• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Mitä katsoit viimeksi?

Aloittaja ChuckBass, 01.03.11 - klo:19:35

« edellinen - seuraava »

Partasuti



Kwai-joen silta. Vanha klassikko jaksaa vetää edelleen. Tukahduttavan kuumuuden pystyy melkein aistimaan kun urhoolliset Brittein sotilaat seisovat mulperinvärissä vetimissään paahtavan auringon alla. Elokuvan vihellysmusiikki on myös aina yhtä vetävä.

Partasuti

Aiheen vierestä, ovatko keikarit vielä hypänneet 4k-kelkkaan? Periaatteessa vielä ei olisi tarvis kun sisältöäkään ei käytännössä ole, mutta toisaalta myös tavallinen teräväpiirto näyttää tuolla tarkkuudella paremmalta ja ei niitä televisioita niin usein uusita.

Olen koekatsellut laitteita kodinkoneliikkeissä ja todennut, että niitä pysyy hyvin katselemaan puolen metrin päästä ilman kuvapisteiden erottamista. Siinä mielessä jopa kaartuvalla paneelilla varustettu TV olisi perusteltu hankinta. Myös tietokonekäytössä teräväpiirto alkaa vaikuttaa pieneltä. Kokeeksi HD ja UHD.

salaryman

Yleinen elämänkokemus kertoo että hinnat putoavat jyrkästi siinä vaiheessa kun teknologia yleistyy joten itse olen päättänyt toistaiseksi pitäytyä teräväpiirrossa. Katsotaan sitten kun 4k on valtavirtaa, early adopter-lisän maksaminen ei enää kiinnosta. Muistellaanpa myös miten kävi Sonyn betamaxille.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

paddington

4k näyttö tietokoneeseen kiinnostaisi, mutta mahtaako virkistystaajuus riittää jatkuvaan tuijottamiseen?

Mitään halua olla kehitystä edellä minulla ei ole. Mielummin odotan teknologian kehittymistä, laitteiden hinnan halpenemista ja etenkin sopivaa sisältöä.

Sen sanon, että laadukas demomateriaali sai todella pysähtymään ruudun ääreen kodinkoneliikkeessä.

Tuukka

Kingsman! Odotin joko Austin Poweria tai Bondia, mutta aika hyvin oli elementteja molemmista aaripaista. Jossain kohdissa mietti miksi tyylitelty vakivalta on niin viihdyttavaa. Vaikea sanoa vastausta siihen.
Great minds think alike - fools never differ.

Jaska

Meillä on ollut jo pari kuukautta Samsungin 55' UHD. Mielestäni tarkkuus ei tuo lisähyötyä televisiota katsoessa, mutta valokuvien katselu nousee uudelle tasolle. Hintakaan ei ollut paha eli �,�999. Näyttö on suora, koska se tarjoaa laajemman katselukulman.

konda

Better Call Saul pilotti. Hmm. Komediaa.

Laurentius

Yleltä tulee brittikomediaa: Kuninkaallinen henkivartija. Katsoin äsken ykkösosan areenasta. Tarkastaja Clouseau meets Mr. Bean David Jasonin (komisario Frost) hahmossa. Sivalsin naurunremakassa vahingossa olutlasini lattialle enkä kikatukseltani pystynyt siivoamaan kunnolla. Uppoaa joillekin, muttei ehkä kaikille. Minulle kyllä.

konda

50 SoG: Makeita Audeja ja suurimmat kiksit saikin niistä.
Dallas Buyers Club: McConaughey on helvetin hyvä. Teki varmaan tuon samaan aikaan True Detectiven kanssa koska oli kyllä säälittävän riisissä kunnossa.

Partasuti



Viimeinen tango Pariisissa. Menneen painama Brando pedoilee Pariisissa, mikä on hyväksyttävää sillä taide-elokuvasta on kyse. Lahkeet ovat leveät, korot korkeat ja pooloneuletta löytyy. Myös ruskea väri on vahvasti läsnä.

Elokuva sopii sellaiselle, joka tykkää ahdistuneesta kerronnasta ja haluaa kuunnella Brandon mumisevan ranskaa. Ainakin on autenttinen 1970-luvun tekele.

Partasuti



American Hustle. Kampaukset ovat rumia, vaatteet ovat rumia, rintaliivejä ei ole vielä keksitty ja Bradley Cooper on kikkarapää, kakkarapää, joka naisia metsästää. Myös Bale on vaihteeksi treenannut itsensä naisteniskukuntoon. Tuossa päällimmäiset tunteet elokuvasta.

Onneksi juoni kuitenkin soljuu eteenpäin ja vuoropuhelu on mietitty. Myös näyttelijätyöskentely toimii. Elokuva oli parempi kuin odotin, joten voi ajan käyttää huonomminkin.

Janus

#686
The Imitation Game

Kävin pitkästä aikaa elokuvissa ja yritin minimoida elokuvavalinnan huonouden etukäteen. Tässä elokuvassa oli sellaisia teemoja, jotka muutoinkin kiinnostavat: esim. matematiikka, ongelmanratkaisu ja mekaniikka. Suuri osa elokuvasta kuvaa tietenkin Enigman murtamista, mutta rinnakkaisissa tarinoissa kuvataan päähenkilö Alan Turingin lapsuutta ja viimeisiä vuosia.

Pidin erityisesti elokuvan asetelmasta, jossa epätyypillisestä hahmosta tulee elokuvan sankari. Muutama päälle liimattu yksityiskohta jäi häiritsemään (mm. erään veljen pelastaminen -kohtaus). Tyylillisesti elokuva sijoittuu 1940- ja 1950-luvuille ja tweed-takit jäivät jostain syystä päällimmäisenä mieleen.

Kävin katsomassa elokuvan paremman puoliskoni kanssa, eikä kummallakaan jäänyt pahaa sanottavaa tästä elokuvasta. Suosittelen lämpimästi!

edit 23.2.2015: Elokuvan käsikirjoitus palkittiin Oscartm gaalassa ja käsikirjoittaja Graham Mooren juhlapuhekin oli ylitse muiden, ks. http://nyt.fi/a1305930948480.

_N_J_P_

^ Suosittelen myös lämpimästi. Myöskin loistavan puvustuksen takia!

Jälkiviisas

Lainaus käyttäjältä: Laurentius - 14.02.15 - klo:21:58Yleltä tulee brittikomediaa: Kuninkaallinen henkivartija. Katsoin äsken ykkösosan areenasta. Tarkastaja Clouseau meets Mr. Bean David Jasonin (komisario Frost) hahmossa. Sivalsin naurunremakassa vahingossa olutlasini lattialle enkä kikatukseltani pystynyt siivoamaan kunnolla. Uppoaa joillekin, muttei ehkä kaikille. Minulle kyllä.

Katselin kuumeessa BBC:ltä aika monta jaksoa putkeen ja ei oikein alusta etene mihinkään.
Mr Bean ja Clouseau kuitenkin muuttuivat tai keksivät jonkun uuden tavan vetää täysillä yli.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

puu