Tämä on ketju kaikille Keikarin homburg-entusiasteille, joihin ehdottomasti itse lukeudun. Itseltäni tosiaan löytyy vuosi sitten Helsingistä E.R. Wahlmanilta hankittu musta Wegenerin homburg, joka maksoi 150€. Hankintalistalla seuraavana on keski/vaaleanharmaa yksilö, kunhan Wahlman taas saa niitä valikoimiinsa.
Homburgiani olen vuoden aikana käyttänyt jo 11 kertaa aina kun (toistaiseksi, mutta ei kauaa) ainoa tumma pukuni on ylläni ollut. Pällystakki on ollut musta villakangastakki tai beige balmacaan vuodenajasta riippuen.
Kertokaa toki omista homburgeistanne mitä haluatte. Olisi mukava tietää, kuinka yleinen kyseinen päähine Suomessa nykyään on, kun olen vain neljä kertaa Helsingissä havainnut homburgin itseni lisäksi vuoden mittaan.
Ensimmäinen havainto oli Koiviston hautajaisista, jossa Ylen haastattelussa oli mustaa homburgia mustan puvun kanssa pitänyt n. nelikymmenvuotias mies, toinen Eduskunnan avoimista ovista syksyllä, jossa eläkeläismies piti mustaa homburgia ruskean pusakan kanssa. Kontulassa vanhus piti pitkän takin kanssa, ja yliopiston kansalaisjuhlassa n.viisikymmenvuotias mies tumman puvun ja harmaan trenssin kanssa mustaa homburgin kanssa.