Suuri cargo-ketju

Aloittaja bowtiepasta, 03.12.11 - klo:22:51

« edellinen - seuraava »

bowtiepasta

*****
Legenda
Viestit: 2071
champion, undefeated
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ivyman - 04.12.11 - klo:15:46
Minulle tulee ensimmäisenä mieleen pussittavat US Army M65 BDUt

Nussitaas vähän pilkkua, mutta BDU viittaa spesifisesti 80-luvun alkupuolella käyttöönotettuun Battle Dress Uniformiin, kun taas M65:t ovat (kuten nimestäkin voi päätellä) huomattavasti vanhempaa perua.
Suurinta kaikessa...Miehuudessa...On olla Jumalan rakastaja!

Salama

****
Auktoriteetti
Viestit: 937
Kirjattu
Pidän reisitaskuhousuja retkeillessä, kalastaessa ja pihatöissä. Silloin kravatti ei ole mukana.

geezer

**
Flanööri
Viestit: 296
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ivyman - 04.12.11 - klo:15:46
Hmm. Cargohousut.

Minulle tulee ensimmäisenä mieleen pussittavat US Army M65 BDUt ja niiden väristä riippuen joko Aphex Twin ja 90-luvun tekno-heebo-look (khakit tai oliivinvihreät BDUt ja valkoinen t-paita, Addun trainerit) tai Forssan Kansallispuku (citycamot, musta / tummansininen pilotti, suomivaakunakoru, kiitos veteraanit -huppari ja kluhmuiset Getta gripit ym. steel capit).


Hehe, no nuo myös. Itselle tulee kuitenkin välitön assosiaatio 2000-luvun taitteen punk- ja hardcorekeikkoihin, joilla tuli paljon pyörittyä (toki vieläkin toisinaan). Väljät cargot jalassa on näet hyvä heittää pari kierrepotkua tai muita tanssiliikkeitä.


i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
^Totta, 10 v sitten BDU-housuja näki paljon hardcore-tyypeillä. HC-keikalla en tosin ole 80-luvun jälkeen käydä kuin pari kertaa, kerran ysärillä ja kerran vissiin 2001.
get your kicks on route six six six

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Mielestäni battle dressereitä käytetään vieläkin kohtalaisen paljon.

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: T. Salama - 04.12.11 - klo:18:24
Pidän reisitaskuhousuja retkeillessä, kalastaessa ja pihatöissä. Silloin kravatti ei ole mukana.
Jep-jep. Kraka liittyy muihin rientoihin ja reisitaskuhousuihin kassi jossa kulkee Oberland tai Uronen Precision.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

jk

**
Flanööri
Viestit: 280
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: BowtiePasta - 04.12.11 - klo:01:17
jk: varsinkin noi Rag&Bonet näyttää hyvältä, onkohan noita EU:n sisällä saatavilla?

Voi itseasiassa olla ettei ole enää missään saatavilla, :(

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Ovadia & Sons (Ariel)


Itsellä samanlaiset vihreät vakosametticargot... Ovat vaan leikkaukseltaan kovin löysät...

Ron Burgundy

*****
Legenda
Viestit: 1030
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ivyman - 04.12.11 - klo:15:46Olen satavarma: jos pari Williamsburghin hipsteriä ja joku McNairy jossain PittiUomossa ei olisi lyönyt cargoja jalkaan kukaan ei ei olisi niistä kiinnostunut.

Täysin samaa mieltä.

Cargojen (tai pikemminkin slimmien "cargojen") trendikkyys klassishenkisiin kokoonpanoihin yhdistettynä on asia, jota en ole missään vaiheessa oppinut tajuamaan. Kyse on kuin jostain Pitti-kansan keskinäisestä vedätyksestä, jolla testataan, miten nopeasti täysin älytön muoti-ilmiö saadaan leviämään mallistoihin ja loputtoman tumblr-karusellin täytteeksi.

Voisin lyödä vetoa, että viiden vuoden päästä aika moni nyt cargot jalassa ja irtotakki päällä patsasteleva toivoisi kuviensa katoavan netistä.
Kaulahuivi on tarpeen aina kylmemmillä ilmoilla, kun kaula jää paljaaksi. -Ylellinen Elämä
Ihan nyt ystävällisesti sanon että unohda tän foorumin aivopesu ja astu pois siitä muotista mihin sut on näemmä hakattu. -konda

bowtiepasta

*****
Legenda
Viestit: 2071
champion, undefeated
Kirjattu
#24
En oikein ehkä kokonaan käsitä tuota pointtia. Jos pukeutuminen näyttää hyvältä nyt, niin se riittää. En minä ainakaan pukeudu ajatellen miltä settini näyttävät viiden vuoden päästä. Toivoisin ainakin, että makuni ehtii kehittymään parempaan (?) suuntaan enkä jämähdä nykyisiin fiilistelyihini pysyvästi. Joka tapauksessa kun katsoo omia kuviaan viiden vuoden takaa, niin aika kauheiltahan ne näyttävät.

Sanottakoon tosin se, että itseenikään ei vetoa juurikaan tuo ns. Cucinelli-look, jossa cargot lyödään muuten aika konservatiivisen pukeutumisen kylkeen (Cucinellin kuvissa toi cargoihin pukeutunut mieslauma on muutenki vähän creepy). Sen sijaan esim tuolla Hirolla cargot toimivat hyvin, kun paidat ovat esim chambrayta ja takitkin vähän materiaaleiltaan/kuvioiltaan vähän oudompaa kuin perusseteissä. Itse harvoin tosin edes sitä irtotakkia käytän, joten cargot sopivat vaatekaappiin erityisen vaivatta.
Suurinta kaikessa...Miehuudessa...On olla Jumalan rakastaja!

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
^Hyvä pointti siinä mielessä, että harvoin kenekään tyyli on täysin stabiili. Jokaisella se elää - joillakin näkyvämmin, toisilla taas hienovaraisemmin. Ja kaikkea siltä väliltä. Toki tähän pitää todeta että itse arvostan tietynlaista pysyvyyttä ts. kokisin - ainakin itselleni - oudoksi jos näyttäisin viiden vuoden kuluttua täysin erilaiselta kuin nyt. Pienin (pertti peruspertsalle näkymättömin) vivahde-eroinhan olen aika saman tyylinen kuin 5 vuotta sitten.

get your kicks on route six six six

Riki Sorsan veli

Vieras
Kirjattu

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Sanotaan että irlantilaiset keksivät sekä viskin että kiltin mutta jättivät kertomatta skoteille että toinen niistä oli vitsi. Lyödäänkö vetoa että jostain interwebin syövereistä kuuluu ensimmäisen cargo-pukumiehen vaijennut huutu: Hei, se oli vitsi! Kuuletteko?! Vitsiiiiii! 
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Franck Gaultier

*****
Legenda
Viestit: 1072
Kirjattu

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu