Taideunivormu done right

Aloittaja Richard Mutt, 06.02.13 - klo:17:20

« edellinen - seuraava »

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9314
Kirjattu
Tuon sarjan nimi oli niin herkullinen, että erehdyin Arkistoon katselemaan pätkiä. Aivan uskomatonta dadaa! Ihan oikein Suomen kansalle! Turkka! Lisää Huutomerkkejä!
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
YouTubesta löysin juuri yhden pätkän tätä. Erittäin lupaavan oloista taidetta.
Suositellaan täysraittiutta.

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
Suositellaan nautittavakis hyvässä seurassa muutaman oluen kera.

Kiimaiset poliisit toimi hiton hyvin, kun kokoonnuttiin porukalla katsomaan sitä Turun legendaariseen Tinuriin. Sarjaa näytettiin muistaakseni tiistaisin. Kaava oli seuraava: mestoille noin tuntia ennen alkua, jotta ehti kiskaista tuopin, pari ja saada tupakit palamaan. Näin oli sarjan alkaessa jo nk. oikealla levelillä. Sarjan aikana viel'ä tuoppoi, pari, kolme, ja fiilis oli taattu.

get your kicks on route six six six

Pchan

*****
Legenda
Viestit: 2133
Kirjattu
^ eikös tuo toimi aika hyvin virityskuvankin kanssa?

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Kotimaisessa "viihde"tarjonnassa on mielestäni runsaudenpulaa jos tarkoituksena on löytää tekosyy kännäämiseen. Enkä pidä suurena Sacha Baron Cohen -fanina itseäni minään elitistinäkään. Suurin osa suomalaisesta tv-viihteestä vain on minusta semmoista ettei sitä selvinpäin kestä.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

elmo

Kisälli
Viestit: 24
Kirjattu

Ernst, Max Ernst

****
Auktoriteetti
Viestit: 689
The Hat Makes the Man
Kirjattu

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu
Eilen Kuudes Aisti-festivaaleilla Läjä �,,ijälällä oli melkoisen oikeaoppinen taideunivormu esiintyessään bändinsä Death Tripin kanssa. Mustat chelsea-bootsit, mustat farkut, musta poolopaita, kädessä mustat hansikkaat ja päässä mustat sukkahousut.

[spoiler][/spoiler]

Erik

****
Auktoriteetti
Viestit: 563
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Läjä on hieno mies.
Lainaus käyttäjältä: Bulldog - 21.09.13 - klo:18:53
Väittävät, että miesten bitch-maisen käytöksen, takakireyden, nipotuksen ja itkupotkuraivareiden takaa löytyy usein alhaiset testotasot.

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
^Ehdottomasti. Pissaa ja paskaa, Tornion kevät, Sänky, Saappaat, Jeesus Perkele.. Läjä on ajattelija ja runoilija, parhaasta päästä. ISO ARVOSTUS vuodesta 1983.
get your kicks on route six six six

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Läjälle ei ruveta.



Samaten Radiopuhelimien J. Mäelle ei ruveta tai tulee mikistä päähän.
Handlaa myös taideunivormun.



Siinä aiemmassa ketjussa oli paljon varoittavia esimerkkejä ja niistä käynee yksi entinen hooseepunkomaehtoinenmystikkokokki, jolla habitus on myös romahtanut ja jolle voi ihan rauhassa ruveta.



Ensinnäkin jos pysyy kliseissä niin taitelijaunivormu vaatii oikean habituksen ja sellainen löytyy helposti karismaattisilta sekä asteen verran ilkeiltä vanhoilta sediltä tyyliin just Läjä, J. Mäki tai kaikkien oma Kauko.



Oululaisuus tai jonkinlainen pohjoisuus auttaa myös.

Joskin Kuusaaltakin löytyy vanhaa koulukuntaa:




Taitelijaunivormussa siis onnistuminen edellyttää perustyylissä vanhenemista ja tietynlaista etaboloitumista just taiteilijana. Uutena tulokkaana panostaisin tässä lajissa juurikin perinteiden rikkomiseen eli ei mustaa puvuntakkia mustan kauluspaidan tai t-paidan kanssa vaan nehrutakkia, mandariinikauluksia, vakosamettia, sametti tai jotain, joka rikkoo kuvion. Jopa musta takki mustan poolon kanssa voisi toimia paremmin kuin kliseesetti.

Tokihan harmaalla leikittely voi myös toimia.



Mutta kyllä tää silti taitaa olla enemmän habitus- ja uskottavuuskysymys kuin tyyli.



Ei vaan suju kaikilta.

Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.


Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu
Edellisen sivun kuvakavalkadin osalta todettava, että Nylénin Antin keskustelunavauksia en ole aina oikein jaksanut (ei toki liity pukeutumiseen), muuten varsin linjakasta listailua jälkiviisaalta ja etenkin samaa mieltä oulu/peräpohjalaisuus-pointista sekä Yrjänän lässähtäneisyydestä (en oikein pysty nykyään enää edes Kolmikärkeä kuuntelemaan ilman käsien vääntelyä).

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
Minusta Antti Nylon on ristiriitaisuudessaan ja tietyssä ärsyttävyydessään varsin kiinnostava. Kirjailijanplantuksi heppu hanskaa myös pukeutumisasiat kohtuullisesti, joskin veganismi tuo asiaan tiettyä outoutta ts. polyestersolmiot tai muovikengät ei vaan toimi.

Yrjänä on aina ollut jotenkin rasittava. Minulle ei ole koskaan tippuneet nämä hc- / metallivaikutteiset 'taide'bändit, CMX:t, YUPt sun muut. Varsin ärsyttävää musiikillis-verbaalista kikkailua.

Jälkiviisaalla jälleen osuvat luonnehdinnat.
get your kicks on route six six six

Ari

****
Auktoriteetti
Viestit: 540
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: i v y m a n - 09.07.13 - klo:15:05Yrjänä on aina ollut jotenkin rasittava. Minulle ei ole koskaan tippuneet nämä hc- / metallivaikutteiset 'taide'bändit, CMX:t, YUPt sun muut. Varsin ärsyttävää musiikillis-verbaalista kikkailua.

Samaa mieltä. �,,rsyttää suhteellisen vahvasti tällainen verbaalikikkailu jossa tuntuu olevan ainoana ideana se että saadaan mahdollisimman monta "hassu sanaa" ja hassua lauserakennetta lauluun ängettyä. Tietysti jotkin biiseistä CMX:llä on ihan meneviä, mutta valtaosa ei kyllä iske yhtään.

Tosin, samaan hengenvetoon todettava että muutaman bändin einoleinoilut ja muut kolahtaa kyllä, esimerkiksi Insomniumin lyriikat on ajoittain varsin iskeviä.