Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - jtarvainen

#1
Ok, kiitti. Päädyin nyt hankkimaan Turon puvun heidän omasta myymälästään mittamuutospukuna.

Aiemmin tuli puheeksi kengät. Osaisitteko suositella kenkäkauppaa Helsingissä, josta kannattaisi käydä katsomassa mustia nahkakenkiä pukua varten? Budjettini ei ole kovin korkea; mielellään käyttäisin kenkiin enintään 150 e.
#2
Kiitti jälleen kaikille kommenteista.

Lainaus käyttäjältä: Ville - 01.09.17 - klo:17:46
jtarvainen, napin ympärillä on pientä kireyttä, kyllä vain. Noin pienestä voi selvitä, jos otat napin irti ja ompelet sen kiinni eri paikkaan. Sentin tai kaksi tällä saa väljyyttä lisää, mutta olen kokenut sen joissakin takeissa oikein hyödylliseksi.

Totta, tuota en tullutkaan ajatelleeksi. Napin siirtäminen ei siis sotke puvun ulkonäköä? Jos nappi on ommeltu esim. 1,5 cm liepeestä sisäänpäin, saattaako tällöinkin olla varaa siirtää se 1 cm liepeeseen päin?

Lainaus käyttäjältä: Laurentius - 01.09.17 - klo:19:12
Tämän ei ole tarkoitus olla epäystävällinen kommentti uudelle foorumijäsenelle, jtarvainen, mutta minun on otettava puheeksi kenkäsi. Kokonaisuutta parantaisi huomattavasti klassisempi lesti, tuo kärjys on ehkä turhan talttamainen kun muuten olet kuitenkin ilmeisesti arvokkaan juhlallista kokonaisuutta hakemassa. Tiedän kyllä että tässä keskustellaan puvusta, ja ehkäpä sinulla on kaapissa muitakin kenkiä, mutta otan varmuuden vuoksi esille. Jos haluat keskustella tästä aiheesta, eli että tuli yllätyksenä, foorumilla on varmasti tarjolla paljon ehdotuksia siihenkin.

Täysin samaa mieltä. :-) Olin jo itse asiassa laittanut kengät myyntiin ja äsken sainkin ne myytyä. Ehdottomasti pyöreäkärkiset seuraavaksi.
#3
Kiitos vielä kommenteista! Hyvä pointti tuo tummansininen puku. Koska budjettini ei ikävä kyllä taivu MTM-pukuun, kävin vielä sovittamassa Tiger of Swedenin pukuja. Tämä (Harrie-malli) tuntui istuvan parhaiten (värit eivät vastaa todellisuutta):



Kaipaisin vielä mielipidettä tuosta keskivartalon pienestä kireydestä. Koetteko, että tällaista tulisi ehdottomasti välttää, vai onko tuo vielä sietokyvyn rajoissa? Takki ei tunnu yhtään kireältä päällä.

Jos päädyn tähän, niin housuja olisi tarkoitus vähän lyhentää.
#4
Lainaus käyttäjältä: Jussi - 31.08.17 - klo:10:47
Housut ovat hyvät - ne ovat yläosan kanssa tasapainossa. Kapeammilla housuilla saisit aikaan tikkunekkuefektin, jossa massiivinen yläosa kohtaa kapean alaosan. Ei kannata.

Kiitos vastauksesta! Viittaatko "massiivisella yläosalla" takkiin, eikä siis housujen yläosaan? Onko takki siis mielestäsi merkittävästi liian leveä?

Lainaa
Suurin ongelma on suomalaisille kohtalaisen tyypillisessä yliryhdissä. Selkä on täynnä ryppyjä, koska on - tasapainoa ajatellen - liian pitkä etuosaan nähden. Tämä saa aikaan ylimääräisen mitan rypistymisen selkään ja etuhelmojen päällekkäinmenon. Myös housuissa on balanssiongelmaa.

Totta, tällaista ongelmaa minulla onkin. Tarkoitatko siis, että tuo rypistyminen ei ole takin leikkauksen syy, vaan että se korjaantuisi lähinnä ryhtiä korjaamalla?

Lainaa
Osanottoni, koska hautajaispukua on haussa.

En ole varma, oliko tämä puvun laatuun viittaavaa sarkasmia, mutta tarve ei liity hautajaisiin, vaan huomattavasti iloisempaan juhlaan.
#5
Ostin vuosi sitten Haloselta seuraavanlaisen tummanharmaan puvun:









Olen ollut pukuun suht tyytyväinen, mutta parantamisen varaa varmasti on. Osaisitteko ehdottaa, miltä osin pukua voisi fiksata? Kysyn siksi, että nyt olisi tarvetta toiselle puvulle (musta tällä kertaa), ja harkitsin, että kannattaisiko ostaa jopa sama puku. Housut ainakin saisivat omaan makuuni olla kapeammat. Entä olkapäät, pullistelevatko toppaukset pahasti? Muita ehdotuksia?

Kiitos avusta!
#6
Osaisitteko suositella Helsingistä vaatturia, jossa voisi käydä ottamassa pelkät mitat mittatilauspaitaa varten? Itse paidan tilaisin muualta, eli pelkät mitat riittäisivät. Vaatturi Niko Pelkosella mittauspalvelun hinta on 60 �,�. Tuleeko mieleen varteenotettavia vaihtoehtoja?

Kiitos!