täydellinen collar roll

Aloittaja i v y m a n, 10.03.09 - klo:14:54

« edellinen - seuraava »

Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
^^ Valitettavasti ei ole. Kuvien lähde: http://dieworkwear.com/post/47029874633/its-heart-breaking. Alle sadalla eurollahan noita pitäisi saada postikuluineen.

Mercerin paitojen koko suorastaan kauhistuttaa ja sen takia en ole niitä vielä kokeillut. Täytyisi tilata 15.5-kokoinen kaulus istutettuna 13.5-kokoiseen paitaan, vaikka silloinkin paidan "torso" olisi aika teltta mittojen perusteella. Tällaisten "eriparipaitojen" tekeminen onnistuu Merceriltä, ellei noin suuri kokoero kauluksen ja torson välillä estä sitä.
Myydään valkoisia pellavaliinoja.

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
get your kicks on route six six six

Quijote

*****
Legenda
Viestit: 1673
Esq.
Kirjattu
Neljä viimeisintä ovat kyllä komeita. Herrainpukimo on vahvasti kisassa mukana.

Mercerin oxfordkangas miellyttää silmää kovasti, kun lankojen välillä on niin suuri kontrasti. Tekstuuri on todella hieno.

U-Haul

*****
Legenda
Viestit: 1547
Kirjattu

danius

*****
Legenda
Viestit: 2256
Kirjattu
Mulle tuommonen Ivvn linkittämä paita.
I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
^Ebay, Etsy ym. Sero Purist / New Purist - long extinct.
get your kicks on route six six six

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
Kun kömpelösormisuuteen yhdistetään lyhyt pinna ja huono keskittymiskyky, ei voi parempaa toivoa kuin mitä alla on kuvattu. Omat ikivanhat RL:t, näissä ei ole kovin korostunut collar roll, mutta ovat matskultaan ja mukavuudeltaan erinomaiset. Jos joku tietää ebay- tai muun myyjän joka myy kuranttia ja legitiimiä RL -paitaa edullisesti niin saa vinkata. Feikkejähän saa sitten halvalla ja kaikkialta.








Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
Tucin aiemmin linkittämän kuvan ja omien aistihavaintojen perusteella Herrainpukimon kaulus ei vakuuta. Se rullaa suurin piirtein yhtä heikosti kuin Modern Tailorin vakiomalli.

Toivon kovasti, että saisitte kaulukset kuntoon. Lupaan tilata teiltä yhden paidan, kun roll alkaa muistuttaa esimerkiksi Quijoten aiemmin linkittämän kuvan ja alla olevien kuvien kauluksia. Haaste on heitetty!





Myydään valkoisia pellavaliinoja.

Lh

Yleisvalvoja
*****
Legenda
Viestit: 2583
Kirjattu
Nyt kun on tullut tätä vanhaa brooksia käytettyä pidempäänkin niin olen tehnyt seuraavan havainnon: monien muiden nappikauluspaitojen kaulus litistyy käytössä ja kaipaa ajoittain "pöyhimistä", Brooksi on mukavalla rollilla tunnista toiseen. Nähtävästi kaulus on ommeltu rullaavaan muotoon, sillä edes tahallinen litistäminen ei juuri saa BB-paitaa lyttyyn.

Tauno

**
Flanööri
Viestit: 329
Kirjattu
^^ stanan komeita kauluksia, vaikka ei viimeaikaisista kokeiluistani välttämättä oma pala kakkua olekaan. Mutta tuo estetiikka iskee kovaa, kuin gunboatti nivusiin (longwingitkään ei ole mun homma, vaikka pidän niitä kauniina.)

Herrainpukimosta en osaa sanoa, kun en ole noita luonnossa nähnyt.

Noissa sun kuvissa on mahtavaa iän tuomaa kaulusten ja kankaan elähtämistä ja ryppyä sun muuta, just niiku pitääki. Wabi-sabi ja niin edelleen.

geezer

**
Flanööri
Viestit: 296
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Tommi - 16.04.13 - klo:21:15
Tucin aiemmin linkittämän kuvan ja omien aistihavaintojen perusteella Herrainpukimon kaulus ei vakuuta. Se rullaa suurin piirtein yhtä heikosti kuin Modern Tailorin vakiomalli.


Olen täsmälleen samaa mieltä. Ongelma voi osittain liittyä siihen, että kaulus on kauttaaltaan melko korkea. Vilkaisin nopeasti muutamaa henkarissa roikkuvaa Gitmania ja Ruggeria refenessiksi, ja niissä tosiaan kaulus on lopulta toteutettu melko lailla eri tavalla kuin 'Pukimon/MT:n paidoissa.

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
OK. Piirretäänpä sitten uusiksi. Aika kaivaa muu referenssi kuin vintagepaidat.

Kiitos!
Kaikki villa tottelee rautaa.

Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
^ Tässä vielä valmis "resepti" 15.5-kokoisen paidan kaulukselle vuodelta 1926:

“[C]ollar points measure three and one-half inches in length, buttons placed three quarters of an inch from the tips and three and one quarter inches apart. At the top of the collar is a half inch space to permit the high set of a cravat knot. […] For the neckband, there is simply an additional inner and outer strip of the fabric. This band measures one and one-half inches in back and one inch in front, although the double thickness of the collar extends up another quarter of an inch all around.”

Lähde tälle ja postaamilleni kuville on Derek Guyn - ilmeisesti vielä keskeneräinen - kirjoitussarja ocbd-paidoista Put This On -blogissa. Suosittelen:
1. http://putthison.com/post/47626406181/the-oxford-cloth-button-down-shirt-series-part-i
2. http://putthison.com/post/47706678968/the-ocbd-shirt-series-part-ii-the-golden-era
Myydään valkoisia pellavaliinoja.

Skimpole

*
Edistynyt
Viestit: 93
Kirjattu
Mun mielestä ongelma on siinä että HP:n ja MT:n kauluksissa on jotain liimaa tai mitä lie tököttiä joka pitää kaulusen vähän liian jäykkänä.

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Skimpole - 16.04.13 - klo:23:14Mun mielestä ongelma on siinä että HP:n ja MT:n kauluksissa on jotain liimaa tai mitä lie tököttiä joka pitää kaulusen vähän liian jäykkänä.

Sinällään jännää, että kaulus voidaan tehdä myös tuettomana.

Anyways, kuvaus oli erittäin tuttu. Palaan siis oikeasti piirustuspöydän ääreen, jahka ehdin.
Kaikki villa tottelee rautaa.