• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Toimivia settejä

Aloittaja konda, 30.05.13 - klo:10:23

« edellinen - seuraava »

konda

Tähän toimivia comboja.


Vaalea takki + harmaat housut


Navy+grey


Navy+grey

[spoiler][/spoiler]

konda

#1
Ideahan tässä oli alla oleva, mutta laitettuna foorumille, jotta ideoita saisi jakoon... Vai kuormittaako tämäkin ketju foorumia liikaa, kuten kenkävalmistajien listaus?

Lainaus käyttäjältä: ChuckBass - 06.08.11 - klo:00:39

Varsinaisen inspiraation lähteeksi tästä ketjusta ei uusille jäsenille tällä hetkellä juurikaan ole, koska postaajia on vähän ja kuvia harvakseltaan, vaikka sanallisia neuvoja osa kirjoittajista jakaakin hyvin kaikkitietävästi enemmän kuin mielellään. Mutta koska itse pidän kuvista opettajina paljon enemmän kuin sanoista, niin heitän loppuun vielä yhden vinkin, minkä avulla on myös mahdollista miettiä ja kehittää niitä omia valintoja ja omaa tyyliä.

1) avatkaa koneen tiedostoihin uusi kansio
2) aina kun selaatte blogeja, tätä ketjua, jotain muuta foorumia ja näette jonkun hyvän yhdistelmän tai kuvan, jossa on värejä käytetty omaa silmää miellyttävällä tavalla tai on jotain sellaista, että "hei, tuon mä haluan tehdä", tallentakaa se kuva sinne kansioon.
3) käy kuvat läpi vaikkapa kerran kuussa ja valitse sieltä omat suosikkisi / suosikkipalaset (housut, takit, kengät) sekä se, miten voisit sovittaa ne omaan vaatekaappiin samalla kun mietit ja teet uusia hankintoja.

=> Jo lyhyen ajan kuluessa alkaa helpommin löytyä se oma linja ja samalla pystyy kokeilemaan, toimiiko esim tietyt väriyhdistelmät itsellä niin hyvin kuin jollain toisella.

Tähän tarkoitukseen voisi suositella esim seuraavaa ketjua, tosin sillä rajauksella, että kyseessä on kuitenkin aika pitkälle puku / irtotakki ja -housut-linja (mutta myös hyvin inspiroivia rennompia kokonaisuuksia):
http://www.styleforum.net/forum/thread/253439/waywrn-hall-of-fame-pre-2010

Blogit ja mallistokuvat tottakai toimii myös, mutta nuo kuvat nyt kuitenkin ovat ihan "oikeasta eletystä elämästä" ja siinä mielessä myös ehkä helpommin samaistuttavissa.

Just my 0.02 cents...


ChuckBass

Hyvä ketju.

Itse olen joskus aiheesta lainannut ja kuvittanut näin.


mairaksinen

CB siitä taisi mainitakin aikanaan, jonka jälkeen otin seurantaan. Elikkä Rose & Bornin blogi on noussut suosikkiblogien joukkoon, siinä on helkutin hyviä settejä tarjolla: http://roseborn.com/blog

konda

Jees nyt lähti ketju ihmeellisen teinihörinän jälkeen rokkaamaan. CB ja Maira hyvät linkit toimiviin setteihin!

Richard Mutt

Lainaus käyttäjältä: ChuckBass - 30.05.13 - klo:11:40näin.
LainaaFirst, you can always rely on the color wheel. A safe approach is to combine colors that sit next to each other. For example, two tones of blue can easily be paired with a navy suit, and a dark brown jacket can be worn with khaki chinos.

Ruskeaa ei väriympyrästä löydy (pääsinpähän sanomaan, heh heh).

mj

Loistava ketju.

Tällaista olen tulokkaana foorumilta etsiskellyt.

PleaseDeleteMe



Tummansinistä, violettia ja ruskeaa. Väriyhdistelmä, joka on nähty usein toimivasti myös CB:llä :)


salaryman

#8
Kuten varmaan on tullut useaankin otteeseen selväksi, diggailen erittäin paljon ystävämme VictorSF:n settejä. Jotenkin oikealla tavalla miehekkäitä komboja. (En keksinyt parempaakaan määritelmää)

Harmaasävyjä ja ruskeaa:









"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

salaryman

Sitten mulla on joku kumma fiksaatio ruutuihin nykyään:



Docholliday
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

konda

^olisi kiva nähdä lähikuva tuosta raitapaidasta tuon ruututakin kanssa. Melko dapper setti.

salaryman

Ruskea setti. Kumoaa mielestäni hokeman "no brown in town". Tästä on coyntry kaukana.

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Tommi

^ Tuon hokeman mukaan eletään nykyään enää Ask Andy -foorumilla. Hyvä niin.
Myydään valkoisia pellavaliinoja.

salaryman

Sitten tämä väriyhdistelmä: Laivastonsininen + vaaleanpunainen. Toimii uskomattoman hyvin jos muut tekijät (laskeutuvuus, kuvioint, "formaaliusaste" jne.) on balanssissa.

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Ville

Tämän Oikeita yhdistelmiä -nimikkeen alle olen koonnut mielestäni toimivia kokonaisuuksia Keikarin alusta asti:

http://www.keikari.com/blogi/category/oikeat-yhdistelmat/
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/