. Olen hieman laiskahko silittämään, joten ainakin osa paidoista olisi kiva olla non-iron materiaalia.

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Pääsiäisen aikaan MT:lla piti olla hieman suurempi -50% ale. Tämä kuitenkin meni syistä tai toisista ilmeisesti hieman puihin ja ainakin SF:lla vakuuttelivat, että tarjousta tullaan jatkamaan pääsiäisen jälkeen. Vielä ei ole mitään kuulunut, mutta suosittelen pitämään silmät auki. Tällä hetkellä ei liikkeellä taida olla mitään erityisempää koodia.

Paitsi sitten tuo fb:n kautta tuleva -20%, jos sitä ei ole aiemmin käyttänyt.

Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
#209
Kun syöttää paidan suunnittelun ensimmäisessä vaiheessa alennuskoodikenttään koodin ES2891, tulee näkyviin reilut parisataa alennuskangasta.
Ei siellä mitään järisyttäviä alennuksia ole; noin 20 dollaria taitavat keskimäärin nuo alennukset olla. Alle 39,90 dollarin ei juurikaan kankaita löydy.

edit. Koodi näemmä toimii vain tuon yhden vaiheen ajan, ja heti seuraavalla sivulla hinta muuttuu normaaliksi. Kummallista.
Myydään valkoisia pellavaliinoja.