• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Foorumi on vihdoin päivitetty. Palautetta pyydetään mailitse: infoATkeikariPISTEcom, kiitos.

Päävalikko

Miehen pituus ja tyyli

Aloittaja Ville, 02.07.13 - klo:22:17

« edellinen - seuraava »

MrMan

#45
...

Laurentius


MrMan

#47
...

Barbarossa

There ain't no rest for the wicked...

SloBo

Suomalainen nuori mies on nykyään keskimäärin 180cm pitkä. 15 vuotta sitten luku oli jotain 177cm.

Hollannin ihmiset ovat maailman pisimpiä (pl. ehkä jotkut ihmeheimot). Siellä miehet kasvavat keskimäärin 183cm pitkiksi - tai ainakin pari vuotta sitten oli näin.

Itsehän ihmettelen sitä, miksi olen 30. ikävuoden jälkeenkin kasvanut yli sentin...

Co-re

Se on yllättävän näkyvä tuo Suomi-Hollanti 3cm ero. Minulla on paljon tuttuja hollantilaisia ja juuri kukaan heistä ei ole minua lyhyempi mutta monet, niin miehet kuin naisetkin hyvin pitkiä.

Dan-D

Muistelen, että Montenegro voittaa Hollanninkin pituudessa jollain mitättömällä millillä. Joka tapauksessa koko Balkan on myös aika isokokoisten asuttama.

salaryman

Baijerikin on melkoisen isokokoisten ihmisten kotiseutua, ainakin minulle on reissuilla tuommoinen mielikuva muodostunut. Pitkiä ja leveitä miehiä, muodokkaita naisia. Saksakin kun on loppuviimein melkoinen tilkkutäkki historiallisia pikkuvaltioita ja eroja löytyy paitsi kulttuurissa niin muussakin meiningissä.

Schweinfurtissa eräällä tehdaskeikalla isäntäni, alunperin Hampurista kotoisin oleva veikko, kertoili omia humoristisia havaintojaan baijerilaisesta elämänmenosta ja totesi itse tuntevansa itsensä ruipeloksi koska sikäläisen käsityksen mukaan mies ei ole oikein mikään mieskään jos elopaino jää alle sadan kilon. Ja tosiaan, sellaisia täyskorkean vaatekaapin kokoisia ja muotoisia ne äijät sielläpäin tuppasivat olemaan silmiinpistävän usein.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Barbarossa

There ain't no rest for the wicked...

Venemies

190. Lyhyitä ei voi ottaa kovin vakavasti.

salaryman

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Don Pedro

Lainaus käyttäjältä: Venemies - 07.07.13 - klo:21:13
190. Lyhyitä ei voi ottaa kovin vakavasti.
170.  Pitkä kaatuu korkeammalta kuin lyhyt.

Jussi

Lainaus käyttäjältä: Don Pedro - 28.08.13 - klo:20:30
Lainaus käyttäjältä: Venemies - 07.07.13 - klo:21:13
190. Lyhyitä ei voi ottaa kovin vakavasti.
170.  Pitkä kaatuu korkeammalta kuin lyhyt.

...lyhyen päälle.
Kaikki villa tottelee rautaa.