• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Automuotoilu

Aloittaja i v y m a n, 22.12.10 - klo:09:31

« edellinen - seuraava »

Juhani Sirkiä

Liikaa kromia makuuni. Ei jatkoon.

Lyonheart K


Juhani Sirkiä

Nyt on veli venäläinen verhonnut penkit hieman erikoisemmalla kuosilla.

Bilenkin Vintage


salaryman

Häijyn näköinen konsepti vuodelta 2012:




http://www.citylexus.com.au/future/lflc/
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

tuc

Alfa Romeo Disco Volante, en muista oliko tässä ketjussa jo, mutta ansaitsee useamman maininnan. https://www.youtube.com/watch?v=DxF9vFJezRA



http://www.herrainpukimo.fi - Herrainpukimo, turkulainen vaatekauppa kaikille Suomen herrasmiehille.

salaryman

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Juhani Sirkiä

En osaa selittää, mikä viime vuosikymmenen G37:ssä viehättää. Mittasuhteet? Feminiininen yleisilme?




Juhani Sirkiä


salaryman

Sitä pitää refleksinomaisesti Italiaa autonmuotoilun suvereenina suurvaltana ja saksalaisinssejä lyömättäminä autonrakentajina mutta mitä vuosituhannen vaihteen jälkeen on eri ilmansuunnista tullut niin Kauko-Itä on tullut vähintään Euroopan rinnalle näilläkin alueilla. On nuo kyllä päräyttäviä laitteita omassa luokassaan.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Juhani Sirkiä

Ferrari 575 GTZ. Zagatolla on ollut mielestäni usein paha tapa intoutua liikaa, mutta joskushan heilläkin osuu kohdilleen. Tiettävästi kuusi kappaletta valmistettu.






puu

Kun en oikein ymmärrä näitä 60-luvun
jälkeen tehtyjä autoja enkä monia
sitä aiempiakaan jotka eivät ole tehdyt
uudella mantereella niin en oikein osaa sanoa.

Mutta sen osaan sanoa jotta tuo "G37",
mikä lienee, on ihan pirun ruma.
Toivoisi jotta edessä tai takaa olisi
joku yksityiskohta josta tykkäisi,
tässä ei ole.

Juhani Sirkiä

Makuja on monia, ainakin kaksi erilaista. Niinpä bonuksena vielä vastaava coupé.




Juhani Sirkiä

Foorumin hakutoiminto paljasti suureksi hämmätyksekseni, ettei Stutzeja ja erityisesti 70-80-lukujen malleja ole vielä otettu esille. Jos näillä eivät päät käänny, millä sitten?













Cisne36

Kaksivärimaalaukset toivottaisin mielihyvin takaisin.

Nyt tuli Volkkarin pikkubussista joku juhlamalli, punainen/valkoinen ja oli kyllä miellyttävä yllätys.
http://www.volkswagen-hyotyautot.fi/fi/models/caravelle/varit-ja-vanteet.html

Juhani Sirkiä

Setäni noita T2:ia kunnosteli useammankin 80-luvulla ja jokaiseen tuli keltaruskea kaksivärimaalaus. Taisi olla vauhtiviivakin mukana.

VW:han on sittemmin esitellyt mallista parikin tuotantoon pääsemätöntä luonnosta, joissa järjestään on ollut tyylillisenä tehokeinona tuo kaksivärisyys. 80-luvun alkupuolelta olen muistavinani ainakin japanilaisten käyttäneen kaksivärisyyttä ihan perheautoluokassakin. Kieltämättä outoa, ettei niinkin pitkän ajan kuluessa ole ottanut uudelleen tuulta purjeisiinsa. Valkokylkirenkaat tuskin muotiin enää palaavatkaan.




salaryman

Tuli mieleen tämä:

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis