Mitä tänään on päälläsi?

Aloittaja Ville, 18.03.09 - klo:19:24

« edellinen - seuraava »

barcelona

Vieras
Kirjattu
CB:n skraga todella hieno ja viellä erityisen hyvin solmittu kuosin ja materiaalin mukaan. Taitoksilla saatu mukavasti pyöreyttä pehmeään materiaalin.

Bespoke

Kisälli
Viestit: 38
Sijainti: Tampere
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: sproily - 04.11.11 - klo:18:14
Normaali kuva. Päiväkävely tiluksilla.

Miksi tuollaisia kauluksia kutsutaan?

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
ChuckBass, Dear Sir, sanoisin kuvassasi olevan vuoden upein solmu. Beau olisi ylpeä.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

sproily

*****
Legenda
Viestit: 1944
Parantumaton retro-eksentrikko
Sijainti: Tammerfors
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Bespoke - 09.11.11 - klo:16:46
Lainaus käyttäjältä: sproily - 04.11.11 - klo:18:14
Normaali kuva. Päiväkävely tiluksilla.

Miksi tuollaisia kauluksia kutsutaan?

Puhutko takista vai paidasta? Paidassa on spearpoint kaulukset.

Flanööri
Dress to impress yourself first. Then others, if you feel like it.

CyberDog

****
Auktoriteetti
Viestit: 647
Kirjattu
On tehtävissä. Mulle muokattiin vielä isommasta takista erittäin hyvin istuva takki. Sitä otettiin sisään vähän joka saumasta ja hihoja lyhennettiin. Eikä se edes maksanut ihan mahdottomia.

joekok

***
Eleganssin esitaistelija
Viestit: 482
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: jappa - 09.11.11 - klo:23:47
Elikkäs tahtoisin kysyä, että onko teidän mielestänne kuvassa näkyvälle päällystakille tehtävissä jotain? Mietin ensin takin lyhentämistä kun se on noin 10cm pidempi mitä normaalisti käyttämäni takit, mutta toisaalta kun omaa kuvaani katson, niin ei pituus ehkä mahdoton ole? Tulisiko istuvuudesta parempi, jos vyötäröltä kaventaisi takkia muutaman sentin? Tarvitseeko hihoja lyhentää, vai onko pituus hyväksyttävä päällystakille. Kuvassa takin alla on slimmi irtotakki, eli väljyyttä siis päällystakista löytyy. Vai pitääkö vain tunnustaa tappio ja pistää takki kiertoon?

Tuot itse aika hyvin esille sen mitä tehtävissä on. Lyhennys polveen nyt ainakin, jos haluat tuosta rennomman nin sitten 3/4 reisi. Uskoisin että tuo ehdottamasi 10cm on kuitenkin melko hyvä. Kavennus vyötäröltä tekisi takista nuorekkaamman ja dynaamisemman näköisen, ehdottomasti. Hihojakin voit korjata jos siltä tuntuu. Jos haluat vielä virittää, niin napit tummemman ruskeiksi. Kyllä tuosta vielä toimiva tulee.

Gaffer

*****
Legenda
Viestit: 1453
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: joekok - 10.11.11 - klo:00:37
Kyllä tuosta vielä toimiva tulee.

Todellakin. Tuon kuvan perusteella ottaisin pois helman ja hihojen pituudesta ja vyötäröstä. Ehkä myös kaventaisin hihoja vähän.
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

haba

*
Edistynyt
Viestit: 87
Sijainti: Kotka
Kirjattu
Pituudesta pois sen verran että takki on juuri polven yläpuolelle, ei enempää. Komppaan tuota vyötärön kavennusta, koska ilman pientä elintasokumpua tuollainen malli näyttää vääränkokoiselta. Jos aiot käyttää takkia talvitakkina jättäisin hihanpituuden koskematta - itse suosin talvitakissa pientä extratilaa hihassa jolloin kädet saa mukavasti nyrkkiin pistämällä piilotettua lampimään hihaan jos hanskat eivät riitä.
I'm not obsessed, just extremely dedicated.

Jussi

*****
Legenda
Viestit: 4166
Sijainti: Turku
Kirjattu
Mikäli sitten haluat - jos takin raskaus riittää - pitää takin esim. tulipalopakkasia varten pitkänä (polvet lämpimään), suosittelen käyttämään hieman lyhyempiä housuja (saappaiden kanssa, tietenkin) ja pelkästään kaventamaan takkia vyötäisiltä. Sen lisäksi mukaan tällainen pieni muutos, joka parantaa kokonaisuuden tasapainoa:



Joka tapauksessa vaatturi saa takkisi istumaan moitteettomasti, no worries.
Kaikki villa tottelee rautaa.

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
jappa, hartioista kavennusta jolloin hihat lyhentyvät samalla hieman.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Tommi

*****
Legenda
Viestit: 3815
Kirjattu
Jussin ehdottama napin lisääminen on hyvä idea tasapainottamaan vaikutelmaa. En lähtisi lyhentämään takkia, sillä tuon pituisena se näyttää oikein hyvältä.

Takin hartioista olen jyrkästi eri mieltä Villen kanssa. Hartialeveyttä arvioidessa täytyy ottaa huomioon, että tuo on talvinen päällystakki, ei irtotakki. Kyseisen takin hartiat ovat erinomaisen kokoiset sinulle, joten älä turhaan kajoa niihin. Hihoista voi muutaman sentin napsaista pois, mutta se ei ole välttämätöntä. Pääasia on, että ranteet eivät paljastu silloinkaan, kun hanskat ovat poissa kädestä.
Myydään valkoisia pellavaliinoja.

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Tommi, tiedän missä asut... ;)
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Dan-D

Vieras
Kirjattu
Napin lisäyksen mielekkyyteen vaikuttaa kuitenkin myös mahdollinen vyötäröltä tapahtuva nipistys.  Se saattaa jo muuttaa takin luonnetta olennaisesti.  Tekisin tämän ehkä askel kerrallaan, jotta liikaa muutoksia ei tapahdu kerralla.

Jos todella rouheaan nipistykseen mennään, napin lisääminen haittaa jo kävelyä.  =)

PleaseDeleteMe

*****
Legenda
Viestit: 2726
Delete me please
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Dan-D - 10.11.11 - klo:15:27
Jos todella rouheaan nipistykseen mennään, napin lisääminen haittaa jo kävelyä.  =)

Todellakin! :D Itse jättäisin alimman napin pois, vaikkei sitä ikinä napittaisikaan. 3-nappisena toimii ihan OK ulkonäön puolesta Erään saman tyylisen 3-nappisen ulkotakin prässäsin rollaamaan paremmin yläosasta siten, että napitan vain keskimmäisen napin pääsääntöisesti viileämpänä aikana ja ylimmän napin vain kunnon pakkasilla. Yksi vaihtoehto muiden joukkoon.. TOSIN, vasta kavennuksen jälkeen kannattaa tällaisia kokeilla!

Masa

**
Flanööri
Viestit: 181
Kirjattu
Kenelle ompelijalle veit takin? Itse olen kerran aiemmin käyttänyt Sokoksen yläkerrassa olevaa ompelimoa ja se vaikutti ihan hyvältä. Päällystakin korjausta tarvitsisi täälläkin.