• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Mitä tänään on päälläsi?

Aloittaja Ville, 18.03.09 - klo:19:24

« edellinen - seuraava »

Jussi

Lainaus käyttäjältä: ChuckBass - 18.05.10 - klo:14:46
Jussi: Tuo paita näyttää kyllä hyvältä. Toivottavasti olet hyvillä keleillä saanut sopivasti väriä pintaan, koska silloin vaaleanpunainen ainakin omaan silmääni näyttää vielä paremmalta. Olisi ollut kiva nähdä millainen vyö esim oli yhdistelmässä, vai oliko lainkaan...

Ruskea kenkien värinen mokkavyö, terässolki. Uusittavien listalla, joten jätin kuvaamatta (hitusen liikaa solki syönyt vyötä). Väriä pintaan...niin, punapäägeeni tuo pisamia ja palamista. Mutta silti pinkki sopii ihoon, joten ihan rokkasi. :)


Lainaaitten vielä kysymys, onko noissa housujen lahkeensuissa vain joku koristeommel tyylinen juttu tuo valkoinen?

Pidensin housuja sentillä aikoinaan avaamalla helmaa ja laittamalla sisäpuolelle kantin. Samalla päätin ommella ylemmän kantinkiinnityssauman kirkkaankeltaisella, koska se vain toimi nastasti. Etenkin turkoosin paidan kanssa tuollainenkin kaukana oleva yksityiskohta toimii aika yllättävänkin räväkästi. Lisäksi tanssilattialla (olen aika nopsajalkatamppaaja) kiinnittää huomiota oleelliseen, heh.


LainaaJa vielä näin itse aiheeseen liittymättömänä täytyy sanoa, että meikäläiseltä lähtee kovasti arvostusta sinne suuntaan, kun jäbällä tuntuu olevan halua ja tahtoa duunailla myös tollasten pikkujuttujen ja detaljien kanssa, niin kuin nuo mainitsemasi kenkien "lisäreiät" tai esim kauluksenkärkien pituuksien muuntelu ja muuta, mitä tuolla aiemmin on tullut vastaan... Plus niistä ompelu- ja vaatteiden muokkaustaidoistasi voin olla vain kateellinen :)

Kiitokset arvostuksesta - ja oikeaan osut, minussa on hieman perfektionistin vikaa (myös sen "sprezzaturan" suhteen). No, juu, tuossa villissä nuoruudessani maleksin jokusen vuoden vaatturinopissa ja jäi vain vähästä vaille valmistuminen (toisen uran viedessä aikaa). Käytännössä jokainen vaate, jonka kaupasta ostan, saa jonkinlaista muokkausta - jos ei muuta niin kohdistettuja tärkkikäsittelyjä tai erilaisia silitystapoja (esim. villaahan voi muokata silitysraudalla aivan mielensä mukaan ja halpispikkutakkien olkatoppauksetkin saavat sillä hyviä muotoja).

Lopulta ompelu, kuitenkin, on vain kahden materiaalin liittämistä toisiinsa. Kokeilen aika usein muovauksia ihan liimalla/teipillä ja paperilla ennen kankaalle siirtämistä (muistaen, että kangasta voi vielä käsitellä hieman enemmänkin). Suosittelen - mukava ja helppo tapa saada vaatteesta istuva.

Tuon päälle kun on vielä sitten joku outo ääni takaraivossa joka valittaa, jos joku ei ole tasan sellainen kuin haluaa. Tämä on näkynyt joskus mm. kolmen millin poistamisena lahjemitassa jne. äärimmäisyyksinä. Jankuttava takaraivoääni vaikenee vasta kun nuo on tehty.

(Arvatkaapa huviksenne, kuka "ihan kokeilun vuoksi" ompeli iltayöstä siihen eBay-trenssiin vyölenkit puolen vyön verran alemmas...ja arvatkaapa huviksenne, kenen sormet ovat nyt hiton kipeät. Jännää oli, etenkin toisen puolen pistojen hoitaminen vuorin ja pintakankaan välissä neulaa operoiden. Lopputuloksena tuli mielenkiintoinen "tarvitseekohan tätä sittenkään viedä enemmän muokattavaksi" -olo.)
Kaikki villa tottelee rautaa.

Ville

Jussi: perfektionismi ja dandyismi ovat vain parin aavistuksen verran etäällä toisistaan. Jos foorumille joskus perustetaan AA-tyyppinen kerho, voin nähdä melko monen jäsenen seisovan ringin keskellä, huulillaan sanat "Moi, olen --- ja pidän kankaista".
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Pchan

Duuniasu. Paidalla, kengillä ja solmiolla jäykkä pukuäijä yrittää muuttua keväiseksi. Pukukin on pirteän ruskea.


Ville

Pchan: hihasi ovat liian pitkät ja taskuliina uupuu. Liinalla kokonaisuutta olisi voinut saada vieläkin piristävämpään suuntaan.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Pchan

#1084
^^ Töissä en käytä taskuliinaa kun en ole koskaan nähnyt kenenkään asiakkaankaan käyttävän.

Hihan pistin itsekin merkille kuvasta. Hiha on kuitenkin mallattu puvun oston yhteydessä, muistaakseni viime keväänä. Pari kiloa on saattanut lähteä painoa, mutta ei sen pitäisi vaikuttaa noin paljoa. Pitää käydä lyhentämässä.

^ Kaipa se vaatturi osaa tuota lantiotakin kommentoida. Sieltähän ne kilot ovat lähteneet.

Alhazen

Pikkutakkien hihojen pituuteen liittyen styleforumilla vaikuttava Phat Guido on keksinyt hyvän nyrkkisäännön: laske molemmat käsivarret hartiat suorina sivuille ja käännä ranteita 90 asteen verran siten, että kämmenet osoittavat lattiaan. Hihan pitäisi nyt osua tasan kämmenselkään ilman laskostumista.

PleaseDeleteMe

Pchan: Kenen valmistajan kauluspaita on ko. kuvassa, tykkään kauluksen mallista :)

Pchan


i v y m a n

Lainaus käyttäjältä: Alhazen - 19.05.10 - klo:23:44
Pikkutakkien hihojen pituuteen liittyen styleforumilla vaikuttava Phat Guido on keksinyt hyvän nyrkkisäännön: laske molemmat käsivarret hartiat suorina sivuille ja käännä ranteita 90 asteen verran siten, että kämmenet osoittavat lattiaan. Hihan pitäisi nyt osua tasan kämmenselkään ilman laskostumista.

Niin vaikean geometrinen ohje että mulle tuottaa pelkkä lukeminen jo hahmotusvaikeuksia! :D
get your kicks on route six six six

Alhazen

Lainaus käyttäjältä: ivyman - 20.05.10 - klo:08:43
Lainaus käyttäjältä: Alhazen - 19.05.10 - klo:23:44
Pikkutakkien hihojen pituuteen liittyen styleforumilla vaikuttava Phat Guido on keksinyt hyvän nyrkkisäännön: laske molemmat käsivarret hartiat suorina sivuille ja käännä ranteita 90 asteen verran siten, että kämmenet osoittavat lattiaan. Hihan pitäisi nyt osua tasan kämmenselkään ilman laskostumista.

Niin vaikean geometrinen ohje että mulle tuottaa pelkkä lukeminen jo hahmotusvaikeuksia! :D

Haha, no nyt uudella lukemisella vaatii kyllä melkoista silmää jos tuosta meinaa saada tolkkua. :D Kämmenet siis suhteessa käsiin samalla tavalla kuin punnertaessa.

i v y m a n

^Mitä se on? Punnertaminen? En harrasta!
get your kicks on route six six six

JMasa

Lainaus käyttäjältä: Pchan - 19.05.10 - klo:23:38
^^ Töissä en käytä taskuliinaa kun en ole koskaan nähnyt kenenkään asiakkaankaan käyttävän.

Jospa sinä toimisitkin esimerkkinä asiakkellesi taskuliinan käyttämisessä.

Tuukka

Seuraavia settejä näkyi ylläni Kreetalla kuluneen viikon aikana. Hotellilla oli lievä dresscode, eli illalliselle ei saanut mennä shortseissa. Mielestäni erittäin mukava lisä ja saisi yleistyä muuallekin.

Illalliselle:


Hieman kasuaalimpi dinneri:


Ja erään illallisen jälkiruualla:


Valitettavasti kesäpukuni oli ensimmäinen asia, joka ei mahtunut mukaan, sitä sitten pitää testata seuraavan kerran kun pääsee tarpeeksi lämpöiseen paikkaan. Hotellilla oli muuten paljon kreikkalaisia mustassa puvussa, ja lämpöä oli kuitenkin se kutakuinkin 30 astetta, mutta ihan elossa näyttivät pysyvän. Ehkä he rankaisivat itseään yli varojen elämisestään, uskonnollista kansaa kun taitavat olla.
Great minds think alike - fools never differ.

Arska

^ Mukava kello ja mukava sikari - Omega ja Partagas?
Suositellaan täysraittiutta.

i v y m a n

Tuukan keskimmäinen setti on hyvä. Eniten värikontrasteja, ja pidän ruskeista loafereista. Farkut voisivat olla aavistuksen lyhyemmät?

Sikaria käy kateeksi.
get your kicks on route six six six