Tunnista Turo

Aloittaja vallaton, 03.03.11 - klo:22:11

« edellinen - seuraava »

vallaton

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 399
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Jussi - 02.03.11 - klo:12:21
En ole vielä nähnyt Turolta mallia, joka mahdollistaisi edes siedettävästi käsien liikuttelemisen. Kädentiet ovat yksinkertaisesti jokaisessa mallissa valtavat, jolloin jokainen räpylän heilahdus vaikuttaa koko takkiin - ja nostaa, vetää tai yksinkertaisesti jää jumiin.

Ei se työnjälkikään kovin kehuttavaa ole. Lisäksi kovinkin tömäköissä hartialinjoissa on kyse laadusta, koska olkatoppaus menee ajan kanssa (hyvinkin nopeasti) kasaan. Toinen laatuseikka on liimakankaiden käyttö, jolloin puvun elinikä on erittäin lyhyt.

Leikkimielinen visa aiheesta. Jussin alustuksen perusteella lienee helppo tunnistaa joukkoon eksyneet kaksi Turoa. Myös muiden takkien merkkiä voinee arvailla. Osa takeista on arkistojen kätköstä, joten ryppyisyyttä esiintyy, mutta ei anneta sen häiritä.

Edit: Jos joku haluaa yrittää seitsemän oikein veikkausta niin muut takit ovat:

Barbour
Charles Tyrwhitt
Gieves & Hawkes
Strelson
Valentino








PleaseDeleteMe

*****
Legenda
Viestit: 2726
Delete me please
Kirjattu
Loistava veto! Odotan innolla äänestyksen päättymistä ja tulosten julkistamista :).

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9312
Kirjattu
Totta, loistava veto joka herättänee vielä keskustelua. Toistaiseksi Turon suurimmiksi murheenkryyneiksi on mainittu tylsä leikkaus ja kehno hinta-laatusuhde. Valitettavasti kehno leikkaus on hyvin yleinen pahe eri valmistajien keskuudessa, joten saattaapa vielä käydä niin ettei aitoja Turoja tunnistetakaan.

Omalla kohdallani tuo kehno leikkaus näkyy sekä Turon että muiden vastaavien kanssa seuraavissa:

-paksut hartiatoppaukset
-valtavankokoinen ja alhaalle jätetty hihanaukko
-liian matala tai korkea napituskohta
-tylsästi muotoillut kaulukset
-hyvin vähäinen nipistys vyötärön kohdalla
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Koska oikeat vastaukset kerrotaan?

vallaton

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 399
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Dan-D - 06.03.11 - klo:19:01
Koska oikeat vastaukset kerrotaan?

Kerron vastauksen siinä vaiheessa, kun näyttää, että äänestäneitä ei tulee enää juurikaan lisää tai viimeistään torstaina 10.3.

PleaseDeleteMe

*****
Legenda
Viestit: 2726
Delete me please
Kirjattu
Omat arvailut koko listalle: 1. Gieves & Hawkes, 2. Charles Tyrwhitt, 3. Turo, 4. Valentino, 5. Barbour, 6. Turo, 7. Strelson

Aikalailla hatusta tuli tempastua.

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Tosin noista mainituista valmistajista vain CT ja Gieves & Hawkes olisivat sellaisia, joiden pukua lähtökohtaisesti voisi kokeilla. Turo tulee sitten hyvänä kolmosena. Vastaavat kuvat H&M:n, Dressmanin ja vastaavista Suomessa myytävistä halpispuvuista olisivat tehneet mukavan lisän.

Silti nykyiselläänkin hyvä äänestys, joskin minusta kaikki ovat pikkaisen kauheita etenkin hartioiden ja kädentien osalta...
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

vallaton

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 399
Kirjattu
Eiköhän suurin osa ole päässyt "voittajia" veikkaamaan, joten päätetään äänestys.

Oikea rivi:

1. Gieves & Hawkes
2. Charles Tyrwhitt
3. Turo
4. Strelson
5. Valentino
6. Turo
7. Barbour

Kuviin valikoitui arkistojen kätköistä tummahkoja takkeja, joissa tuo kädentie on isommasta päästä, jotta tehtävä ei olisi ollut liian helppo.

Gaffer

*****
Legenda
Viestit: 1453
Kirjattu
Veikkasin näköjään Turot oikein ;) ja valtaosalla meni juuri #3 oikein.
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

vallaton

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 399
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: jaro - 08.03.11 - klo:22:19
Täälläkin 2 oikein. Mistä voin noutaa voiton?

Voidaanhan sitä kehitellä varmaan jonkunlainen Turo-spesialisti kunniakirja, joka pitää ripustaa näkyvälle paikalle.

Turo-asiantuntijoillehan tehtävä oli helppo. Valentinon ja Barbourin, jotka saivat toista Turoa enemmän veikkauksia voi sulkea pois kauluskäänteillä. Valentinossa on avaimenreikä napinläpi avattuna ja Barbourissa taas ompeleet. (Tosin uusimmissa Turoissa on ompeleita näkynyt, mutta tuo takki näyttänee ikäiseltään eli 70- tai 80-luvulta)

Dan-D

Vieras
Kirjattu
#10
Itsekin veikkasin Turot oikein.  Ajattelin varmasti monen muun lailla, että tuo viininpunainen spalla camiccia (...) olisi italialainen.  Strelsonista minulla ei ollut harmainta hajuakaan, ja veikkasin siksi tuota viimeistä Strelsoniksi.  CT, Barbour ja G&H minulla menivät keskenään kaikki sekaisin.

Edit:  enpä itse asiassa veikannutkaan!  Olen mennyt painamaan seiskaa Turon puvuksi.  Jonkinlainen lapsus täytynyt käydä.  Kankaan kuosi ja takin tikkaukset kertoivat kyllä heti, että kyseessä ei ole Turo, vaikka muuten takki onkin, no esteettisyydeltään samassa kategoriassa.

PleaseDeleteMe

*****
Legenda
Viestit: 2726
Delete me please
Kirjattu
No, tulipa 4 veikattua oikein joista olin suht. varma, muut kolme jotka piti arpoa, menikin pieleen :). Lisää tällaisia haasteita!

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Itse asiassa - tarkemmin ajateltuna - bongasin Turot kyllä, mutta kaikki muut takit menivät ihan pieleen.

Enfield

Vieras
Kirjattu
Te, jotka olette tunnistaneet takkien valmistajat haluaisin kuulla miten olette valintoihinne päätyneet.
Tuota AMF-/käsitikkiä on Turo ja kaikki muutkin valmistajat viljelleet jo vuosia, joten siitä en ainakaan itse uskaltaisi arvata valmistajaa.

PleaseDeleteMe

*****
Legenda
Viestit: 2726
Delete me please
Kirjattu
En ole ko. valmistajien takkia ikinä omistanut, Turot oli "suht" helppo arvata käden asennon ansiosta. CT:n melkein tunnisti tyylinsä perusteella (katalogikuvia katselleena jää leikkaukset ym. mieleen), ja toinen oikein arvattu Gieves & Hawkes näytti aika perinteiseltä G&H takilta, enkä osannut G&H:ta yhdistää muihin takkeihin :)