• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Kenkien hoito

Aloittaja DandyAndy, 11.02.09 - klo:21:30

« edellinen - seuraava »

Jälkiviisas

Kengät kuivahtaneet.
Toinen vaihtoehto on sitten, että nahka ei ole parasta, mutta paha sanoa kun merkki ei ole tuttu.

Ei tuossa kamalasti ole tehtävissä ja oikeastaanhan nuo kuuluvat asiaan, mutta eivät noin pahoina.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

Ville

Miikkael, en erota nahan pinnasta karvatuppia, joten popojen materiaali on pinnoitettua nahkaa. Mitään ei enää ole tehtävissä, ostathan sitten jatkossa vain laatukenkiä.

Täältä vielä lisäinfot:

http://www.keikari.com/blogi/corrected-grain-leather/
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Miikkael J.

Lainaus käyttäjältä: Ville - 16.01.14 - klo:12:29
Miikkael, en erota nahan pinnasta karvatuppia, joten popojen materiaali on pinnoitettua nahkaa. Mitään ei enää ole tehtävissä, ostathan sitten jatkossa vain laatukenkiä.

Täältä vielä lisäinfot:

http://www.keikari.com/blogi/corrected-grain-leather/

Ja maksoin noista kaksi ja puoli sataa! Perhana!

Noista tuleekin sitten kurakelin kengät...

spjarv

Lainaus käyttäjältä: Miikkael J. - 16.01.14 - klo:13:05
Ja maksoin noista kaksi ja puoli sataa! Perhana!

Noista tuleekin sitten kurakelin kengät...

Huhhuh, omat Morellin lakeerit ovat olleet niin vähällä käytöllä että ongelmia ei ole ollut (muuten kuin iltti irtosi parin päivän käytön jälkeen, myyjä toki korjasi). Täytyy käyttää nämä loppuun ja vältellä vastaisuudessa.

Mutta olen 2,5 vuotta pitänyt säännöllisesti Mario Fagni-binder chelsea bootseja. Toki niitä on säännöllisesti käsitelty leather revivella ym, mutta eivät ole läheskään noin pahat. Lähinnä hieman ikäistään vanhemman nahan näköiset, mutta 160 euron alekengiksi ihan ok. Silti, 3 vuoden kohdalla tullee matka täyteen näilläkin. Mikä on toki jo vuosi pidempään kuin "markettikengillä" ikinä olen saavuttanut.

chr

Hommasin sitten purkin CLF:ää ja käsittelin Redwingit niillä. Lopputulos erinomainen! Laitoin maltillisen kerroksen ja annoin imeytyä 12h ja hinkkasin loput pois.

mairaksinen


Herttua

"The better you dress, the worse you can behave."

konda


Lh

Viihdyttävä juttu, josta välittyi hyvin tunnelma.


U-Haul

Paksumpaa peilikiiltolankkikerrosta poistin kenkien kärjestä. Aluksi raaputtelin enempiä kynnellä, loppuja sitten ensin nahanpuhdistusaineella. Ei suurempaa vaikutusta. Sitten Amiseptilla. Liuotti kevyesti pinnalta. Lopuksi ajattelin kokeilla vielä CLF:llä, kun muistelin sen irrottaneen rättiin väriä, ja sillähän se liukenikin todella nopeasti. Muutaman kerran ainetta rätin kärkeen, kevyttä hankausta pyöritellen, ja kärjet olivat putipuhtaat.
Keep Calm and Carry On.

konda

#2786
Mitä hittoa on polished cobbler?! AE:n sivuilla lukee:
"Expertly crafted with calfskin that is polished to a brilliant shine and burnished to a smooth texture"

Jotekin tästä tulee halvan materiaalin vibat vai onko tämä todellakin vain jokin tapa työstää nahkaa...

Kysyin ovatko mun Chesterit corrected grainia ja vastaus oli:
Thank you for your email.  The Chester is #1983 and it is crafted in the burgundy polished cobbler which if not corrected grain.  Your interest in Allen Edmonds is appreciated.

Tauno

#2787
...

konda

Niin aivan. Eli vastaus kysymykseen oli se mitä halusin, eli ei, mutta olisi pitänyt tosiaan kysyä ovatko kengt top-grainia, jolloin olisi voinut olla kyllä. Eli siis paskaa joka tapauksessa. No se ei toisaalta haittaa koska kenkiä voi käyttää kurakeleillä pukukenkinä. Näkeepähän miten nopeasti kuluvat todella surkeiksi vai kuluvatko.

Edit:
Kysyinpä vielä onko polished cobbler sama kuin top-grain. Katsotaan mitä sanovat.

Ville

konda, tässä vielä kertaalleen kuvattuna Miikkael J.:n pinnoitetusta nahkasta väsätty pari:



Jos vielä ehdit perua kaupan, tee nyt hyvä-mies niin!

Täytyypä ottaa tämä aihe ensi sunnuntain kolumnin aiheeksi Taloussanomien puolella.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/