Miehen pituus ja tyyli

Aloittaja Ville, 02.07.13 - klo:22:17

« edellinen - seuraava »

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9312
Kirjattu
Melko suuri osa Tumblr:n ja eri foorumien tyylikkäistä pukeutujista on lyhemmästä päästä, tämän tajusin viimeistään Keikariin kertyneiden haastattelujen myötä. Tietysti motivaattoreita löytyy laidasta laitaan, tämä tuli nyt ensinnä mieleen. Voisiko pituudesta koettu alemmuuden tunto ajaa tyylin pariin?
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
Mitä korkeampi tolppa, sitä himmeämpi lamppu.

mairaksinen

Vieras
Kirjattu

Alex Entwistle

*****
Legenda
Viestit: 2721
Hipsteri
Kirjattu
Tää ketju ei toimi ilman että jokainen postaa mtop-kuvan ja siinä yhteydessä pituutensa.
Something To Put On

Mopon pitää antaa keulia kunnolla. -ivyman
Jollain saatanan donhuonolla on Trickersit. -ivyman
Barbour on muutenkin hipsterimerkki. -uros (good night, sweet prince)

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Aloitukseen kätkeytyy mielenkiintoinen olettama lukijakunnan alemmuudentunnosta, jonka syyksi tarjotaan hypoteesissa lyhyttä pituutta.

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
^ Pah, yliskamarissa vaan humisee.

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu
Aikanaan vastasin pituudeltani millin tarkkuudella suomalaisten miesten keskipituutta. Nykyään syöttävät nuorisolle liian ravitsevaa ruokaa, ja olen näin pudonnut lyhyempien puolelle. Ilmankos onkin tyyli alkanut kiinnostaa.

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu

Co-re

*****
Legenda
Viestit: 3760
Insinööri
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Aika rajalla mutta sanotaan 180,1cm.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Ville - 02.07.13 - klo:22:17
Melko suuri osa Tumblr:n ja eri foorumien tyylikkäistä pukeutujista on lyhemmästä päästä, tämän tajusin viimeistään Keikariin kertyneiden haastattelujen myötä. Tietysti motivaattoreita löytyy laidasta laitaan, tämä tuli nyt ensinnä mieleen. Voisiko pituudesta koettu alemmuuden tunto ajaa tyylin pariin?

Eri pukeutumisfoorumien kirjoittajien - ja vielä vähemmän lukijoiden - tyylikkyydestä löytyy todisteita ainoastan niiden kohdalta jotka postaavat kuviaan p.o. palstoille.

Muistan kuulleeni jostain että elokuvamaailmassa menestyneistä miesnäyttelijöistäkin moni kuuluu tappi-kategoriaan. Tiedä sitten pitääkö paikkansa. Olisko tästä löydettävissä korrelaatiota? Mitä pienempi mies, sitä suurempi esiintymisentarve?

Vai oliskos niin että kun raameissa on mittaa riittävästi niin ei ole tarvetta todistella itselleen tai muille mitään?

En usko että menswear -virtuaalimaailman pituuskäyrä eroaa millään tavalla koko väestön käyrästä. Lievästi mielenkiintoinen pohdiskelunaihe kumminkin. Voi tätä kahvikupillisen ajan tuumailla mutta eipä sen pidempään.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2456
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: salaryman - 03.07.13 - klo:08:14

Muistan kuulleeni jostain että elokuvamaailmassa menestyneistä miesnäyttelijöistäkin moni kuuluu tappi-kategoriaan. Tiedä sitten pitääkö paikkansa. Olisko tästä löydettävissä korrelaatiota? Mitä pienempi mies, sitä suurempi esiintymisentarve?

Muistat kuulleesi oikein. Alle 170cm -kategoriaan kuuluu mm. Woody Allen, Charlie Chaplin, Tom Cruise, Al Pacino, Joe Pesci, Dustin Hoffman, Javier Bardem, jne. Minä olen Joe Pescin pituinen, joskaan en yhtä harteikas ja olen kuin olenkin usein se, joka lähetetään esittelemään powerpointteja ja moderoimaan/fasilitoimaan tapahtumia, esiintyminen kun on minulle hyvin vaivatonta ja luontevaa. Paitsi mtop-ketjussa...:-)

Jaguar

**
Flanööri
Viestit: 346
Kirjattu
Muuten hyvä jätkä mutta pituudeltaan vajaa. Elämä on lyhyt, minä en. “If you think you are too small to be effective, you have never been in bed with a mosquito.” -Betty Reese

Täytyy muistaa, että herrasmies ei luota lyhyisiin miehiin, koska ei James Bond luottanut.

En tosiasiassa tiedä onko näissä tyylipiireissä lyhyitä miehiä enemmän kuin valtaväestössä. Nyt kun mietin niin tuleehan noita muutamia mieleen, mutta vain koska Ville aloitti tämän aiheen. Muistaakseni Ville itse on melko pitkä, joten voisiko se aiheuttaa jonkinlaista vääristymää Villen näkökulmassa?

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Löytyy näyttelijöistä pitkääkin sakkia. Google on ystävä, nyt tulee mieleen lonkalta vain muutama, kuten muistaakseni 194-senttinen Liam Neeson ja vastaaviin pituuksiin yltävät Donald Sutherland, Chistopher Lee, Jeff Goldblum ja kumppanit.

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Ai niin, tänne erityisen tärkeänä Fry & Laurie taitavat kumpikin olla 190+.

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9312
Kirjattu
#14
Alkuperäinen viesti oli huono, tarkoitin siis tyylimaanisia. Tyyli-intoilijoita löytyy paljon kaikista paino- ja pituusluokista, mutta ilmiöön upottautuvista melko moni on lyhyemmästä päästä. Olen keskivertoa pidempi, joten näkökulma on tietysti vääristynyt, mutta en koe itseäni suureksi mieheksi. Tähän ei ruumiinrakenne riitä. Serkkuni Matti on ravannut salilla pienen ikänsä, hän kertoi kaikilta saleilta löytyvän suuri määrä lyhyempiä miehiä, jotka pumppaavat itsensä suuremmaksi. Heitä kuulemma kutsutaan kaappien sijaan lipastoiksi. Lyhyyden tuoma alemmuuden tunne tuli mieleen tästä serkun kertomuksesta, tyylisivustoja lukemalla ja vielä Art Fawcettin haastattelusta Keikarin englanninkielisellä puolella. Myös lyhyyden määritelmä on vaikea, mutta sovitaan nyt ketjun aiheen vuoksi se 175 cm kohdalle ja sen alle, tietysti maasta riippuen. Hollannissa on Euroopan pisin kansa, Aasiassa kaikki on toisin.

En nyt tiedä tarkkoja senttimääriä, listaan vain mieleen tulevia tyylimaanikkoja lyhyemmästä päästä:

-Scott Schuman, The Sartorialist
-Hugo Jacomet, Parisian Gentleman
-Matthew Fan, mafoofan Styleforumilla
-Lino Ieluzzi, Al Bazarin liehuletti
-Fred Astaire, tyyli-ikoni
-Art Fawcett, Vintagesilhouettes-hatuntekijä
-Paul Lux, bloggaaja Ranskasta
-Riccin veljekset, Sciamatin omistajat
-Luca Rubinacci, elämäntaiteilija
-Ralph Lauren, suunnittelija
-Renato Plutino AKA Silver Fox
-Gianni Fontana, jonkinlainen tyylikonsultti
-Sam Lambert, yksi kondan rakastamista afro-juutalaisista
-Harold Koda, Curator in Charge, The Costume Institute, The Metropolitan Museum of Art
-Nickelson Wooster, moderni tyyli-ikoni
-Domenico "Mimmo" Spano, amerikkalainen vaatettaja-suunnittelija
-"Butler", tanskalainen liikemies
-James Sherwood, englantilainen tyylikirjailija/toimittaja
-Alan Flusser, tyylikirjailija
-G. Bruce Boyer, tyylitoimittaja/kirjailija
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/