Kellot

Aloittaja Jaguar, 14.01.09 - klo:19:00

« edellinen - seuraava »

Partasuti

*****
Legenda
Viestit: 1963
Kirjattu
Herää kysymys miten näihin kaikkiin riittää aikaa.

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
Laskin äkkiseltään, että kahdeksan eri ihmistä tekee säännöllisesti plus muutama avustaja.

jworlin

**
Flanööri
Viestit: 312
Kirjattu
#3798
Kyllä vai ei natolle?



[spoiler]Oma mielipiteeni on ei.[/spoiler]

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
Vaikka natostrapit ovat muodissa ja virkistävät varsin hyvin useiden kellojen ilmettä, ei mielestäni toisi mitään uutta tai hyvää tämän kellon ilmeeseen. On kyllä muita valko-/vaaleatauluisia teräskuorisia kelloja joissa natot toimivat, mutta tässä ehkä kellon ja taulun viimeistelyn ja hienostuneisuuden taso menee yli sen rajan johon naton positiivinen vaikutus yltää.

Mutta entäpä vihreä nahkaranneke?

Vintage-mies

**
Flanööri
Viestit: 215
Kirjattu


Vintage-mies

**
Flanööri
Viestit: 215
Kirjattu
Ohessa kellokokoelmani:

Omega Cosmic Calender Moon, kulta (-5?)
Breitling Navitimer, kulta (-64)
Rolex GMT-Master, "Pepsi" (-65)
Omega Speedmaster Professional (-66)
Longines Ultra-Chron, kulta (-70)
Heuer Monaco (-7?)
Omega Seamaster, "Banaani" (-7?)
Ulysse Nardin Maxi Marina (-08)

Ulysseä käytän arkikellonani töissä, mökillä ja paikoissa, missä kellon kastuminen on mahdollista. Ulysse on "Banaanin" ohella ainoa kelloni, missä minulla on tällä hetkellä kiinni metalliranneke. Muissa kelloissani käytän erivärisiä nahkarannekkeita ja matsaan kellon aina asusteiden mukaan. Banaania lukuun ottamatta kelloni ovat huippukunnossa.

Kokoelmaa ei ole kauheasti tarkoitus kasvattaa, mutta Sarpanevan Korona K3 Northern Starsin sinisellä taululla ostaisin, jos hollille sattuisi. Joku Audemars Piguetin malli tullee ehkä joskus hankittua.

flashman

*
Edistynyt
Viestit: 146
Kirjattu
^ kuvia näytille! Oma krooninen kellokuume on taas saanut pahenemisjakson...

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
^ +1

Pics, or it didn't happen! 😀

Vintage-mies

**
Flanööri
Viestit: 215
Kirjattu
#3805
Tässä kuvia joistakin kelloistani. Taitaa kaikissa muissa paitsi tuossa Ulyssessa ja Monacossa olla tällä hetkellä eri ranneke. Osa kuvista myyjien ottamia.










mairaksinen

Vieras
Kirjattu
Oma Seiko-perhepotrettini, joka saa päivänä minä hyvänsä uuden perheenjäsenen.


Co-re

*****
Legenda
Viestit: 3760
Insinööri
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
^^Upeita kelloja. Onko tuon ikäinen Pepsi Rolex jo oikeasti kallis vintagekapistus vai onko noissakin kohtuuhintaisempaa seassa? Monaco on myös todella komea, itse himoitsen Carreraa jostain omien syntymävuosien tietämiltä.

Ulysse Nardin on myös hieno. Houkutus tuollaiseen on aina ollut olemassa vaikka periaatteessa ajatus ETA-pohjaisuudesta häiritsee. Kuitenkaan kyseisessä koneistossa ei ole mitään vikaa ja ETA-pohjaisuuden voisi järkiperustein lukea jopa eduksi.

Kuten Tyylit-puolella totesin, niin uskon (ja toivon) kellotrendin menevän jo pienempään päin monien laittamien kuvienkin perusteella. Itsellä alkanut olemaan GO ranteessa enemmän ja enemmän ihan kasuaaleissa vaatekokonaisuuksissakin.


konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Makee toi Rolex. Hienoja juttuja vaikka näistä mitään ymmärrä.

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
Vintage-miehen kellokokoelma on hieno. Speedy on aina kehujen arvoinen.

Vanhat Navitimerit ovat myös oikein hienoja, ja jos joku muukin on kiinnostunut aiheesta niin tässä hyvä katsaus:

http://www.watchlife.com/DesktopDefault.aspx?tabid=144