Alhazen

*****
Legenda
Viestit: 1050
Kirjattu
Heijastin on CE EN 13356 -standardin mukainen tekninen turvaväline ja yleistynyt vasta sotien jälkeen, joten sillä ei varmaan ole suhdetta klassiseen miesten muotiin. Tunnepohjalta paksu käsivarsinauha tuntuisi yhdistyvän parhaiten klassisiin päällysvaatteisiin, koska se mukailee visuaalisesti niiden kanssa historiallisesti käytettyjä suru- ym. nauhoja ja sotilasvaatetuksessa esiintyviä vastaavia nauhoja.

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Wikipedian mukaan heijastin on suomalainen keksintö 1940-luvulta. Valtaosan historiasta se ei siis ole ollut käytössä pukujen sun muiden kanssa, joten vanhat manuaalit eivät juuri ohjeita anna. Harva heijastin on tyylikäs. Kerran ostin yhden kokeeksi, mutta se oli jotain pehmeää muovia, joka hajosi käytössä. Sen jälkeen olen elänyt ilman.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Tumppi$

*****
Legenda
Viestit: 1703
Kirjattu
#3947
Lainaus käyttäjältä: Ville - 22.10.22 - klo:11:22
Wikipedian mukaan heijastin on suomalainen keksintö 1940-luvulta. Valtaosan historiasta se ei siis ole ollut käytössä pukujen sun muiden kanssa, joten vanhat manuaalit eivät juuri ohjeita anna. Harva heijastin on tyylikäs. Kerran ostin yhden kokeeksi, mutta se oli jotain pehmeää muovia, joka hajosi käytössä. Sen jälkeen olen elänyt ilman.

Kannattanee sinunkin edes yrittää pysyä linjassa... Olet kuitenkin aikanaan kirjoittanut tupakoinnista, että; "2000- luvun miehen tulee tietää paremmin." Eikö tähän kysymykseen tai asiaan sama pädekään? Heijastimen käyttämättömyys voi johtaa jopa äkkikuolemaan, päinvastoin kuin tupakointi.

Eli minun vinkki, ihan sama miltä näyttää, mutta heijastimet ovat asiaa! Eli suosittelen lämpimästi. Ja tuohan nyt on ihan hevon... sitä itseään, että "hajosi käytössä"... Niitä on kovamuovisia tarjolla vaikka kuinka. Oletko ihan oikeasti niin umpiossa elänyt, ettet tuota tiedä? �,,lä viitsi, lähes aikainen "mies"...

Terveisin,

Turvallisuusalalla 20 vuotta.
VASTATUULEEN!

Bordeaux

*****
Legenda
Viestit: 1746
Kirjattu
Virossa on muuten heijastin pakollinen jalankulkijoille hämärän ja pimeän aikaan. Laissa määrätty.

uuno

**
Flanööri
Viestit: 268
Kirjattu
Juu.  Kovaa muoviakin jostain löytänee, vaikka ruotsalaisten kaupasta: https://www.clasohlson.com/fi/Heijastin/p/31-9947-2.

Eihän se absoluuttisen tyylikäs ole, mutta elävä herrasmies on tyylikkäämpi kuin kuollut.  Ja päällystakistahan tuo roikkuu, eli jää sisään tullessa naulakkoon.

Alhazen

*****
Legenda
Viestit: 1050
Kirjattu
Tähän keskusteluun kuuluu jotenkin myös Karl Lagerfeld -vainaa Ranskan liikenneministeriön mannekiinina.


Kolibri

**
Flanööri
Viestit: 207
Kirjattu
#3951
Vahva komppi heijastimen käytölle täältäkin, joten valitse se, mikä tuntuu kivoimmalta käyttää. Itse vannon joustavan heijastinnauhan (eri juttu kuin jousiheijastin) ja klipsiperiaatteella kiinnitettävien nimeen, sillä naruista roikkuessa alan nopeasti kiroilla kehoa vasten koputtelusta, jalkojen väliin sotkeutumisesta ym. neuroosista heijastimen poiketessa siitä paikasta missä sen toivoisi pysyvän. Laukkuihinkin on suositeltavaa laittaa, jos heijastin on normaalisti jossain päin kroppaa kiinni, mutta laukku estää kyseisen näkyvyyttä. Kovamuovisia sinänsä mitään ei ole vastaan ja onpahan joskus pohtinut, että jos tee-se-itse henkisesti kiinnittäisi kovamuovisen johonkin jo kulahtaneeseen heijastinnauhaan.
(This section has abandoned itself)

Tommiedvard

**
Flanööri
Viestit: 262
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Heijastimien käytölle iso peukku. Normaalisti olen kiinnittänyt niiden narun pään hakaneulalla päällystakin taskun sisäpuolelle, jolloin ne saa kätevästi piiloon ja pois jaloista rämisemästä valoisaan aikaan.

paddington

****
Auktoriteetti
Viestit: 778
Kirjattu
Itse ulkoilen nykyään vähänkin hämärällä huomiotakissa. Ei kaikkein tyylikkäin vaihtoehto, mutta harmittaa jäätä auton alle.

Puolassa käydessäni ihmettelin, miksi kenelläkään ei ollut mitään heijastimia. Ei siis yhdelläkään. Ajelimme sekä keskustassa että sen ulkopuolella pimeän aikaan. Varmaan joku kulttuurikysymys.

Ripe70

*
Edistynyt
Viestit: 53
Kirjattu
Heijastin on suomalainen keksintö ja täällä se hapatus on laajimmalle levinnyt. Mikä on hyvä asia.

Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Olisiko lyhty heijastinta tyylikkäämpi?
Suositellaan täysraittiutta.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Srtetch -heijasin on oma suosikkini. Kulkee huomaamatta päälystakin taskussa valmiina palvelukseen tarpeen tullen.

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Willy90

Kisälli
Viestit: 30
Sijainti: Vantaa
Kirjattu
Suomessa sepelikausi on pitkä ja asfaltilla sepelit tärvelee kenkien nahkapohjat. Miten suojella nahkapohjaiset kengät sepeliltä?
"Terve sielu viihtyy ei vain terveessä vaan myöskin terveellä maulla verhotussa ruumiissa." -Bagheera: Luomakunnan herra

Partasuti

*****
Legenda
Viestit: 1963
Kirjattu

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Ainakin tammiparkitut pohjat tuntuvat kestävän mitä vain kuin nahkarauta. Pohjan voi myös päällystää kumilla, suutari liimaa puolipohjan kätevästi. Pidentää käyttöikää kyllä.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/