Pikkutakin oikea istuvuus.

Aloittaja Liinuri, 13.05.12 - klo:14:23

« edellinen - seuraava »

kapten GT

*****
Legenda
Viestit: 2908
Stiff Upper Lip
Kirjattu
Istuuhan se takki, mutta ruumiinrakenteeseen suhteutettuna voimakkaampi hartian rakenne ei tekisi pahaa.
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2456
Kirjattu
Onko tämä tyylilajikysymys vai mikä, mutta mielestäni tuo takki näyttää päälläsi tarjoilijan essulta. Taskut ovat valtavat ja takki jotenkin vaan ei sovi päällesi. �,,h, en haluaisi olla kriittinen mutta vähän sellainen tiimalasiefekti tuosta tulee mieleen. Takki tekee sinulle jenkkakahvat?

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2456
Kirjattu
Ai niin, öh, jwörlin, kuten Konda jo asian sanoiksi pukikin: jäät tuossa yhdessä kuvassa hieman varjoon... :-)

Bordeaux

*****
Legenda
Viestit: 1746
Kirjattu
#393
Kiitos kommenteista! Jotenkin minusta näyttää, että joko kuva tai peili valehtelee hieman, peilissä nimittäin näyttää paremmalta :)  Siinähän tulee katsottua itseä hieman alaviistoon. Taskut ovat kieltämättä isot.

edit: tuossa toinen versio ruumiinrakenteestani: http://www.keikari.com/foorumi/index.php?topic=111.msg168342#msg168342

kapten GT

*****
Legenda
Viestit: 2908
Stiff Upper Lip
Kirjattu
Laurentiuksen kokonaisuus edellisellä sivulla ok, mutta onko takki liian pieni? Meneekö se kirraamatta kiinni?
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

jworlin

**
Flanööri
Viestit: 312
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Laurentius - 04.04.14 - klo:19:51
Ai niin, öh, jwörlin, kuten Konda jo asian sanoiksi pukikin: jäät tuossa yhdessä kuvassa hieman varjoon... :-)

Heheh :D näin se taitaa olla...

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2456
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: kapten GT - 04.04.14 - klo:21:08
Laurentiuksen kokonaisuus edellisellä sivulla ok, mutta onko takki liian pieni? Meneekö se kirraamatta kiinni?

Alempi takeista ilman muuta liian pieni, myyjän mittavirhe. Kts. Laatutori... :-(

Christian

Kisälli
Viestit: 15
Kirjattu
Ostin netin vintagekaupasta kaksi irtotakkia halpishintaan. Pidän molemmista takeista, mutta huomaan istuvuuksissa selkeitä puutteita. Harjaantumattomat silmäni eivät kuitenkaan kykene arvioimaan tarvittavia korjaustarpeita. Minkälaisia korjauksia suosittelette seuraaviin takkeihin:

Tweedtakki. Hyötyisi rinnan ja vyötärön kavennuksesta. Mutta onko peli hartialinjan osalta menetetty?


Sammari. Olen tyytyväinen hartioihin, mutta napituskohdan ympärille muodostuva X-ryppy kielii ongelmista. Voisiko ongelma johtua siitä, ettei takahalkioita ole? Voisiko sellaisen lisääminen ompelijalla parantaa istuvuutta?


Taustaa sen verran, että takit ovat tarkoitettu kasuaaliin arkikäyttöön hoikalle (180/69) nuorelle miehelle. Kiitoksia avusta!

Jape

**
Flanööri
Viestit: 224
Kirjattu
Johtuneeko kuvakulmasta, mutta jotenkin näyttävät molemmat levenevän alaspäin.

starsailor

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 353
Kirjattu
Mielestäni Tweed näyttää ihan hyvältä ja hartijan ylitys on normaalia ja hyväksyttävää tässä takissa. Kuva selästä kertoisi paremmin onko tarvetta kavennukselle, mutta omat preferenssini tälläisessä paksumpikankaisessa takissa on "suora ja mielummin hieman leveä, kuin tiukka".

Jean Passepartout

*
Edistynyt
Viestit: 110
Kirjattu
Pyytäisin herrasmiehiltä apua pikkutakkiasiassa. Minulla on vaikeuksia löytää takkeja, jotka istuisivat hartioista edes auttavasti. Nyt sovituksessa on CT:n rakenteeton, puuvillainen takki, joka havainnollistaa ongelmaa:

[spoiler][/spoiler]

[spoiler][/spoiler]

[spoiler][/spoiler]

Puusilmillänikin näen, ettei tämä(kään) hyvin istu. Takki menisi joka tapauksessa vaihtoon lyhyempään (nyt koko 40R) hihojen tolkuttoman ylipituuden vuoksi, mutta hartioistakaan se ei istu hyvin. Oikeasti hartiat istuvat melkeinpä vielä huonommin kuin kuva kertoo. Kokoa pienempi takki ei ainakaan tässä tilanteessa tule kyseeseen, sillä istuvuus hartioiden alueella ei juurikaan parane ja takki kiristää selvästi edestä.

Pulmani on oikeastaan se, että kaikissa pikkutakeissani hartiat ovat enemmän tai vähemmän tuollaiset. Kyttyräselkä ja eteenpäin kääntyvät olkapäät ovat luultavasti ongelmani lähde. Monesti takeissa tuntuukin kiristystä juuri olkapään etupuolella. Pitäisikö minun siis vain hyväksyä, ettei valmistakeista löydy tämän parempaa istuvuutta (hartioissa), vai jatkaa etsimistä? Ketjun aikaisempien viestien perusteella muillakin on samaa ongelmaa. Oletteko löytäneet istuvia takkeja?

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9312
Kirjattu
Vahva huhu Turun suunnalta kertoo, että Herrainpukimo on kuukauden tai kahden sisällä saamassa kauan odotetun huokean mittapalvelunsa pyörimään. Tämän jälkeen ongelmia ei enää ole - on vain haasteita.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Partasuti

*****
Legenda
Viestit: 1963
Kirjattu
^^ Olen antanut periksi CT:n takkien kanssa, en ole saanut niitä istumaan mitenkään. Kuvien perusteella olisin sanonut, että ainakin kokoa liian suuri, mutta jos se kiristää yläosasta jo nyt, on takin leikkaus sinulle väärä.

Jaeger voisi olla yksi huokeahko vaihtoehto. Sen takin kanssa olen saanut eteenpäin kääntyneet hartiani sopimaan. Tällainen se oli paketista revittynä: http://partasuti.fi/2013/jaegerin-irtotakki

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
#403
JP:lle: palautukseen. Istuvuus täysin toimimaton. Suittarilta vaan 5-10 takkia tilaukseen eri koista ja leikkauksista. Sitten sopimattomat palautukseen veloituksetta. Tilaa->palauta ilmaiseksi -systeemi on joten sitä voi huorata.

Plainwhitetee

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 369
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Jean Passepartout - 16.04.14 - klo:17:12
on oikeastaan se, että kaikissa pikkutakeissani hartiat ovat enemmän tai vähemmän tuollaiset. Kyttyräselkä ja eteenpäin kääntyvät olkapäät ovat luultavasti ongelmani lähde. Monesti takeissa tuntuukin kiristystä juuri olkapään etupuolella. Pitäisikö minun siis vain hyväksyä, ettei valmistakeista löydy tämän parempaa istuvuutta (hartioissa), vai jatkaa etsimistä?
Sitten on vielä se omistautunein vaihtoehto, joka lähtee korjaamaan lähdettä:
http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/neanderthal_no_more_part_i - Part V
- Voi voi. Tämä kaikki on niin ohimenevää. (Paddington)