Mitä ostit tänään?

Aloittaja Jami, 05.01.10 - klo:20:38

« edellinen - seuraava »

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
Itse puolestani ihmettelen etten joutunut jäähylle.. Kieltämättä turkuherkät käämini hiukan paloivat myös dhilsun kirjoituksdeen mutta ei se mielestäni jäähyn arvoinen ole.

Takaisin topikkiin: itseäni ei Jamin takin Nova Check häiritse lainkaan.. Eihän sitä kaulusta sitä paitsi tarvitse pitää pystyssä? Kunhan nyt et mallinuken lailla erehdy käyttämään takkia krakan kanssa. Se on vähän pahan näköistä.
get your kicks on route six six six

Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
^Jep, minäkin jättäisin kauluksen silleen.
Suositellaan täysraittiutta.

Alhazen

*****
Legenda
Viestit: 1050
Kirjattu
#467
Jotain aika espoolaista kesäksi kun tarttuivat matkalla silmään: ranskalaisen Parabootin purjehduskengät mallia Barth.

.

Asuinkaupungista huolimatta purkkarit eivät ole aiemmin puhutelleet oikeastaan ollenkaan, mutta näissä oli sen verran sytyttävä väri ja luonnossa paremmin erottuva ei-sämpylämäinen muoto että lähtivät mukaan rannikon kesähelteiden ja ivy-käärittyjen lahkeiden seuraksi. Asiaa ei varsinaisesti haitannut, että (käsi)työn ja päällysnahan laatu näyttäisivät olevan Parabootilla kohdallaan.

Jami

Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 3433
  1. jamisstudio@hotmail.com
Sijainti: Tampere
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ivyman - 29.03.10 - klo:22:35
Takaisin topikkiin: itseäni ei Jamin takin Nova Check häiritse lainkaan.. Eihän sitä kaulusta sitä paitsi tarvitse pitää pystyssä? Kunhan nyt et mallinuken lailla erehdy käyttämään takkia krakan kanssa. Se on vähän pahan näköistä.
Katsotaan jahka takki saapuu. Itseäni tuo tällä hetkellä vähän häiritsee, mutta voi olla että ei se loppupeleissä ole paha. Kaulus varmaan aina välillä on pystyssäkin kuitenkin. Toisaalta mua ei tuo Kraka taas niinkään häiritse :)
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
#469
^ En minäkään näe mitään pahaa tuossa kauluksessa, mutta nova check onkin mun kaveri :D Ja tuollainen takkihan (varsinkin jos se on slimmi) huutaa parikseen solmiota...

Itsekin tässä vkl:n aikana päässyt taas hankintojen pariin kirpputoreja kiertämällä. (vaikka Nordström, Bloomingdales, Macy's, Neiman Marcus, Hermês ja kumppanit olisivat kyllä tarjonneet ihan uuttakin tavaraa, mutta opiskelijabudjetilla mennään...)
Mukaan tarttui kolme pukua, tällä kertaa tuli hieman poikettua siltä slimmiltä mukavuusalueelta ja housujen vyötärönkorkeus kelpaisi ehkä jopa Sproilyllekin :) Kahdessa puvuista on laskokset ja upslaakit, toinen näistä kaksirivinen ja toinen yksirivinen. Kuvia "mitä tänään päälläsi"-ketjuun sitten aikanaan. Kolmas puku olikin sitten ehkä tämän päivän "löytö", vaikken uskokaan sen täällä kovasti saavan kannatusta... Mukaan tarttui Christian Diorin (uskoakseni) alunperin naisille suunnittelema puku, joka on tavallaan "kaksirivinen", mutta nappien virkaa toimittaa kaksi nahkaista, kiristettävää hihnaa. Väri on harmaa, mustalla kukonaskelkuviolla varustettuna. Housut todella korkeavyötäröiset (ei voi pitää ilman takkia) ja lahkeet hieman lahkeensuuta kohti kapenevat. Eihän tuo mikään duunipuku tule olemaan, mutta oikean iltatilaisuuden tullen on pakko kyllä vetää päälle :D

Toinen hyvä löytö tälle päivälle oli musta, puuvillainen neuletakki shaalikauluksella. Lisäksi sitten pari solmioneulaa, collar bar-korua ja maininnan arvoinen luultavasti hieman vanhempaa perua oleva "matkakello" Tai voisihan sitä varmaan taskukellonakin käyttää, kiinni ollessaan muistuttaa lähinnä puuterirasiaa.
Ehkä näillä pärjäilee taas hieman matkaa eteenpäin.

Jälkiviisas, onko tuo tupakkitakki tuollaista mallia kuten Hugh-sedällä tuossa kuvassa vai sitten sellainen, minkä joku juuri vähän aikaa sitten linkitti tuonne ebay-linkit ketjuun (http://cgi.ebay.co.uk/STUNNING-BESPOKE-BLUE-VELVET-SMOKING-EVENING-JACKET-36_W0QQitemZ400110158343QQcmdZViewItemQQptZMen_s_Clothes?hash=item5d286c8207), eli sellainen muuallakin kuin kotona käytettävä?

Edit. linkki lisätty. Jos minulla olisi ollut 350 puntaa ylimääräistä, olisin huutanut tuon samantien. Upea, tuhma, röyhkeä!!!

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ChuckBass - 30.03.10 - klo:06:21Jälkiviisas, onko tuo tupakkitakki tuollaista mallia kuten Hugh-sedällä tuossa kuvassa vai sitten sellainen, minkä joku juuri vähän aikaa sitten linkitti tuonne ebay-linkit ketjuun (http://cgi.ebay.co.uk/STUNNING-BESPOKE-BLUE-VELVET-SMOKING-EVENING-JACKET-36_W0QQitemZ400110158343QQcmdZViewItemQQptZMen_s_Clothes?hash=item5d286c8207), eli sellainen muuallakin kuin kotona käytettävä?

Enemmän Hugh-sedän tyylinen kuin tuon linkittämäni räätälitupakkatakin näköinen.
Hyvin tummansininen ja todellakin enemmän takki kuin smokki tai "oikea" tupakkatakki, joten valikoitua käyttöä kotikirjaston ulkopuolella pitäisi olla.

Yritin ottaa kuvia, jos vain muutossa hukkunut kamera pomppaa esille jostain...

LainaaEdit. linkki lisätty. Jos minulla olisi ollut 350 puntaa ylimääräistä, olisin huutanut tuon samantien. Upea, tuhma, röyhkeä!!!

Hinta oli tosiaan turhan paha suomalaiseen kolmioon ja käytännössä olemattomaan käyttöön.

Varsinkin kun sitä kutsua Playboy-kartanoon ei ole vielä kuulunut.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

signorlaine

*
Edistynyt
Viestit: 148
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Jälkiviisas - 30.03.10 - klo:12:39Varsinkin kun sitä kutsua Playboy-kartanoon ei ole vielä kuulunut.

Suomen postilaitos on sitten mahdottoman hidas jakelussaan!
The only way to atone for being occasionally a little overdressed is by being always absolutely over-educated. -Oscar Wilde

sproily

*****
Legenda
Viestit: 1944
Parantumaton retro-eksentrikko
Sijainti: Tammerfors
Kirjattu
^^^Millaisia collar bareja tuli mukaan, Chuck?

Tuo kellokin hieman kiinnostaa.

Flanööri
Dress to impress yourself first. Then others, if you feel like it.

Gaffer

*****
Legenda
Viestit: 1453
Kirjattu
Kevään kasuaalirientoihin tilasin Barbour Chelsea -toppatakin (erittäin kevyt sellainen) sinisenä.
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Herringshoesilla on taas entisestään laskettuja hintoa clearance-puolella.
Mukaan lähti mokkanahkaiset Churchin broguemunkit 185 punnalla eli hinnalla, jonka noista moni näköjään maksaa eBayssakin käytettynä.

Näytti olleen myös tavallisia mokkabrogueita ja ainakin mokkaloaferit.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

bowtiepasta

*****
Legenda
Viestit: 2071
champion, undefeated
Kirjattu
#475
Lainaus käyttäjältä: Jälkiviisas - 31.03.10 - klo:19:25
Herringshoesilla on taas entisestään laskettuja hintoa clearance-puolella.
Mukaan lähti mokkanahkaiset Churchin broguemunkit 185 punnalla eli hinnalla, jonka noista moni näköjään maksaa eBayssakin käytettynä.

Näytti olleen myös tavallisia mokkabrogueita ja ainakin mokkaloaferit.

Verkkopankin saldo puhui tylyä kieltään. Ruokaakin mies vielä elääkseen tarvitsee (tai ainakin kaljaa).

Ei FFuuu-kuvia, kiitos. Ylläpito haluaa pitää foorumin mahdollisimman kaukana Suomi24:n tasosta.
Suurinta kaikessa...Miehuudessa...On olla Jumalan rakastaja!

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
#476
Ilo olla avuksi ;)
Luonnollisesti näitä palveluksia tehdään sen vuoksi, että teot kostetaan vastaavilla vinkeillä...

Anttila mainostaa näköjään Loafereita 19,95 eli siellä pääsisi halvemmalla.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

Elenkhos

****
Auktoriteetti
Viestit: 760
Kirjattu
dhilsun paluuta odotellessa.

Aiheeseen: täydentelin kesävarastoa parilla pikeellä ja chinoilla CT:ltä.

Burax

*
Edistynyt
Viestit: 102
Sijainti: Lempäälä
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Trhokka - 31.03.10 - klo:22:05
Foorumimme on varsin kuivahko paikka.

Asiallinen tekstityyliltään ja asiasisällöltään on mielestäni täysin eri asia kuin "kuivahko".

mikmu

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 383
Sijainti: Lontoo
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Burax - 31.03.10 - klo:22:20
Lainaus käyttäjältä: Trhokka - 31.03.10 - klo:22:05
Foorumimme on varsin kuivahko paikka.

Asiallinen tekstityyliltään ja asiasisällöltään on mielestäni täysin eri asia kuin "kuivahko".

Jos kuivahkolla viitataan noihin typeriin piirrosvitseihin niin sitä paskaa näkee ihan tarpeeksi muilla foorumeilla.