Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - Laurentius

Sivuja: [1] 2 3 ... 158
1
Asut ja pukineet / Vs: Satunnaisia kysymyksiä
« : 22.06.25 - klo:16:25 »
^Minä en yhdistäisi pukua ja tykkiveneitä, vaan miellän ne pikemmin chinojen ja pikkutakin kavereiksi.

Alden lienee näille ainoa nykyvalmistaja Amerikassa, Euroopan puolelta löytynee enemmänkin. Mikäli käytetty (tai harvinainen NOS) kelpaa valikoima kasvaa merkittävästi ebayta selaamalla.

2
Asut ja pukineet / Vs: Satunnaisia kysymyksiä
« : 20.06.25 - klo:21:18 »
No, menin ja ostin. Parempi minun kaapissani kuin jonkun toisen.

3
Asut ja pukineet / Vs: Satunnaisia kysymyksiä
« : 20.06.25 - klo:18:33 »
^Olen ajatellut ja suunnitelmallisesti toiminutkin siten, että on olemassa erikseen kävelykenkiä ja pukeutumiskenkiä. Jälkimmäisten on sovittava jalkaan hyvin, ja niiden kansssa täytyy pystyä kävelemään esim. illanvietto- tai muissa jonkinasteista edustavuutta vaativissa tilaisuuksissa ilman että ne tuntuvat epämukavilta, mutta hyväksyen sen, että ne eivät välttämättä aina ole ergonomisimmat mahdolliset jalkineet.

Kävelykengille sallitaan vapauksia tiukimmista keikarinormituksista, kunhan ne mahdollistavat pidemmänkin jalkeillaolon ongelmitta. Kokonaan oma lukunsa ovat sitten ulkoilukengät.

Aihetta sivuten, olen mennyt useat messurupeamat näytteilleasettajan roolissa Johnston and Murphyn kengillä (Made in USA -mallit only, eli vintagella ja mielellään NOS) ja todennut niiden olevan jalkaani erinomaiset, ja koko päivä ongelmitta. Florsuja en messuille ottaisi, mutta pienimuotoisempiin rupeamiin kylläkin.



4
Linkit ja vinkit / Vs: eBay-linkit
« : 14.06.25 - klo:16:20 »
Jos kenngänkokosi on 7,5 USA, tässä kohtaa hinta ja laatu. Minulla on jo identtiset 96624:t NOSina ostetut, joten harkinnan jälkeen päätin olla ostamatta näitä kaappiin pölyyntymään.

https://www.ebay.com/itm/167546265031

Vcleat-sivulla juttu

https://vcleat.com/florsheim-long-wing-models/

(en ole kysynyt postittaako Suomeenkin, se täytynee selvittää)

5
Asut ja pukineet / Vs: Satunnaisia kysymyksiä
« : 13.06.25 - klo:20:06 »
Minulla on ebaysta ostetut NOS Florsheim Royal Imperial tykkiveneet, joita olen toki tuon NOS -kunnon jälkeen käyttänyt.

Nyt ebayssa on toiset NOS-kuntoiset samanlaiset Royal Imperialit. Kannattaisiko minun ostaa nekin pois kuleksimasta, vaikka minulla on jo yhdet, ja jotka todennäköisesti eivät mene minun elinaikanani miksikään vaikka kuinka kävelisin niillä?

Entä jos ostaisinkin ne, ja puolipohjaisin? Edelliset ovat nyt nahkapohjaisina käytössä.

First world problemseja miettii täällä epätietoinen Laurentius.

6
Asut ja pukineet / Vs: Vyöt
« : 01.06.25 - klo:11:01 »
Sääli että Equusleather on mitä ilmeisimmin lopettanut toimintansa. Sieltä yli 10 vuotta sitten hankkimani vyöt ovat päivittäisessä käytössä lähinnä notkistuneet, minkäänlaista kulumista ei oikein huomaa.

Huomasin että nettisivunsa ohjautuu automaattisesti ison meren toiselle puolelle Texasiin Bowie & Burton -nimisen nahkurin sivuille. Mielenkiintoisen näköistä.

7
Asut ja pukineet / Vs: Mitä tänään on päälläsi?
« : 30.05.25 - klo:18:12 »
Tämä on ihan hyvä keskustelu käydä täälläkin.

Olen lähempänä kuutta- kuin viittäkymmentä, ja ymmärrettävistä syistä myös kaveripiirinikin on. Yhden tietyn porukan kanssa käymme useamman kerran vuodessa Helsingin yössä iltaa viettämässä, ja muutaman vuosikymmenen otannalla huomaan että jotkin ovat vuosien varrella aina olleet trendin harjalla, ja siten että se on effortless ja luontevan oloista. Heillä on valkoiset tennarit ja muutoinkin hyvin ajantasainen pukeutuminen, mutta heillä se toimii. Sitten olemme me enemmän setämiehen oloiset ja näköiset herrat, emmekä me ole perustyyliämme muuttaneet. Miten koomisen näköinen olisinkaan koettaessani larpata kolmekymppistä pukeutumisellani!

Tässä yhteydessä olen oivaltanut että pukeudun oikeastikin ilmeisesti itseäni varten, eli asuun joka oman klassisen ja konservatiivisen maailmankuvan mukaan on tyylikäs, kuin muita varten. Ja uskon että se näyttäytyy myös satunnaiselle katsojallekin siten, että olen sinut olemukseni ja tyylini kanssa. Jos Brooks Brothers -solmio tai tykkiveneet jalassa viestivät jollekin viime vuosituhatta - so what!

8
Asut ja pukineet / Vs: Vaatteet ja tyyli uutisissa
« : 26.05.25 - klo:18:23 »
Mielenkiintoinen juttu ameriikoista. Kyseessä on WSJ:n artikkeli maksumuurin takana, mutta kokeilen, onnistuuko "gift sharing" foorumilla.

American Trench -nimisen yrityksen projekti valmistaa kokonaan Made in USA-merkitty navy blazer – siis alusta loppuun Yhdysvalloissa, villojen tuotannosta saakka – on mahdollinen, mutta selvästi vaativa hanke. Artikkeli sisältää paljon kiinnostavaa asiaa vaateteollisuuden nykytilasta ja mahdollisuuksista Yhdysvalloissa, ja nämä teemat ovat tunnetuista syistä varsin ajankohtaisia.

Pähkinänkuoressa: Ilmeisen hyvälaatuinen klubari maksaisi n. tonnin, mutta myyvät hintaan n. 700€ jotta menisi kaupaksi: https://americantrench.com/products/the-american-blazer-copy?variant=48341277507830

https://www.wsj.com/style/fashion/made-in-america-blazer-american-trench-ferrara-c6fb2f2b?st=WbZHdf&reflink=desktopwebshare_permalink

9
Asut ja pukineet / Vs: Vaatteet ja tyyli uutisissa
« : 10.05.25 - klo:21:35 »
^ Huomaa myös kalvosin.
Olisin antamassa anteeksi tuon, koska itsekullakin voi hihat tempoilla tavalla tai toisella, mutta kun huomioi ”kenkien” valinnan, olen tuota kalvosinkommervenkkiäkin pitämässä osana yleistä välinpitämättömyyttä ennemmin kuin satunnaista lapsusta.

O tempora, o mores.

10
Kaunis elämä / Vs: Miesten tuoksut
« : 10.05.25 - klo:21:30 »

No, Floris 89 tilasin taannoin pienen näytepullon, ja laitoin nyt tilaukseen 50ml pullon. Olisin ostanut kivijalasta, mutta ei ollut ainakaan Helsingin liikkeissä saatavilla.

Klassikoksikin tituleerattu Floris 89 on kyllä todella hyvä ja mieleinen! Kaipaan silti muita 80-luvun klassikkotuoksuja, mutta tämä kyllä toimii hyvin.

12
Asut ja pukineet / Vs: Vaatteet ja tyyli uutisissa
« : 01.05.25 - klo:21:46 »
Tuo ”Lukijan mielipide” on mielestäni ennemminkin trollausta kuin aitoa mielipidettä. Toisaalta, jos aito mielipide niin mikäs siinäkään, saahan niitä olla.

Itse asiassa mielenkiintoinen kohta tuossa oli naispoliitikkojen hameenkäyttö. En ole asiaan sen kummemmin kiinnittänyt huomiota, mutta eivätkö monet korkea-arvoiset eurooppalaiset naispoliitikot nimenomaan käytä hameita paljon? Pitänee jatkossa katsoa tarkemmin.

Otsikon vierestä - White Lotus -sarjan uusin kausi: miesten paidat sarjassa ovat aivan mahtavia!

13
Asut ja pukineet / Vs: Satunnaisia kysymyksiä
« : 26.04.25 - klo:21:37 »
Tämä ei ole vastaus jota odotat, mutta mielestäni koiran puremajälki Barbourissa on oikein hieno osa ko. takin historiikkia,

14
Kaunis elämä / Vs: Miesten tuoksut
« : 02.02.25 - klo:15:03 »
Kävin jokin aika sitten Stockmannin miestentuoksuvalikoimaa taas päivittelemässä - tai oikeammin sen puutteita. Missä ovat kaikki vanhat, hyvät klassiset miestentuoksut alkaen Giorgio Armanin tyylikkäästä alkuperäisestä bergamottipaukusta?

Nuori naismyyjä kuunteli hetken setämiehen marmatusta, ja kertoi sitten paljon mielenkiintoista aiheesta ja sen ympäriltä. Ymmärsin niin, että monien vanhojen klassikkotuoksujen poistumisella markkinoilta ei niinkään ole kyse valmistajien tyhmyydestä, vaan esim. siitä, että tiettyjä ainesosia ei ole enää saatavilla, tai nykyiset säädökset estävät niiden käytön. Armanin tapauksessa saattaa olla kyse juuri siitä että alkuperäisen tuoksun aineksista jotain ei ole enää saatavilla, ja herra Armani itse on sitten todennut että korvaava mauste ei ole riittävän hyvä. Armanin tuoksujen osalta herra Armani itse henk.koht. kuulemma päättää mikä pääsee hyllyihin, mikä ei, ja mitä ei jatkossa enää valmisteta.

Minua kiusaa se, että niin monet tuoksut ovat jotenkin trendikkäästi samankaltaisia ja persoonattomia. Ai että, vanhoina hyvinä aikoina Bossin partavesi oli todella erottuva ja hyvä, Aramiksen Tuscany, Nino Cerruttin imelä kasarimahti ja Lacosten sitruunanergamotti aivan mahtavia. Kourostakin käytin, ja sitä näemmä yhä saa, mutten ole varma onko se enää samaa tavaraa kuin silloin aikanaan?

80-luvulla oli (melkein) kaikki paremmin, ja Trumpkin vaaraton julkkis…

No, Floris 89 tilasin taannoin pienen näytepullon, ja laitoin nyt tilaukseen 50ml pullon. Olisin ostanut kivijalasta, mutta ei ollut ainakaan Helsingin liikkeissä saatavilla.



15
Asut ja pukineet / Vs: Satunnaisia kysymyksiä
« : 18.01.25 - klo:16:51 »
Käyttääkös kukaan hihastimia?

Nyttemmin kun paitani ovat mtm, ei minulla ole ongelmia paidanhihojen kansssa (valmisvaatepaidoissa aina aivan liian pitkät hihat, yleensä sormenpäihin asti), mutta olen nyt unohtanut lyhennyttää firman logollisen edustuspaidan hihat, eikä ehdi lyhennyttää ennenkuin tarve. Minulla on vanhaa perua hihastimet, jotka ostin aikanaan smokkipaidan kanssa pidettäväksi.

Nyt tulee siis tarpeeseem ja käyttöön, ja pohdiskeleva kysymykseni onkin: vaikka hihastimilla onkin hyvin funktionaalinen tarkoitus, onko sillä myös tyyliarvoa? Pitääkö kukaan, tai onko historiassa ollut tapana pitää niitä vaikkei välttämättä tarvekaan? Vanhoissa elokuvissa näkee usein valkoisen paidan kanssa, olisiko peräti James Bondillakin.

Sivuja: [1] 2 3 ... 158