Aasialaiset räätäliliikkeet

Aloittaja VMP, 17.12.09 - klo:11:41

« edellinen - seuraava »

Calle

****
Auktoriteetti
Viestit: 804
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Itse asioin aasialaisen 'räätälin' kanssa Railaylla Thaimaassa, ihan tässä lähiviikkoine. Parin silkkipyjaman lisäksi teetin aamutakin koska tuo T&A:n takki josta haaveilen ei vielä ole ajankohtainen. Mielestäni sain hyvää vastinetta rahoilleni. Kangas on puuvilla-silkkisekoitetta, liepeet thaisilkkiä. Vuorimateriaaalina cupro. Hintaa kertyi noin sata euroa. Taskut voisivat olla pari senttiä leveämmät, näin jälkikäteen ajateltuna, mutta kokonaisuutena olen lopputulokseen tyytyväinen. Kyllä tässä ihan tyytyväisenä voi nauttia aamiaisensa ja yömyssynsä.

Uri

**
Flanööri
Viestit: 203
Kirjattu
Laitetaas jatkoa vaikka tähän ketjuun...

Eli minulla on hyviä kokemuksia eräästä räätäliliikkeestä Thaimaasta. Siellä on minun mitat ja kaveri on menossa sinne helmikuussa. Nyt ajattelinkin tilata pari pukua. Jonkun harmaan ja sinisen raidoilla.

Olisiko kellään linkittää kangasvaihtoehtoja. Harmaa voisi olla "ruudullinen", sellaista en omista. Ja sininen ns midnight blue raidoilla, ei ehkä valkoisilla...

Dan-D

Vieras
Kirjattu
No, paljon riippuu siitä, minnkä merkkisiä kankaita ko. räätälillä sattuu olemaan.  Vai oletko aikeissa ostaa kankaan itse ja lähettää sen sitten räätälille?  Molemmat voivat olla ihan toimivia vaihtoehtoja, mutta on vähän turhaa linkittää miljoonaa kangasta, jos räätälilläsi ei niitä ole.

Uri

**
Flanööri
Viestit: 203
Kirjattu
Kyllä noi pojat löytää nopeasti sopivan kankaan jos omasta hyllystä ei löydy. Eli en lähetä mitään räätälille.

Jami

Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 3433
  1. jamisstudio@hotmail.com
Sijainti: Tampere
Kirjattu
^Totta, kun asiakas haluaa jotain niin jos sitä ei omasta varastosta löydy on se tunnin sisällä saanut skootteri kyydin jostain toisaalta. Itse viimeksi kerroin aika tarkat speksit mitä haluan ja sen jälkeen sieltä lähetettiin näytteitä että olisk joku tälläinen kyseessä.
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi


Jede

Kisälli
Viestit: 11
Kirjattu
Etelä-Thaimaassa matkaaville voin suositella Instyle Fashionia Phuketissa. Liikkeellä on pienet toimitilat Kata Beachilla, ja isompi liike Patong Beachin turistihelvetin keskellä. Tämä oli pitempiaikaisten expatriaattien suositusten ja kattavan taustatyön tuloksena valinta, joka ei pettänyt laadun/lopputuotteen osalta. Palvelu on osaavaa, ja lopputuloksen viimeistelyn saa juuri haluamakseen. Välisovituksia toteutuksesta riippuen 3-5 ja pystyvät toimittamaan kohtalaisen suuren valikoiman kankaita suoraan varastosta. 99% muista Phuketin liikkeistä sitten onkin intialaisten perus liimakangaskusetusta. Isomman liikkeen nokkamies kiertää Euroopassa, myös Suomessa, pari reissua vuodessa.

Ben

Kisälli
Viestit: 24
Kirjattu
moi,

Onko kukaan tutustunut http://www.tailor4less.com tai http://www.makeyourownjeans.com ?

Tai osaako kukaan kertoa yhtä huokeilla hinnoilla laadukkaampaa. (olisin siis villahousuja lähinnä etsimässä)


konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Olen ostanut paitoja linkin mukaisesta. Omistuspohja on Suomalaista. Paidat ovat säilyneet noin 4 vuotta ja nyt vasta olen niistä luopunut (ovat vielä käyttökelpoisia, mutta puuvilla ikääntyy kyllä 4 vuodessa jo selvästi).

Palvelu on hyvää, hinnat ovat olleet hyvät. Suosittelen.

http://www.dueno.biz/