Esquire's Best Dressed Real Man -kilpailu

Aloittaja Ville, 13.04.10 - klo:18:40

« edellinen - seuraava »

Barbarossa

*****
Legenda
Viestit: 2613
Beta as fuck!
Sijainti: The Kingdom of Swagsbury
Kirjattu
Brittiotanta mielestäni huomattavasti mielenkiintoisempaa kuin lätäkön toisella puolella.
There ain't no rest for the wicked...

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Kyllä tuo Wale on finalisteista tasapainoisin, vaikka kovin kaukana brittiläisestä ihanteestani. Finalisti-Robert muuten vaikuttaa monella USA:n tyylifoorumilla, joten uskon hänen päässeen foorumiäänillä finaaliin asti -- kuvien perusteella omaa tyyliä ei ole. Hajonta on aivan liian suurta; kenenkään "oma tyyli" ei voi olla kameleontin lailla ikuisesti muuttuva.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

bowtiepasta

*****
Legenda
Viestit: 2071
champion, undefeated
Kirjattu
#32
Komppaan Dandyishiä, brittiversion rennommat katulookit toimivat silmääni paremmin kun nuo vähän tylsänpuoleiset jenkkisetit. Brittipuolella useampiakin tyylejä joista voisi inspiraatiota ottaa.


Toimii (joskin myönnettäköön että pitkälti parran + hiustyylin ansiosta).

Jenkeistä tuo Wale saisi ääneni, mutta tuo epäonninen driving loaferit + huonosti istuva irtotakki-kombo jotenkin onnistuu upottamaan koko setin. Robin tyyli on toimiva (ja olemuksessa ihan vähän Brucea, mikä toimii aina) ja vaikka ehkä siinä määrin komppaan Villeä, että pukusetit eivät toimi yhtä hyvin kuin miehen kasuaalimmat jenkkivedot, näkisin kuitenkin että noita kaikkia yhdistää tietynlainen amerikkalaisuus. Hyvällä tavalla jopa.
Suurinta kaikessa...Miehuudessa...On olla Jumalan rakastaja!

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ChuckBass - 30.08.10 - klo:11:59
Finalistit olleet siis jo hetken selvillä ja reilun viikon päästä pitäisi sitten voittajakin julkaista. Tässäpä vielä noiden finalistien profiilit.
Zeph C http://www.esquirebdrm.com/profiles/6327

Vähän tylsää "rikkaan pojan"-tyyliä ja onko lähes joka kuvassa pakko irvistää?

LainaaWale O http://www.esquirebdrm.com/profiles/5935

Täähän toimii!
Tosin onko noi irtotakkien kanssa mustat housut?

LainaaRobert R http://www.esquirebdrm.com/profiles/4997

Sama kuin aiemmilla eli kerrankin kaksiriviset toimivat kunnolla.
Muuten vähän vaisuja yhdistelmiä.

LainaaSabir P http://www.esquirebdrm.com/profiles/3916

Huonosti istuvia liivejä, kontrastikäänteitä ja vähän veltto olemus, ei jatkoon.

LainaaAngel R http://www.esquirebdrm.com/profiles/3791

Kliseitä.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

ChuckBass

*****
Legenda
Viestit: 3886
#menswear editor
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Ville - 30.08.10 - klo:17:06
Finalisti-Robert muuten vaikuttaa monella USA:n tyylifoorumilla, joten uskon hänen päässeen foorumiäänillä finaaliin asti -- kuvien perusteella omaa tyyliä ei ole. Hajonta on aivan liian suurta; kenenkään "oma tyyli" ei voi olla kameleontin lailla ikuisesti muuttuva.

Tästä on pakko mainita, että yleisön äänillähän finaaliin ei mennyt kuin muistaakseni tuo Sabir P. Muut finalistit ovat Esquiren toimituksen (ja sponsoreista koostuvan raadin) valintoja. Se, että kuinka paljon siellä sitten on erilaisilla foorumeilla pyöriviä henkilöitä on toinen juttu, mutta sinänsä millään "foorumiäänillä" hän ei ole tuonne finaaliin mennyt.
Tyylinsä on kyllä kameleonttimaista, mutta silti siinä on tiettyä linjaa, joka kyllä meikäläiseen uppoaa, vaikken niistä kaikista irtotakki / irtohousut-seteistä pystykään innostumaan.

Gaffer

*****
Legenda
Viestit: 1453
Kirjattu
Voittaja on nyt sitten selvillä: http://www.esquirebdrm.com/

Ei tuo voittaja kyllä mitään wow!-elämyksiä tarjoa; mukavasti istuvia kuteita urheilullisessa rungossa, paljon mustaa ja pinkkiä... jotenkin aika imelä meininki. Lienee ollut paljon naisia raadissa?
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Olen selkeästi väärä mies kun tämä ei todellakaan hivele silmää:
http://www.esquirebdrm.com/profiles/3791#photo11
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

Jami

Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 3433
  1. jamisstudio@hotmail.com
Sijainti: Tampere
Kirjattu
^ei toi mun silmiin paha ole. Mutta joukossa oli ihan ok kuvia ja huonoja kuvia. En myöskään lämpene ajatukselle että "en koskaan käytä minkäänlaisten kenkien kanssa sukkia".
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

i v y m a n

*****
Legenda
Viestit: 5960
button downs weejuns rain macs what else is there?
Kirjattu
Jo aloituskuvan siipihartiat saavat äsken nautitun pizzan pyrkimään takaisin. Pitäiskö ihmisille alkaa valistaa että takki on takki ja Cadillac series 62 on Cadillac fucking series 62?

'Luxury Real estate Agent' - Miamista - miksi en ole yllättynyt? Hepun 'tyyli' tuo mieleen Joakim Pirisen sarjakuvat. 'Ruotsin Makeimmat Kiinteistövälittäjät'.

Uh.

Sattuu.

Kaverin meininki edustaa juuri sellaista puku-nyky-tyyliä jota inhoan kuin ruttoa.

No, noilla releillä pääsee varmaan Kiskoon Kokkelia Kanyen Kans.
get your kicks on route six six six

Barbarossa

*****
Legenda
Viestit: 2613
Beta as fuck!
Sijainti: The Kingdom of Swagsbury
Kirjattu
Itse diggailen "roped shoulderista" kovastikin tietynlaisissa (lue: englantilaisissa) puvuissa.
Mutta, jos ensimmäinen vilkaisu silhuettiin tuo mieleen siivekkyyden ja Transylvanian niin jotain on pakko olla pielessä.
Olisi todella kiinnostavaa tietää noiden pukujen valmistaja.
There ain't no rest for the wicked...

Gaffer

*****
Legenda
Viestit: 1453
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: ivyman - 14.09.10 - klo:14:27
'Luxury Real estate Agent' - Miamista - miksi en ole yllättynyt?

Piti itsekin laittaa, että tuo hepun - osin hieman halpamainen - tyyli ja ei-niin-symppis olemus sopii kuin nenä päähän ammatin ja sijainnin kanssa. Lieköhän Tuksun Miamin tuttuja...
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

Jälkiviisas

*****
Legenda
Viestit: 3735
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Trhokka - 14.09.10 - klo:15:19
... näyttää vähän ChuckBassilta.

Loaferit eivät ole krokon persnahkaa.
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Tulipa sitten USA:n puolella valittua aikamoinen BDRM. Kenties hän vetoaa kukkoilevalla olemuksellaan paikalliseen tuomaristoon, joka kenties haki jotain fantsua. Ainakin aiempien vuosien voittajat ovat olleet kaukana klassisesta, mainiona poikkeuksena viime vuonna finaaliin asti päässyt Matthew Fan (foorumeilla nimimerkillä Mafoofan).
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Jami

Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 3433
  1. jamisstudio@hotmail.com
Sijainti: Tampere
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Dandyish - 14.09.10 - klo:14:55
Olisi todella kiinnostavaa tietää noiden pukujen valmistaja.
Haastattelussa luki seuraavaa. "Astor & Black makes my suits & Shirts"
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi