• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Barbour

Aloittaja Arska, 14.04.09 - klo:13:51

« edellinen - seuraava »

jurgen

#15
Omaan tyyliini Barbour ei kyllä sovi ollenkaan :/ Jotenkin vain liian säkkimäinen.

Mainoslinkki poistettu.
- Ville

Arska

Nykyään olen kyllä itse alkanut lämmettä Barbourille, vaikka tuossa vuosien takaisessa aloitusviestissäni (olenpa lorvinut täällä kauan) haukuin sen jätesäkiksi. Lähinnä voisin kuvitella sen maastokäyttöön linturetkille tai vastaavaan. Tarkemman kannan voin muodostaa vasta sovitettuani moista: liian säkki se kuitenkaan saa olla.
Suositellaan täysraittiutta.

SloBo

#17
Mitoitus riippuu mallista. Corbridge on todella hyvin istuva juuri minulle: kukkakepille, joka ei ole järin harteikas. Toki Corbridge ei ole mitenkään perinteinen malli, mutta ei nyt pidä koko merkkiä teilata vain yhden mallin perusteella. Hihoissa 2 cm lisämittaa ei toki haittaisi mitään tuollaisessa takissa, mutta nytkin se on riittävä: tyylillisesti parempi näin, mutta käyttötarkoituksen kannalta on turha näyttää rannetta tippaakaan.

Erik

Mielestäni hieman säkkimäisenä Barbour on omimmillaan.
Oma Bedale on kokoa 38" ja vyötäröllä on tosiaan tilaa, vaikka muuten istuukin mainiosti.
Lainaus käyttäjältä: Bulldog - 21.09.13 - klo:18:53
Väittävät, että miesten bitch-maisen käytöksen, takakireyden, nipotuksen ja itkupotkuraivareiden takaa löytyy usein alhaiset testotasot.

Johannes P

Lainaus käyttäjältä: Erik - 16.09.11 - klo:13:11
Mielestäni hieman säkkimäisenä Barbour on omimmillaan.
Oma Bedale on kokoa 38" ja vyötäröllä on tosiaan tilaa, vaikka muuten istuukin mainiosti.
Jep. Alle pitää mahtua vähän paksumpikin villapaita. Voi olla että kaupunkiympäristössä ei barbourin käyttäminen tuntuisi yhtä luontevalta, mutta maaseudulla tuntee kyllä olevansa kotonaan barbour päällä. Takki samalla kertaa sekä naamioi ympäristöön, kuin suojaa kaikelta pahalta (kylmä, vesi ja tuuli). Oma takkini on Barbourin Trooper. Ei ehkä legendaarinen, mutta toisaalta tulee halvemmaksi näin. (ei tarvitse hankkia asetta, aseen hallussapitolupaa ja opetella metsästämään)

SloBo

Ilmeisesti noita Barboureja voi kustomoida jonkin verran (mm. taskuja ja mittoja ainakin sieltä täältä), joten se voi olla ratkaisu sopivuusongelmaan. Ei muuta kuin yhteyttä Barbouriin päin ja kyselemään, mikä kaikki on mahdollista, jos ei kokoja meinaa löytyä. Huonoja kyllä ovat vastaamaan sähköpostikyselyihin, joten puhelin lienee paras vaihtehto.

Ville

No niin, kysynpä sitten tässä ketjussa: mikä Barbourin vahakangastakkimalleista olisi leikkaukseltaan ektomorfille sopivin? Hakusessa siis pitkää ja hyvin hoikkaa.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

jk

Ei mikään? ;)

Noh joo, joku International -malleista varmaankin voisi mennä. Itse olen 195/85 about ja omistan tuollaisen.

geezer

Lainaus käyttäjältä: Ville - 09.10.11 - klo:14:49
No niin, kysynpä sitten tässä ketjussa: mikä Barbourin vahakangastakkimalleista olisi leikkaukseltaan ektomorfille sopivin? Hakusessa siis pitkää ja hyvin hoikkaa.

heritage-linjan takit ovat slimmejä. beaufortin ja bedalen ystäville voisi sopia vaikka jompi kumpi näistä:

http://www.endclothing.co.uk/brands/barbour/barbour-ashby-jacket-2.html
http://www.endclothing.co.uk/brands/barbour/barbour-bayham-jacket-3.html




John_Galt

Itselläni on trooper, ja pidän siitä kovin. Ei tuo nyt ehkä aivan slimmi ole, saati pitkä, mutta ei tuo telttakaan ole. Plussaa siitä, että hihat ovat riittävän pitkät. http://www.countryattire.com/products/barbour-mens-trooper-jacket--olive-mwx0019ol71-a995.html

Ville

Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

ttuomine

Otsikko on harhaanjohtava. Barbourin perinteiset takit eivät ole "vahakangasta" vaan öljykangasta. Esim Fjällrävenin G-1000 on vahakangasta. Lukekaa Barbourin sivuilta tai wikipediasta miten öljykangas valmistetaan. Paasaminen loppuu.

Tallasin koko viime talven Englannissa Barbourin takissa. Onhan se karu, mutta funktionaalinen ja kestävä. Ostin omani eBaysta käytettynä, taisi kustantaa jotain 60£. Mukana tuli huppu, joka on aivan ehdoton. En käyttänyt sateenvarjoa koko talven aikana lainkaan. Takki ja huppu riitti hyvin. En ole varma mikä oman takkini malli on, mutta kyseessä on se pitempi versio, reiteen asti ylettyvä. Takki suojaa säältä hyvin ja taskut ovat erittäin tilavia.

Olen öljynnyt omaa takkiani kahdesti. Netistä löytyy ohjeet hommaan. Vie hieman aikaa, mutta lopputulos oli hyvä. Takissa on öljystä johtuva hieno ominaisjahu, joka tuntui aluksi oudolta, mutta nyt rakastan sitä. Takkini on aika kulunut, mutta sopiikin siksi hyvin omaan huolettomaan käyttötyyliini.

Meinaan itse käyttää takkia trenssin korvikkeena puvun kanss. Jahka tästä ensin siirryn työelämään ja alan käyttämään pukua päivittäin :D

Alex Entwistle

LainaaMeinaan itse käyttää takkia trenssin korvikkeena puvun kanss. Jahka tästä ensin siirryn työelämään ja alan käyttämään pukua päivittäin :D

Tweedpukujako meinasit käyttää? ;)
Something To Put On

Mopon pitää antaa keulia kunnolla. -ivyman
Jollain saatanan donhuonolla on Trickersit. -ivyman
Barbour on muutenkin hipsterimerkki. -uros (good night, sweet prince)

Jälkiviisas

Lainaus käyttäjältä: Ville - 09.10.11 - klo:14:49No niin, kysynpä sitten tässä ketjussa: mikä Barbourin vahakangastakkimalleista olisi leikkaukseltaan ektomorfille sopivin? Hakusessa siis pitkää ja hyvin hoikkaa.

Classic Durham on toiminut hyvin.
Pidempi kuin Bedale ja slimmimpi kuin Beaufort.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

Barbarossa

Perjantaihumalassa on postailtava isällisiä neuvoja...

Olen elvyttänyt tuota ostamaani Belstaffia parin viikon ajan.
Kuulostaa kahelilta, mutta uskon että kyseinen retku on sen arvoinen.

Tunkkaisen hajun poistoon ei meinannut toimia mikään, joten...pesukone kutsui.
Käänsin takin vuoripuoli ulospäin ja heitin sen parhaat päivänsä nähneen tyynyliinan sisään.
Normaali kirjopesu 30C ilman pesuainetta..presto!
Vahaa on niin paljon jäljellä että uudelleenvahaus tulee onnistumaan heittämällä ilman vuoren pilaantumista.

Ihan vaan vinkiksi jos kissa/koiralaumat seurailevat rakas Barbour/Belstaff päällä katuja vaellellessa.
There ain't no rest for the wicked...