Jussilla on hyviä pointteja. Itse olen kuullut Napolin suunnalta myös reilusti yli tuhannen puvun lukuja, mutta näistä kaikki eivät toki mene täyden bespokeprosessin läpi. Tietyille, etenkin Instagramissa hyvä puuskan alleensa saaneille, taloille tai räätäleille on kyllä tosiaan nykyään hieman vaikeampikin päästä ja hinnat ovat nousussa kautta linjan.
Määrä oli ns. suoraan hevosen suusta eli pidän sitä luotettavana. "Factory bespokea" ja linjalla käsityönä tehtyjä valmisvaatemallistoja (Kitonin ja Brionin tyyliin) ei lasketa tähän - tuo on siis tiukimpien kriteerien mukaan.
Sinällään on hieno nähdä, että etenkin Italiassa, Koreassa ja Japanissa on nousemassa yhä edelleen uusi sukupolvi, joka vie perinteitä eteenpäin. Bespoke on nyt hyvässä lennossa ja tähän junaan on moni uusi tekijä jo päässyt mukaan. Jos someskene jatkaa edelleen liikettään mtm-skenestä kalliimpaan suuntaan, riittää uudelle ikäluokalle toivottavasti myös tulevaisuudessa töitä ja skene pysyy hengissä. Siis myös edelleen silloin kun koneilla pystytään tekemään vaatteet alusta loppuun.
Näin on. Pukulaadusta tuli myös juteltua oluiden ääressä - bespokellahan ei ole sinällään mitään absoluuttista laatuetua vaikkapa korkean pään valmisvaatteisiin ja MTM:ään nähden - oikeastaan jopa päinvastoin, koska bespoke-prosessissa kangas jouuu konekäsittelyä kovemmalle. Lisäarvo tulee muualta.
Huvittavana lisäkaneettina Gianluca Migliarottilta (O'Mastin ohjaaja): "There is a lot of 'he worked for Rubinacci, he was a trouser maker for Rubinacci' in Internet - EVERYBODY worked and works for Rubinacci. They are the biggest". Myöhemmin tuli sitten Lucalta ihan suorana tietona tuo valmistusmäärä ja toteamus suuruudesta. Muistettava toki on, että isot firmat tekevät aina muutakin ja että Rubinacci on Italiassa hieman poikkeuksellinen talo - "englantilaismallin" mukainen vaatturitalo pienyrittäjyyden sijaan. Kyse on silti nappikaupasta, vaikka Internet pursuaisikin hypetystä, jonka myötä äkkiä luulisi vaikkapa Liveranonkin olevan hervoton vaatturihalli jossa käy kuhina. Ei ole - kyseessä on normaalia suomalaista vaatekauppaa pienempi putiikki.
Vaikka ala onkin nosteessa (ja miestenvaateala yleisesti on kasvanut), on vaattureita edelleen vähän. En myöskään usko, että bisnes valtavasti isommaksi menee, vaikkei todennäköisesti ihan heti pienenekään. Kyse on marginaalista. Toki voi toivoa muuta, mutta bespoke ei enää nykypäivänä iske normaalin kuluttajan mielenlaatuun.