Parry, kävelitkö tänään mahdollsesti jyväskylän keskusta-alueella ilman tuota takkia? Kenkien ja housujen yhdistelmä oli kyllä erittäin tyylikäs.
Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.
#2
Asut ja pukineet / Vs: Talvikengät
17.11.10 - klo:09:35
Viime talvelsta oppineena päätin hommata edes jonkinlaiset talvikengät. Poistin erittäin köyhänmiehen Red Wingit. Katsotaan miten toimivat, eivät ainakaan ole hinnalla pilatut.
http://cgi.ebay.com/CARHARTT-WEDGE-BOTTOM-CHUKKA-BOOTS-NEW-MEN-SIZE-7-D-/200539332016?pt=US_Men_s_Shoes&hash=item2eb1135db0#ht_500wt_1147
http://cgi.ebay.com/CARHARTT-WEDGE-BOTTOM-CHUKKA-BOOTS-NEW-MEN-SIZE-7-D-/200539332016?pt=US_Men_s_Shoes&hash=item2eb1135db0#ht_500wt_1147
#3
Vapaa sana / Vs: Satunnaisia kuvia, mallistoja ja muuta silmänruokaa
28.10.10 - klo:11:57
Itsellekin oliivin värinen tilkkitakki kelpaisi. Vähän sama kuin vahakangastakkien suhteen, että sopivan kokoista ei vaan tahdo millään löytyä.
#4
Asut ja pukineet / Vs: Neuleet
19.10.10 - klo:12:37Lainaus käyttäjältä: BowtiePasta - 19.10.10 - klo:04:01
Onko mahdollista kaventaa neuleita? Ts. onko siinä mitään järkeä ja pystyykö lopputuloksesta saamaan jotenkin onnistuneen?
Ainakin omat kavennusoperaatiot ovat onnistuneet. Omat neuleet ovat tosin olleet keskipaksuja puuvilla- tai merinovillaneuleita, joten ihan ohuiden neuleiden lopputuloksista en osaa sanoa.
#5
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
12.09.10 - klo:17:41 #6
Asut ja pukineet / Vs: Kenkien hoito
03.09.10 - klo:09:08
Toimiiko tuo paljon puhuttu chelsea leather food peruskenkävoiteena? Jota voi laittaa esim uusiin kenkiin?
#7
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
03.09.10 - klo:09:05
Ihan näppärän näköiset popot. Laatu mietityttää itseänikin noissa. Minua taas alkoi kiinnostaa kyseiset kengät http://www.varusteleka.fi/product.php?show=_2IF15ZYPV&US+Roughout+service+shoes,+repro . Väri on tosin vähän aran oloinen. Toisaalta voisivat talven paukkupakkasilla pysyäkin puhtaana.
#8
Laatutori / M: Uusi Ben Sherman navy harrington koko S
30.06.10 - klo:20:35
Myytävänä olisi käyttämätön Ben Shermanin harrington-takki. Muutostyöt osoittautuivat liian isoiksi joten takki lähtee eteenpäin. Takki on kokoluokkaa S vaikka kokomerkintä onkin Japanin L. Väri on navy ja materiaali 100% puuvillaa.
Mitat:
kainalo - kainalo : 22 tuumaa
kauluksesta helmaan : 26 tuumaa
kainalosta hihansuuhun 19.5 tuumaa
selän keskikohdasta hihansuuhun 34 tuumaa.
http://www.aijaa.com/v.php?i=6380115.jpg
hintapyyntö 30e + postit. Takin sovitus onnistunee Jyväskylän seudulla.
Tarkempia kysymyksiä tai lisäkuvia voi pyytää joko tästä tai petteriraisanen(a)hotmail.com
T. Petteri
Mitat:
kainalo - kainalo : 22 tuumaa
kauluksesta helmaan : 26 tuumaa
kainalosta hihansuuhun 19.5 tuumaa
selän keskikohdasta hihansuuhun 34 tuumaa.
http://www.aijaa.com/v.php?i=6380115.jpg
hintapyyntö 30e + postit. Takin sovitus onnistunee Jyväskylän seudulla.
Tarkempia kysymyksiä tai lisäkuvia voi pyytää joko tästä tai petteriraisanen(a)hotmail.com
T. Petteri
#9
Asut ja pukineet / Vs: Päällystakit
25.05.10 - klo:21:14Lainaus käyttäjältä: Spinny - 25.05.10 - klo:14:08
Muuten eri merkeistä semmoinen huomio, että monien valmistajien ongelma on se perinteinen: kun mittaa laitetaan lisää niin sitä lisätään myös leveyteen. Koskahan ymmärtävät, että ihmisellä voi olla pituutta vaikka sitä leveyttä ei niin paljon olisikaan? Moisia purjeita en viitsi päälleni laittaa.
Tästä syystä omat takkini kokevat aina pieniä tai hieman suurempia ompeluoperaatioita. Isoin ongelma on yleensä selkään jäävät pussit. Suuremmissa töissä lopputulokset ovat yleensä olleet onnistuneita. Ehkä siksi, että pienennytän takkini äidilläni, jolloin takkia voidaan sovittaa aina päälleni kesken työn. Näin leikkaukset ja istuvuus saadaan kohdalleen.
#10
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
23.05.10 - klo:14:30 #11
Asut ja pukineet / Vs: Mitä tänään on päälläsi?
28.04.10 - klo:11:53Lainaus käyttäjältä: Gaffer - 28.04.10 - klo:11:23
Sopiiko muuten BD-paita mielestänne hyvin yksinään, vai vaatiiko aveciksi irtotakkia tai neuletta ollakseen parhaimmillaan?
Oma lookkini on tänä keväänä rakentunut, ja rakentuu, aika pitkälle pelkkään BD-paita ja farkut/chinot yhdistelmään. Mielestäni Rento ja tyylikäs kokonaisuus.
#12
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
27.04.10 - klo:15:10
Samettitakki H&M:ltä. Kustanti 9e, joten ihan kelpo kauppa vaikka en juuri irtotakkeja käytäkkään. Tämän avulla olisi varmaan hyvä aika oppia niitä pitämään.
#13
Asut ja pukineet / Vs: Mitä tänään on päälläsi?
27.04.10 - klo:12:30Lainaus käyttäjältä: VMP - 26.04.10 - klo:20:35
Toi takki on itelläkin vähän vielä hakusessa, löyty kirpparilta sopuhintaan. Ens kerralla kun pistän kalanruoto-tweedit niskaan täytynee napata fotoja.
Onko VMP takkisi kenties ruotsin armeijan kenttätakki? Omani löysin myös sopuhintaan kirpparilta. Enemmän särmää sain siihen nappeja vaihtamalla. Käytän myös takkia tummien deminien kanssa, jalassa vain oxbloodin väriset sebagon beefrollit.
#14
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
06.04.10 - klo:16:05Lainaus käyttäjältä: Hypno - 06.04.10 - klo:09:42
Jami: Itsekin olisin toivonut että trenssi olisi ollut kaksirivinen ja hieman pidempi. Plus tuo koko toimii vain ilman takkia alla, eli sikäli tällainen välimallin takki kunnes löytyy "Se Parempi" :-)
Omistan samanlaisen trenssin. Aika jännästi heittelee nuo istuvuudet. Minulla takin helma yltää polviin asti ja alle mahtuu pikkutakki. Ainostaan hihat ova hivenen liian pitkät. Ihmetteletkö Hypno myös kauluksen oikealla puolella olevan napilla kiinnitetyn läpän funktiota?
#15
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
28.03.10 - klo:11:52Lainaus käyttäjältä: Hypno - 27.03.10 - klo:17:21
Tampereella Kuninkaankadun Dressmannissa oli joku remontti-ale, puuvilla-neuleita löytyi 10e/kpl hintaan ja solmioita (paksuin kohta 8,5cm) 3kpl/10eur, vaikuttivat laadultaan ihan ok. Kauluspaitojakin löytyi samaan hintaan, mutta Dressmannin kauluspaidoista pysyn kaukana.. Noita neuleita nappasin 4 ja yhden 3kpl-setin solmioita, kaksi huiviakin pääsi myös matkaan odottamaan ensi talvea.. 60 eurolla selvittiin.
Samainen remontti-ale näytti olevan Varkauden dressmannissa. Pitäneepä siis poiketa maanantaina.

