Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Quijote

#16
Kaunis elämä / Vs: Automuotoilu
21.05.15 - klo:18:58


Equus Bass 770.
#17
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
19.05.15 - klo:18:41
Hyvä valinta.
#18
Kaunis elämä / Vs: Rommit
15.05.15 - klo:11:04
^ Solera on tosiaan se yksi tietty menetelmä. Valitettavasti tähän ikämerkintään ei voi luottaa, ellei pullon kyljessä erikseen niin lue. Sekoitus täytyy tehdä, jotta tuote pystytään pitämään erästä toiseen samanlaisena, kun tynnyreiden välillä on niin paljon yksilöllisiä eroja. Single Cask -pullotteissa maku tosiaan vaihtelee enemmän jopa samasta tynnyristä eri järjestyksessä otettujen pullojen välillä.
#19
Kaunis elämä / Vs: Rommit
15.05.15 - klo:09:13
Viskejä ja rommeja sekoitetaan käytännössä aina eri tynnyreistä, solera tai ei (paitsi jos on single barrel). Viskeissä merkataan nuorin, rommeissa vanhin käytetty tisle. Jotkut rommit ilmoittavat pullon kyljessä "every drop aged 15 years", mutta se taitaa olla aika harvinaista.
#20
Eiköhän tämä ole kondan, Sepon ja Sepon penaalin välinen asia...
#21
Kaunis elämä / Vs: Rommit
12.05.15 - klo:16:36
Havana Club 7 Anos on huippu cocktailrommi, mutta tuo Zacapa 23 on sellaisenaan myös todella hyvää.
#22


Mustissa tuplamunkeissa tosiaan metallisoljet tuovat eloa. Toinen vaihtoehto voisi olla tämä mielestäni aika upea Carminan balmoral oxford, jossa on mukana mokkaa rikkomassa sileää pintanahkaa.



Jotta musta kenkä ei olisi eloton siinä on oltava myös hyvä ja muodokas lesti, kuten esimerkiksi noissa Carminoissa tai vaikka Alfred Sargenteissa. Valitettavasti halpa hinta ja hyvä lestaus eivät yleensä kulje käsi kädessä. Alfred Sargentilta voi katsastaa Ramseyn ja Mooren, jos klassinen Armfield vaikuttaa liian tylsältä. Armfield on malliltaan toki maltillinen, mutta muodoltaan aika hurjan kurvikas. Case in point:

#23
Asut ja pukineet / Vs: Kenkien hoito
30.04.15 - klo:13:09
Uskoma-hiton-tonta.

Boned calf on se nahka jossa lihapuoli (mokka) on lankattu ja puunattu kiillotusluulla kiiltävän sileäksi. Aina voi yrittää.
#24
Linkit ja vinkit / Vs: eBay-linkit
22.04.15 - klo:12:21


http://www.ebay.co.uk/itm/EDWARD-GREEN-Mens-Shoes-Brown-Leather-Chelsea-Ankle-Boots-UK-85E-EU-42-US-9-/271842611896

Edward Greenin chelsea bootsit, UK8.5, 69 puntaa. Pohjat kuluneet mutta jos natsaa niin ostakaa pois, Greenit kestää elämää nähtyäänkin.
#25
Noiden nahka tuskin on hyvää, briteissä tehdyt ovat OK mutta tietysi tuplasti kalliimpia. Bexley saattaisi olla parempi, jos budjettivaihtoehtoa etsii, vaikka sitten puoli kokoa isompana. Meermin on myös aina vaihtoehto jos on vähänkin uhkapelurin vikaa...
#26


Tämä mies on varalla. Aika keikari!
#27
Minä kun kuvittelin että kyynärpääpaikat ovat siinä ennaltaehkäisemässä reikiä.

LainaaA bit of history: Leather patches were originally stitched onto the elbows of tweed “shooting jackets” which men wore as hunting attire. The patches aimed to prevent wear and tear from the men resting their elbows on an object to steady their shot.
#28
Tuo ensimmäinen kuva ei näy. Väittäisin näiden perusteella ainakin, että takin hiha on liian lyhyt.

Paidan kanssa ratkaisevaa on tosiaan miltä se näyttää nappi kiinni. Tuo ohjeistus peukalonhankaan asti ulottumisesta taitaa olla lähinnä liikevaran varmistaminen ettei takin hihan vuori vedä paidanhihaa piiloon käytössä.
#29
Vapaa sana / Vs: Mitä ostit tänään?
04.04.15 - klo:20:10
^ Aika komeita. Ebay-löytöjä?
#30
Helsingissä aukesi steampunk-baari.

Jos miljöötä pystyy sietämään, siellä voi maistella 40 ginin valikoimaa.