Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Juppi

#1
Asut ja pukineet / Vs: Salkut ja laukut
15.02.21 - klo:21:50
Mikä on paras asento salkkujen säilyttämiseen niin, että ryhti pysyy ja salkku näyttää ajan x kuluttuakin mahdollisimman hyvältä?
Ja kysymykselläni en tarkoita pitkäaikaissäilytystä, mutta siitäkin kuulen mielelläni, jos tämä eroaa jotenkin tavanomaisesta säilytyksestä.

Onko empiirisiä havaintoja tai muita ajatuksia asiasta?
#2
Mustat tuiki tavalliset chelsea bootsit. Tyttöystävä sanoi saappaan näköisiksi.
#3
Kaunis elämä / Vs: Savun lumot
03.02.18 - klo:11:13
Nuo täytyykin laittaa ylös.
Ja sitten toinen kysymys. Mikä kosteustaso on humissa mielestänne paras ja kuinka kostea omanne on? Mietin nyt tässä kuinka autistisesti alan seuraamaan tuota kosteutta...
#4
Kaunis elämä / Vs: Savun lumot
31.01.18 - klo:06:45
Kiitos vinkeistä Arska, Wolf ja Mp.
Näillä vinkeillä tutkimusmatkalle.
#5
Kaunis elämä / Vs: Savun lumot
28.01.18 - klo:21:21
Joulun alla tuli uusi humidori, jonka kosteutus alkaa nyt olla kunnossa. Vaan eipä tuolla tyhjänä mitään tee, elikkä sisältöä pitäisi hankkia ja nyt olisi foorumin sikarimestareilla sanansa sanottavana.

Hakusessa olisi ehkä "helppoja" sikareita, eikä mitään liian tyjyä tavaraa. En ole aktiivipolttaja. Kelpuutan tosin vain kuubalaiset (oma kapeakatseinen preferenssini).

Omaa listaa olen sen verran tehnyt, että nämä haluan kerätä ja jossakin vaiheessa tutustua.

-   Bolivar
-   Punch (ennestään tuttu)
-   Cohiba
-   Por Larrañaga

Kommentoikaa ja ehdotelkaa rohkeasti.


#6
Vapaa sana / Vs: Velmuiluketju
14.07.17 - klo:10:34
https://www.instagram.com/p/BWbNLCoFvhj/

Tästä vähän erilaista liituraitaa.
#7
Twitteristä bongattu NBA draft ja fitti.

https://twitter.com/SSukkela/status/878572426086543360
#8
Onko Wolfilla instagram-tiliä? Nää kuvat on sen verran herkullisen näköisiä, että näkisi tilausta.
#9
Kysymys tonic-vesistä. Harvemmin noissa mitään säilymisaikoja on etiketeissä tarkemmin mainittu, mutta törmäsin sattumalta, jossa sanottiin "säilytys avattuna jääkaapissa 2-3 päivää".
Aika kuulostaa harvinaisen lyhyeltä. Mikä tonic-vedessä edes menisi pilalle/huonoksi? Vai juotteko aina vetenne loppuun avattuanne?

Tarkennuksena vielä; kyseessä ihan perus tonic-vesi, ainesosina vain vesi, sokeri, happamuudensäätöaine, hiilidioksidi, kiniini ja sitruuna.
#10
Kaunis elämä / Vs: Keikarilaisten autot
11.09.16 - klo:10:22
Jakopääremontti omassakin baijerilaisessa tuttu tapaus. Milläs koneella ja vuosimallilla? Käsittääkseni ne ovat lähinnä pienimoottoristen (itellä 2l diesel -08) ongelma, kun ketjun vahvuudessa säästelty kyseisessä mallissa.
Toisaalta taas mitään lapsenvikoja tai muitakaan ei ole tuon lisäksi onneksi ollut.
#11
Kaunis elämä / Vs: Keikarilaisten autot
07.09.16 - klo:09:54
Tutun tutulta olen saanut kuulla ärräpäitä Alfan talviominaisuuksista.
Toisaalta ei ne italialaiset junatkaan täällä pakkasessa toimi.
#12
Kaunis elämä / Vs: Automuotoilu
28.08.16 - klo:23:09
Jos haluaa arkiavoauton niin miksei esimerkiksi BMW toimisi? Moottivaihtoehtoja löytyy aika lailla laidasta laitaan.
Kuvissa 3-sarjan E93. Kovakattoinen mielestäni kivempi autossa kuin autossa rättiin verrattuna.

http://oscarjacobs.co.uk/product/bmw-320d-sport-plus-edition-automatic-convertible/
http://www.bmwdrives.com/bmw_cars/bmw-e93.php



#13
Asut ja pukineet / Vs: Halvat kengät
26.06.16 - klo:19:00
Näihin halpoihin kenkiin ihan mielekäs pointti pakko ottaa. Ihmisellä on kumma tapa tottua ja kalliskin/laadukas tavara/muu esine ei anna enää samanlaista mielihyvää, kun siitä tulee arkinen. Mulla on myös halvempia (nahka)kenkiä karumpaan arkikäyttöön. Antavat myös vähän mielenrauhaa, kun niillä talsii jossain kuralätäköissä (aina ei ole asfalttia tai kalosseja). Yritän nyt tässä sanoa, että halvemmat kengät myös antavat boostia sille fiilikselle jonka saa, kun ne "paremmat" kengät laittaa jalkaansa.
#14
Lainaus käyttäjältä: Tauno - 20.05.16 - klo:23:59
Verkkokauppa.
Ok, kiitos! Koitan vielä etsiä jos löytyisi muovipullossa olevia keveytensä ja kestävyytensä takia, mutta noi toimii kyllä kotioloissa. Saa vinkata, jos jollekin osunut silmiin.
#15
Mistä päin Suomea saisi Voss-vesipulloja?
Amazonilta katsoin muutamaa, mutta eivät näemmä lähetä Suomeen. Ei luulis noiden metsästäminen olevan niin vaikeaa, kun norjalainen lähdevesi kyseessä.