Mitä inhottavaa näit tänään?

Aloittaja Ville, 16.04.09 - klo:15:01

« edellinen - seuraava »

Miguel

****
Auktoriteetti
Viestit: 687
Sijainti: Uusimaa
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: rjs - 10.08.10 - klo:14:10Usein hiukset ovat tällaisilla nuorilla miehillä märät ja laitetut joka tuo koko lookkiin limaisuutta

Kuten Espanjassa sanotaan, pelo metrosexual.

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Helsingin päärautatieasemalla kunnon trio:
1. Ensin vastaantulee matkalaukkua raahaava keski-ikäinen herra, jolla on beigenvärinen liian iso puvun takki ja luonnollisesti kun on kesä niin samanväriset shortsit, pystyykö edes Chuck puolustamaan tätä yhdistelmää?
2. Toinen herrasmies, joka on päättänyt kantaa omaisuutensa kauluspaidan rintataskussa eli rintatasku vastaa sijainnillaan aina yhtä esteettistä vyölaukkua, toki näyttäen paremmalta. Lienee siis muodissa olevaa sprezzaturaa.
3. Hyvin istuvassa mustassa (tietysti!) puvussa, solmiossa ja aurinkolaseissa nuorempi jantteri, jolla rentoon tyyliin valkoisen kauluspaidan helma roikkuu vapaasti varsin alhaalla ja jalassa tietysti ruskeat kuluneet lenkkarit. Rennon tyylikästä, varmasti sprezzaa!!
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Jälkiviisas - 17.08.10 - klo:13:22
Helsingin päärautatieasemalla kunnon trio:
1. Ensin vastaantulee matkalaukkua raahaava keski-ikäinen herra, jolla on beigenvärinen liian iso puvun takki ja luonnollisesti kun on kesä niin samanväriset shortsit, pystyykö edes Chuck puolustamaan tätä yhdistelmää?

Noh, sehän nyt aina riippuu. :D En usko, että huonosti istuvia vaatteita edes tarvitsee mitenkään puolustella. Mutta kyllähän irtotakin / puvuntakin kanssa voi mainiosti käyttää shortseja, jopa niin, että niistä muodostuu sitten "puku". Tämä vaan vaatii kantajaltaan tietynlaista olemusta, luulen, että tämä rautatieaseman herra ei kokonaisuutta toimimaan saanut ;)
Eli kannanottona (nyt kun sitä niin nätisti pyydettiin...), irtotakki ja shortsit voivat mielestäni toimia (tähän tyyliin, kuvat Antonin blogista, lainaus lucaroda.it)

Tai näin:


Tai sitten niin, että puku on tosiaan puku, mistä on vaan lyhennetty lahkeet. Mutta koska ei irtohousutkaan saa olla liian lähellä takkia, niin ei kai sillä ole väliä, onko ne lahkeet sitten pitkät vai lyhyet.
Eli uskon, että kaveri ei voinut näyttää hyvältä ;)

Burax

*
Edistynyt
Viestit: 102
Sijainti: Lempäälä
Kirjattu
Eihän tuo nyt voi polttaa verkkokalvoja läheskään niin puhki kuin ne Monet muut, joita joka päivä näemme.

rjs

**
Flanööri
Viestit: 276
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Trhokka - 17.08.10 - klo:18:17
Suomalainen tulkinta (hieman hankalasta) smart casualista: haalistuneet farkut, musta neularaitairtotakki (huonosti istuvana, tottakai), joku rennon raidallinen kauluspaita (mahd. räikeä) sekä jalassa tennarit/lenkkarit. Myötähäpeäni on suuri.

Et vaan ymmärrä rentoa ja nuorekasta eli smarttia pukeutumista, jonka ohjenuorat ovat: mitä haalistuneemmat ja lahkeistaan pidemmät farkut, sitä smartimpaa (lökötyksestä tulee plussapisteitä); mitä enemmän ja mitä räikeämpiä raitoja, sitä smartimpaa (kauden muotivärit ovat keltainen, oranssi, sininen ja vihreä raita mustalla pohjalla); mitä mustempi irtotakki, sitä smartimpi (polyesterkiilto on erityisesti naisväen mieleen); ja mitä valkoisemmat lenkkarit, sitä smartimpi (käyränokkaiset tekonahkakengätkin käyvät, kunhan ne ovat goretexiä).

Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Left lähetti taas roska... mainospostia. Nyt olisi tarjolla mm. "nilkkureiden pyhimys, San Marco".

Suositellaan täysraittiutta.

Pchan

*****
Legenda
Viestit: 2133
Kirjattu
^Silmät sirrillään katsottuna tuossa on ihan hieno muoto. Mutta miksi kenkä on kasattu paloista kuin tilkkutäkki? Ja nuo joka puolelle sojottavat kulmat ovat aika levottomia.

AlecLewain

****
Auktoriteetti
Viestit: 527
Sijainti: Jyväskylä
Kirjattu
^ Olisiko säästösyistä? Huonolaatuista nahkaa voidaan leikata pienempiin osiin ja kursia kasaan kuvan osoittamalla tavalla.

Sami

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 364
Kirjattu
Aika osuvasti täällä on kuvailtu muodikas suomalainen nykyjätkä käyrine sirkuskenkineen, leveine nahkarannekkeineen ja kulutusfarkkuineen. Laji näyttää levinneen koko Suomeen. Mistä se on esikuvansa repinyt? Ronaldo?

Rjs, sama huomio täällä, naisväen mielestä yleisesti on tyylikästä, kunhan puku tai takki kiiltää. Melko toissijaista on vaikka koko luomus olisi 100% muovia.

Gaffer

*****
Legenda
Viestit: 1453
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Sami - 18.08.10 - klo:23:13
Rjs, sama huomio täällä, naisväen mielestä yleisesti on tyylikästä, kunhan puku tai takki kiiltää. Melko toissijaista on vaikka koko luomus olisi 100% muovia.

Ja mitä vielä jos takki istuukin hyvin! Polyesterisankarit vie meidän naiset. En ala.
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Trhokka - 18.08.10 - klo:23:55
En halua naista joka ottaisi itselleen polyesteriin pukeutuneen miehen. Kyseessä selkeästi ei-alfa.

Sama pukeutuneena hamppuun lienee ns. gammauros.
Kaikki villa tottelee rautaa.

Jami

Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 3433
  1. jamisstudio@hotmail.com
Sijainti: Tampere
Kirjattu
Ei ole mun näkemää mutta kaveri oli kirjoittanut facebookiin. Pakko pistää tännekin.

"anttilassa nahtya. Talla miehella yllaan rohkea asukokonaisuus by lande extreme: Musta pikkutakki, jonka jatkeena armeijareisitaskushortsit. pitkat mustat sukat seka matalat ruskeat nahkakengat. kantoi mukanaan yhdessa kadessa lapparilaukkua jossa olisi tilaa neljalle 17 lapparilla ja toisessa kadessa alepan kassi ilmeisesti taynna ruokaa.."
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

Alhazen

*****
Legenda
Viestit: 1050
Kirjattu
"Teille on saapunut tulliselvitettävä postilähetys Tullipostiin, osoite: Siipitie 9, 01530..."

eBaysta polkuhintaan mukaan tarttuneet Allen-Edmondsit saivat näköjään lisäarvoa. No, pitkään tuolta onkin tullut paketteja kivuttomasti läpi.

Barbarossa

*****
Legenda
Viestit: 2613
Beta as fuck!
Sijainti: The Kingdom of Swagsbury
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Alhazen - 27.08.10 - klo:18:08
Tullipostiin, osoite: Siipitie 9, 01530...
Arr! The depths of hundred hells! 00100 Postitullin verrattuna tuo kolo on jotain aivan totaalisen veret seisauttavaa.
Best of luck brother.
There ain't no rest for the wicked...

VMP

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 489
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Alhazen - 27.08.10 - klo:18:08
"Teille on saapunut tulliselvitettävä postilähetys Tullipostiin, osoite: Siipitie 9, 01530..."

eBaysta polkuhintaan mukaan tarttuneet Allen-Edmondsit saivat näköjään lisäarvoa. No, pitkään tuolta onkin tullut paketteja kivuttomasti läpi.

Meikäläisen kokemus tullin kanssa puuhastelusta on ollut se että siellä lähinnä avaavat sen lootan ja kysyvät mitä siellä pitäis olla ja pääsee maksamatta lähtemään, tietty jotain maksutositetta on pitänyt vilauttaa. Toki jos arvo menee yli sen eurorajan niin ei muuta kuin voimia näinä raskaina aikoina täältäkin.