Mitä tänään on päälläsi?

Aloittaja Ville, 18.03.09 - klo:19:24

« edellinen - seuraava »

salaryman

*****
Legenda
Viestit: 3772
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Ville - 30.12.14 - klo:12:29
Olen pitänyt jouluajan paussia kaikesta tyyliharrastelusta, sillä motivaatio on vaihteeksi loppunut. Kirjani teksti on valmis ja kaikki tavoitteet saavutettu, joten nyt on tylsää ja mälsää. Vaatekaapissakin on kauluspaitoja, solmioita, sukkia, housuja ja tällaista yllin kyllin, mutta materia ei ole tuonut onnellisuutta. Tyyliharrastelu ei siis ole tehnyt minua autuaaksi, vaikka kivaa on toki ollut ja paljon hommassa on oppinut, miltei koko ajan on ollut miellekkyyden tunne sekä tavoitteita. Vaan nyt on takki tyhjä, eikä Keisari Keikari tarvitse uusia vaatteita.

Tuttu tunne kun saa jonkun projektin maaliin: Mitäs sitten...?

Silloin on resetin paikka; Lue vaikka muutama kirja itsellesi täysin tuntemattomalta aihealueelta. Vuokraa kämppä Espanjasta ja vietä kuukausi siellä ilman mitään suunnitelmia. Käy laulamassa karaokea Tallinnan laivalla. Tai tee ihan mitä vaan sellaista jota et normaalisti tekisi. Ihan mitä vaan mikä rikkoo vakiintuneet kuviot.

Siitä se sitten taas lähtee.
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: salaryman - 30.12.14 - klo:13:29
Käy laulamassa karaokea Tallinnan laivalla.

Ei sentään.
Suositellaan täysraittiutta.

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: paddington - 30.12.14 - klo:13:24


Tämä. Mistä tämä "tämä" tulee? Onko tämä "tämä" jostain Style Forumilta tai muuten käännöksenä suomen kieleen rantautunut juttu? Vai onko se foorumislangia?


Kas tässä selvennystä:

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=This

Ville

Satraappi
Ylläpitäjä
*****
Legenda
Viestit: 9313
Kirjattu
Lh, tällä hetkellä mikään tyylijuttu ei inspiroi. Olo on kuin Yodalla, miinus motivaatio.

Arska, en siirry, sillä farkut ovat tylsiä ja hupparit hoppareiden juttu. British Country LARP on se oma juttu.

Salaryman, jotain uutta on jo haussa, mutta vielä en ole löytänyt. Kristinusko on kehäpäätelmä ja buddhalaisuus ei tunnu miltään, joten näiden yllä on nyt yliveto. Jotain kiintoisaa olisi kyllä mukava löytää. Lasten kasvattaminen on kuulemma tätä, joskin ensin olisi hyvä puijata joku naaras vastapuoleksi.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Richard Mutt

*****
Legenda
Viestit: 2025
Kirjattu
Jos on palkinnotkin jo luvattu, niin vähän hassua jos ei mitään kisaäänestystä tule.

Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Tee kakaroita ainakin kolme. Suomalaiset ovat kuolemassa sukupuuttoon.
Suositellaan täysraittiutta.

Farmer John

*****
Legenda
Viestit: 1498
Kirjattu
Lasten tekeminen on kyllä vieläkin kivempaa kuin vaatteiden osto. Omistaminenkin silloin tällöin.

konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Poika oksenti juuri kahdesti joten ei ole kiintoisaa.

Wisconsin

**
Flanööri
Viestit: 161
Kirjattu
Lainaus käyttäjältä: Ville - 30.12.14 - klo:17:51
Lasten kasvattaminen on kuulemma tätä, joskin ensin olisi hyvä puijata joku naaras vastapuoleksi.
Lapsista en tiedä mitään, mutta puoliso voi tuoda yllättävän paljon myös sartoriaalista sisältöä elämään. Suosittelen erityisesti joko täysin tyylitajutonta ja/tai ei-klassista pukeutumista harrastavaa henkilöä. Yritä siinä sitten saada toista arvostamaan irtotakki-neulesolmio-taskuliina-whatever -kombojasi, kun toisen mielestä näytät parhaalta kulahtaneessa ylikokoisessa villapaidassa (tai alasti).

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
Viimeaikaisia instaräpsyjä.









konda

*****
Legenda
Viestit: 8975
Kirjattu
Mulla klikkaa rouhea neule ja kiiltävä pukupaita. Commando jne soleja pukukengissä ja pukubuutseissa olen aina pitänyt instant failina. Smart casual tyyliseen settiin prässätyillä flanuilla ei mene rouheapohjainen kenkä. Samalla sitten vetään kusenkeltaiset Timberlandit jalkaan.

Mutta nyanssit sikseen. Muutenhan hyvää shittiä. Mitkä noi PoW housut on?

mairaksinen

Vieras
Kirjattu
Usvagram-filtterit vähän hämäävät, mutta point taken.

Flanut ovat Suittaria, ruutupökät Corneliania. Viimeisimmässä kuvassa tekstuuri on realistisin.

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
Me Universal Exportsissa toivotamme kaikille foorumilaisille hyvää uutta vuotta! Illemmalla juhliin jossa koodina "mustavalkoista ja naamio".

Varoittavana esimerkkinä tässä setissä myös miltä vanha, kulunut, valmiiksisolmittu solmuke näyttää.

Smokki ei ole slim fit, vaan 70-luvulla vanhemmalle herralle tehty asu jonka aikanaan löysin Play it again Samista.



Varoitus: risa solmuke, en muistanut huonoa kuntoa ja nyt liian myöhäistä:

[spoiler][/spoiler]

Asianmukaiset kalvosinnapit:





Nauhat pitäisi löytää kiiltonahkakenkiin.




Arska

*****
Legenda
Viestit: 4736
Sijainti: Helsinki
Kirjattu
Laitatko hellekypärän päähän?
Suositellaan täysraittiutta.

Laurentius

*****
Legenda
Viestit: 2460
Kirjattu
^En olisi minä, ellei asia olisi käynyt mielessä. Tuon kanssa löytyisi pukineiksi kyllä sopivampikin asu.