Uutiset:

Foorumi on vihdoin päivitetty. Palautetta pyydetään mailitse: infoATkeikariPISTEcom, kiitos.

Päävalikko

Mitä tänään on päälläsi?

Aloittaja Ville, 18.03.09 - klo:19:24

« edellinen - seuraava »

Laurentius

Tottakai paitakankaan tekstuurin ja olemuksen täytyy mätsätä (tweed-)takin kanssa. Jos mennään tuohon mun paitaan, on se mielestäni vielä toimiva tuon takin kanssa, mutta sileää pukupaitaa en siihen laittaisi, eikä tuo kuvan paitakaan optimaalinen ole. Lähinnä silti solmio ja liina arveluttivat, kun ei oikein tahtonut mitään hyvää yhdistelmää löytyvän.

Sikäli olen Villenkin linjoilla, että jollen olisi laittanut skragaa, niin ocbd olisi päällä. Mutta kun mulla on niin läski kaula ettei yhdenkään rtw-ocbd:n ylintä nappia saa mukavasti kiinni. Ne ovat muutenkin jo isoja kokoja, joista hihoja lyhennetty reippaasti.

Kaanonin Säännöt on hyvä tietää ja niistä on hyvä muistuttaa, perustuvathan ne vuosikymmenien evoluutiolle, toisaalta evoluutio jatkuu ja mustavalkoisuus rajoittaa. Mutta palautetta varten postasin, ja sitä sain. Kehitysvaiheessa oleva silmä kaipaa lisänäkökulmia löytääkseen itselleen parhaimmin toimivat ratkaisut, myös vaatekaapin sisällön nykytila huomioiden.


Partasuti


Laurentius

Viimeviikkoisen keskustelun johdattelemana sama tweed-takki kuin viimeksi, alla perus-oxford ja paljon hillitympi solmio- ja liina-yhdistelmä. Liina on kerman-, ei vitivalkoinen. Itse pidin aluksi tuota villasolmiota platkuna, mutta tuon liinan aisapariksi sopikin aika hyvin, vai?






vililikku

Mun mielestä tasapainoinen yhdistelmä, ei liian pliisu. Solmion solmu näyttää aika kookkaalta, ehkä sitä voisi kiristää?

CoccoBill

Ei tippaakaan näytä pliisulta, oikein hyvä. Solmu tosiaan yhden nykäyksen kireämmälle niin se on siinä.

Kirjaskorpioni

Apologia: kuva on syksyiseltä sunnuntaipromenadilta lähiössä, siis vapaa-ajan ulkoiluyhdistelmä. Nappasin tikatun nahkaliivin Uffin tasarahaviikoilta puolipiloillaan, mutta se onkin yllättävän lämmin ja mukava. En hae konservatiivista ja siistiä bisnespukeutumista. Olen köyhä humanistitutkija ja anglofiili, joten nuhjuinen maalaislääkäri -look on lähempänä sydäntä.

Asteikolla nollasta sataan, kuinka pöljältä näyttää? Yllämainittu huomioon ottaen, voiko tuota pitää missään, vai kannattaako jättää hupailut sikseen?

Jaydee

^ Pirteä setti, siinä ei ole tarpeetonta varovaisuutta. Hyvin toimiva kokonaisuus. Joku varmaan sanoo, että kaulaliina ampuu värikkyydessään ja/tai kuvioinneissaan yli tai sen materiaali ei sovi keveydessään muihin. Mutta itse sanon, että välillä voi tehdä näin ja joskus kokeilla jotain rauhallisempaa ja raskaampaa.

Liivihän on samanlainen kuin SuitSupplyn tikattu bodywarmer eli siinä evidenssiä myös ajankohtaisuudesta.

http://eu.suitsupply.com/en/coats/burgundy-waistcoat/BW104.html

salaryman

^^ Värit on mielestäni hyvin tasapainossa, muutenkaan en näe tuossa mitään riitasointuja. Kaulaliinakin maastoutuu hyvin tweedin ja nahan seuraan. Itse tykkään kovasti tämmöisestä -heh- rustiikkisesta meiningistä.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

konda

Nyt on Laurentiuksella todella hyvä setti. Toimii toimii.

Lh

Laurentiuksella komea tweedrotsi. Taitaa olla vielä sack?

Laurentius

Kitoksia kommenteista. Täytynee jatkossa koettaa pysytellä näissä varmemmissa ja turvallisemmissa solmio-liina-takki -yhdistelmissä, ainakin jos menee ihmisten ilmoille ammatillisiin merkeissä. Takki on tosiaan säkki, vanha BB:n vintage sack netistä.

Lh

Lainaus käyttäjältä: Laurentius - 18.11.15 - klo:19:20
Takki on tosiaan säkki, vanha BB:n vintage sack netistä.
Ã,,lä luovu tuosta.

Laurentius

^ Heh, siitä ei ole pelkoa. Pääsi juuri vaihtamaani LinkedIn-profiilikuvaankin mukaan. My prrreeciouss.

tuc

Uutta: Turussa käsityönä mittaan tehty solmuke. Puuvillaa. Ihana.

http://www.herrainpukimo.fi - Herrainpukimo, turkulainen vaatekauppa kaikille Suomen herrasmiehille.

Laurentius

^ Solmuke kivan näköinen, ja tuo hieman keventävää kesäistä tunnelmaa harmaaseen alkutalveen, ja on sulassa  harmoniassa muiden värien kanssa. Solmukkeiden koko lienee nykyisellään paljon standardimpi kuin solmioiden joten lienee lähinnä tyylistään hyvin tarkkojen hommaa teettää mittasolmuke.

Huomaan paidan hihan vedetyn sopivasti jotta kello näkyisi, ja saahan vintage GP näkyäkin ;-)

(tuo oli siis kysymys, onko GP?)