• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Pukimo Raivio - aina klassista tyyliä.

Vieraile nyt:
www.pukimoraivio.fi

Päävalikko

Mitä tänään on päälläsi?

Aloittaja Ville, 18.03.09 - klo:19:24

« edellinen - seuraava »

Tommi

Myydään valkoisia pellavaliinoja.

Partasuti



Norwegian-asuste. Huomasin matkalla, että Carminoissa on jokin metallivahvike, jonka vuoksi kengät täytyy aina tarkastuksissa riisua. Edmondseissa ei ole ollut tätä pulmaa. Onneksi kenkälusikka kulki mukana.

Lh

Lenkkirauta, löytyy melkein kaikista pl. juurikin Allen Edmondseista.

Florsujen läpivalaisukuva on melko rouhea näky.

fibich

Lainaus käyttäjältä: Lh - 09.05.15 - klo:16:46
Florsujen läpivalaisukuva on melko rouhea näky.

Haluan nähdä! Onhan noissa melkoinen määrä rautaa pohjassa.
Kuivakka, englantilaistyyppinen huumori ei nyt auta.

Lh

^Ei muuta ku matkoille sit vaan, ei oo siis tallennettuna :)

Farmer John

Siitä metallitunnistimesta pitää astua sen verran isolla harppauksella läpi että vain yksi kenkä on kerrallaan koneen sisällä. Tällä tavalla florsuillakin pääsee riisumatta useimmilla kentillä mitä on itse tullut kokeiltua.

Farmer John

Kerrankin pääsi laittamaan hassun hatun jonkun hyväksyttävän syyn takia. Jalassa valkoiset PF Flyersit, mutta broidi oli niin surkea ottamaan MTOP-kuvia ettei ne mahtuneet kuvaan.


Partasuti

Lainaus käyttäjältä: Farmer John - 09.05.15 - klo:20:09
Siitä metallitunnistimesta pitää astua sen verran isolla harppauksella läpi että vain yksi kenkä on kerrallaan koneen sisällä. Tällä tavalla florsuillakin pääsee riisumatta useimmilla kentillä mitä on itse tullut kokeiltua.

Tuo on hyvä vinkki, täytyy ensi kerralla kokeilla. Helsinki-Vantaalla tosin en riisunut kenkiä vaan homma hoitui kopeloimalla. Näistä tulee aina mieleen, että teräaseet kannattaisi laittaa alushousuihin niin pääsisi ne mukana koneeseen.

Ville

Allen-Edmonds ei tosiaan käytä lainkaan lenkkirautoja ja tämän vuoksi tehtaan pareista puuttuu tuki. Pidemmillä kävelyillä tämä väsyttää jalkaa. Jotkin valmistajat suosivat puisia lenkki"rautoja", sillä puu ei hälytä lentokentällä ja vahvimmat puut hoitavat tuen riittävän hyvin. Aldenilla on muistaakseni kolmoiskarkaistu teräs kaikissa pareissaan, joten tukevan miehen jalalle se on todennäköisesti parhaita valintoja tehdaskengissä.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

konda

Mun AE:n split toet ovat silti vieläkin mukavimmat kengät mitä omistan. Kreikassa niillä meni se noin 10 km päivässä heittämällä.

_N_J_P_

Näihin reunoskenkiinkin, kuten esimerkiksi juoksukenkiin, pätee sääntö: Se mikä tuntuu sinusta parhaalta, on paras. Ei se mikä jonkun muun mielestä on paras.

Minulla jos kenkä ei jousta tarpeeksi tulee jalat kipeäksi. Tennarit tai paljasjalkakengät ovat siksi minulle mukavammat, mutta estetiikan käsitykseni vaatii usein muita kenkiä :)

Hyvä tieto minulle tuo AE:n kevyempi rakenne. Tosin uskoisin että vaikuttaa kestävyyteen. Kun tulee suurempi mekaaninen rasitus nahkarakenteille...

konda

Veikkaisin että AE:ssa nahka antaa periksi ennen kenkää. Ei yleensä aivan sieltä parhaimmasta päästä.

mbch

Kai sitä vois itekki laittaa pitkästä aikaa (ensimmäistä kertaa?) kuvia tähän ketjuun, näätte ainakin minkänäkönen jannu tämän nimimerkin takana pönöttää. Eli tämmöstä oli tänään yllä.

Herrainpukimon MTM-ocbd, Hartfordin raitapaitaa, budjetti-selvedgeä H&M:ltä ja meerminin kengät.






Lh


konda

Basic shittiä ja aina toimivaa.