• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Joulu ja keikarius

Aloittaja JPK, 23.12.09 - klo:20:39

« edellinen - seuraava »

kokovartalokalsari

Ensin vietän kuukauden ihmetellen, kun asiakkaat rynnistävät meille joulukiireineen ja inisevät kun ei ole sitä ja tätä.

Sitten kun porukat taas vaihteeksi alkavat kyselemään, mitä haluan jouluksi, vastaan perinteisesti että vapautuksen joulusta tai "en mitään".

Sitten menen viettämään joulua paikkaan, jossa on hirveä häslinki päällä, stressitasot koholla, hommattuna läjä paketteja, joita en tahdo tai tarvitse koska inhoan kaiken maailman roinan kasaantumista nurkkiin, aattoilta menee perinteisten kaavojen mukaan ja minä vain tahdon pois.

Jonain päivänä vielä karkaan jouluksi paikkaan, jossa joulusta ei ole koskaan kuultukaan. Harmi vain, että ainoa sellainen paikka taitaa olla jokin ihmissyöjäheimon kylä.

Tai ehkäpä vain kerrankin tempaisen ja riipaisen aattona kunnon kännin.

Leiska

Lainaus käyttäjältä: kapteeni GT - 22.11.11 - klo:15:59
Lainaus käyttäjältä: tuc - 22.11.11 - klo:15:04
Itselläni olisi jemmassa solmio, jossa Coca-cola-joulupukit heiluttaavat USA:n lippuja.

Luovun ilmaiseksi, mikäli jollain on pokkaa käyttää sitä julkisesti.

Kai se samalla soittaa jotain iloista joulusävelmää?

Isällä oli viime jouluna soiva solmio kaulassa, huvittavuuden kruunasi yrmeä ilme :D

konda

Voi perse olisin mennyt toi coke solmio päällä koffille.

i v y m a n

Vietän joulun kotona perheen parissa, ruokaa, olutta, kahvin kanssa calvados. Rauhallista meininkiä, ilman turhaa häsää. Rakentelen pojan kanssa legoilla, luen, lepäilen jne.
get your kicks on route six six six

atas

^Sama täällä. Poika jo kyseli että autanko legojen rakentelussa jouluna jos pukki niitä tuo. Poika on aloittanut koulun tänä syksynä ja viimeistään tässä vaiheessa luulin uskon joulupukkiin hiipuvan. Poika näyttää olevan uskossaan vankka, oppinut juuri kirjoittamaan ja väsäsi kovalla tohinalla toivomuskirjettä korvatunturille. Kirje odottaa nyt takassa (???) noutajaa.

Wolf

Meillä on myös lapset Legoja tilaillut kovasti pukilta.

konda

Näitä Legoja kannattaa herrat ostaa, vaikka maksavatkin. Kehittävät lapsen motoriikkaa, mielikuvistusta, keskittymiskykyä, avaruuden hahmottamista ja vaikka mitä muuta pelkästään positiivista. Legoista ei ole lapselle kuin hyötyä. + niitä on ihan järjettömän siistiä kasata itsekin lapsen kanssa (ja ilmankin hehheh).

Itselläni on paljon kultaisia muistoja lapsuudesta ja Legoleikeistä isän ja kavereiden kanssa.

atas

Meillä on yksi huone varattuna legoille kun ne ei pojan omaan huoneeseen mahdu. Ihan mahdotonta tämmöinen lego-hulluus, että sitä voikin seota yhteen asiaan niin totaalisesti. En tahdo ymmärtää tai sitten ...

Wolf

Juu Legot on parhautta, viimekuussa tuli vanhemman lapsen kanssa käytyä Berliinin Lego Discovery centressä.

atas

Suosittelen lämpimästi billundin legolandia. Viime kesänä kaksi kokonaista päivää aamusta iltaan oli meidän legofanaatikolle hänen omasta mielestään aivan liian lyhyt aika, molempina päivinä satoi vettä mutta se ei meidän sankaria haitannut. Vanhemmat olivat hieman ryytyneitä.

VT

^ Samat suosittelut ja kokemukset sillä erotuksella, että meillä vain toinen vanhemmista oli hiukan ryydyksissä.

Arska

Legoilla minut ja veljenikin kasvatettiin. Niitä oli (ja on yhä) varmaan kuutiometrin verran. Mitä olen kuvastoista katsonut, nykyään Legotkin näyttävät menneen aika lailla huonoon suuntaan. Esimerkiksi talon seinät saatetaan tehdä valmiista elementeistä, kun ennen kaikki koottiin pikku palikoista kuin tiilistä ikään. Luovuus, motoriikka, mielikuvitus jne. eivät kehity samalla tavalla, jos talo kootaan viidestä valmiista osasta: neljä seinää ja katto.
Suositellaan täysraittiutta.

VT

Lainaus käyttäjältä: Arska - 23.11.11 - klo:14:36
Esimerkiksi talon seinät saatetaan tehdä valmiista elementeistä, kun ennen kaikki koottiin pikku palikoista kuin tiilistä ikään.

Tämä pitää varsin hyvin paikkansa, itselläni vertailukohtina nykyiset ja toisaalta n. 30 vuotta sitten olleet mallit. Lopputulokset ovat nykyisillä elementeillä näyttävämpiä ja "aidompia", mutta kieltämättä pikkupalikoilla näpertelyä on paljon vähemmän.

Kun nyt sivuraiteelle lähdettiin niin Legolla on aika toimiva markkinointisysteemi nykyisin: Ainakin kolmesta muutaman viime vuoden aikana tulleesta sarjasta on tehty muutaman jakson pituinen animaatiosarjakin, joita sitten ainakin Nelonen ja TV Viisi ovat näyttäneet. Näistä on saanut paitsi virikkeitä leikkeihin myös aikalailla vaatimuksia tiettyjen pakettien hankkimisesta. Mutta on ne ohjelmatkin vaan aika viihdyttäviä...

Jälkiviisas

Legolla on aika hyvä crossmarketing elokuvien ja televisiosarjojen kanssa, molempiin suuntiin.
Lisäksi Lego-pelit ovat varsin onnistuneita ja niissähän hyödynnetään etenkin Lucasin puljun elokuvia.

Vaan kyllä mää vaan diggaan enemmän vanhasta paloasemasta, ritarilinnasta, Vikingin laivasta ja muista, joista joku taitaa olla kokonainen ja loput palasina isossa laatikossa jossain.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

Nti Tursti

Lainaus käyttäjältä: kokovartalokalsari - 22.11.11 - klo:17:50
Ensin vietän kuukauden ihmetellen, kun asiakkaat rynnistävät meille joulukiireineen ja inisevät kun ei ole sitä ja tätä.
^ Sama... mutta jouluviikolla pyrin taas saamaan asiakkaat ja työtoverit oikeaan joulutunnelmaan Vihreillä Tonttusaappaillani, joissa on 10 sentin piikkikorot ja tiukuja siellä täällä. Yrmytkään asiakkaat eivät voi olla virnuilematta niille :D.  Tosin osa työtovereista odottaa kauhulla sitä kopsetta ja helinää, jota saavat kuunnella tuntikausia/pvä. Jännityksellä odotan myös uuden johtajamme hyväksyntää ko. "työjalkineille"... ;)
It's better to be hated for what you are than to be loved for what you're not
�" Marilyn Monroe

http://nyan.cat/?f=1

If you love two people at the same time, choose the second. Because if you really loved the first one, you wouldn't have fallen for the second.”
― Johnny Depp