Mitä kuuntelet nyt?

Aloittaja Ville, 14.05.09 - klo:23:10

« edellinen - seuraava »

af Granskär

*
Edistynyt
Viestit: 141
Kirjattu




Toimii.
"There's three things in this world that you need: Respect for all kinds of life, a nice bowel movement on a regular basis, and a navy blazer."

jworlin

**
Flanööri
Viestit: 312
Kirjattu

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu

C o r l e o n e

**
Flanööri
Viestit: 207
Kirjattu
Peabo Bryson & Roberta Flack: Born to Love. Kovaa kamaa...

jworlin

**
Flanööri
Viestit: 312
Kirjattu

villevh

*
Edistynyt
Viestit: 100
Kirjattu
^Noi, ja Scottin myöhempi soolotuotanto on aivan huikeeta! Myöhempi tuotanto osittain tietty vain hiukeeta, ei omaan korvaan aina niin hyvää.

jworlin

**
Flanööri
Viestit: 312
Kirjattu
Kyllä vaan! Tällä hetkellä onkin kuuntelussa herran ensimmäinen soololevy, Scott.



Toimii!


Matti

*
Edistynyt
Viestit: 108
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: choir - 07.03.14 - klo:09:55

TYÖN ALLA? Jeah, löysin Youtubesta, http://www.youtube.com/watch?v=BZYuHFYQLCQ. Oli se kova pianisti. Taidat olla itsekin? Itse en ole pianisti, osaan kyllä jonkun verran soittaa. Gilelsin tekniikka näyttää lähtevän sormista ja ranteista, suuria käsivarren liikkeitä ja vartalon huojuntaa ei näytä olevan.

Kiitos linkistä, olin kuunnellut aiemmin levytystä ilman videokuvaa. �,,änenlaatu ei tuossa youtubessa ole niin häävi, mutta on hyvä päästä katsomaan Gilelsin sormijärjestystä muutamissa paikoissa. Lieneekö sattumaa, että opettajani on minulle pari kertaa huomauttanut soittavani liikaa pelkillä ranteilla ja sormilla.

90-luvulla elättelin ammattilaishaaveita, sen jälkeen soitto oli pitkään epäsäännöllistä, ja ohjelmistokin kevyempää. Nyt viime vuosina olen palannut taas vähän tavoitteellisempaan harjoitteluun, vaikka ammattilaisjuna onkin jo ajat sitten ajanut ohi. Olen huomannut, että pieninä paloina ja ajan kanssa vaikeatkin biisit saa yleensä lopulta menemään. Tässä tosin nuo rondo-osan vastakkaiset triolikuviot ja yhden käden trilli+melodiavälikkeet saattavat osoittautua ylivoimaisiksi..


Bordeaux

*****
Legenda
Viestit: 1746
Kirjattu
Kolmas nainen, erittäin hyvä keikka stadissa.

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu

premier

****
Auktoriteetti
Viestit: 519
Kirjattu
Funked out wit a gangsta twist

_ a m _

*****
Legenda
Viestit: 1682
Kirjattu
Veli Paloheimo on palannut!

For Better Or For Worse.

Helevetin kova tietysti.

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
#2788
Kaveri lähetti linkin ja suositteli kuuntelemaan. Vanhana psykedeelisen musan ystävänä en voi olla diggailematta:

Beacon Streeu Union - The Prophet (1968)

https://www.youtube.com/watch?v=4fEaMU0hIYw


villevh

*
Edistynyt
Viestit: 100
Kirjattu