Solmiot

Aloittaja JPK, 10.04.09 - klo:10:47

« edellinen - seuraava »

tuc

*****
Legenda
Viestit: 1521
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Ville - 14.08.17 - klo:20:12
Hoberin solmiot postitetaan Vietnamista. Jos mätkähtää ALV + tullimaksu, diilistä muodostuu kehno. Onkohan se nykyisin joku 150 euroa tullimaksun raja? Alvi ainakin tulee helposti.

Tulli on parin prossan luokkaa joten siitä ei tarvi stressata. Alvin alaraja on 22 euroa. https://tulli.fi/netista-tilaajalle/tullausinfo/tullauksen-hintarajat

Ja jos kotimaiselta kauppiaalta ostaa, niin verot maksetaan myös 1 euron myynneistä.
http://www.herrainpukimo.fi - Herrainpukimo, turkulainen vaatekauppa kaikille Suomen herrasmiehille.

sagaari

*
Edistynyt
Viestit: 114
Kirjattu
Minkälaisia kokemuksia teillä on Hoberin solmioista ja tilausprosessista? Nettisivut olivat hieman sekavat. Shibumin ja Drake'sin solmiot kiinnostaisivat elleivät olisi niin paljon kalliimpia.

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2456
Kirjattu
#437
^Oma kokemukseni on vuosien takaa, ja se oli hyvä. Nettisivut ovat näemmä pysyneet muuttumattomina vuosien saatossa - ja erittäin sekavina. Ehkä tilauskanta on jatkuvasti niin hyvä että markkinointia ei tuolla saralla kehitetä.

Joka tapauksessa, ainakin minä sain hyviä ja ripeitä vastauksia kysymyksiini, ja homma pelasi niinkuin piti. Laadullisesti pidän kahta Hoberin solmiotani erittäin hyvinä - molemmissa 6-fold -rakenne, ja sen myötä varsin paksu ja jämällä solmio, 7-foldia ei suositeltu.

Partasuti

*****
Legenda
Viestit: 1963
Kirjattu
Löysin 'levyltäni PDF-kirjan solmioista, Italian knots - Evolution, language and style of the tie. Jos jotakuta kiinnostaa.

https://1drv.ms/b/s!AtQLjWH9jOR-ga07DKnaXBGjsWC6YQ